آموزش پرش در اسکرچ ۳

آموزش پرش در اسکرچ
مقالات اسکرچ
مدت زمان مطالعه : [rt_reading_time]
  • 0 نفر پسندیدند
  • ذخیره کردن
  • 240
فهرست
  • آموزش پرش در اسکرچ

آموزش پرش در اسکرچ ۳

آموزش پرش در اسکرچ

در زبان برنامه‌ نویسی اسکرچ، ما به جای کدنویسی از بلاک‌هایی استفاده می‌کنیم که هر کدام دربردارنده‌ی دستوراتی هستند. این موضوع که یکی از ویژگی‌های زبان برنامه‌ نویسی اسکرچ به شمار می‌آید، گاهی به دلیل محدودیت بلاک‌ها اسکرچ را با مشکل مواجه می‌کند. در این موارد لازم است تا برنامه‌نویس با خلاقیت خود و ترکیب بلاک‌ها، راه حل مناسبی ایجاد کند.

در بلاک‌ های اسکرچ، برای حرکت کاراکتر فقط دو حالت حرکت در راستای عمودی و افقی وجود دارد. این در حالی است که بسیاری از ایده‌های ما برای ساخت انیمیشن و بازی، نیازمند پرش کاراکتر است. در این موارد ما برای پیاده کردن و اجرای طرح خود، باید بلاک‌های حرکت عمودی، افقی و … را ترکیب کنیم. برای یادگیری دقیق‌ تر ویدئوی آموزش پرش در اسکرچ را مشاهده کنید.

در این برنامه می خواهیم کاری کنیم که یک شکلک ۳۰ بار به بالا و پایین ببرد.برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:
۱) شکلک مورد نظر را انتخاب کرده و از گروه رویدادها دستور سطح بالای را انتخاب کنید.
با استفاده از این دستور برنامه وقتی روی شکلک کلیک شد اجرا می شود و این دستور یکی دیگر از راه های شروع برنامه در اسکرچ است.
۲) برای اینکه شکلک ۳۰ بار بالا و پایین بپرد در گروه کنترل را در ناحیه کد نویسی و پایین دستور سطح بالا قرار دهید و سپس مقدار آنرا ۳۰ قرار دهید.
۳)چون می خواهیم شکلک به سمت بالا و پایین پرش کند ابتدا جهت شکل را به سمت بالا قرار می دهیم در گروه حرکت کد را انتخاب کرده و فلش آنرا به سمت بالا قرار می دهیم یا داخل آن عدد صفر می گذاریم .
این کد را در حلقه ی تکرار کن قرار می دهیم.
حالا نوبت این است که شکل در جهت بالا حرکت کند. برای همین بلاک پایین قرار می دهیم.
۴)برای اینکه شکلک یک لحظه در بالا بماند کد را به سایر کدها اضافه می کنیم.
۵)این بار شکلک باید به سمت پایین پرش کند پس مانند مراحل قبل ابتدا جهت شکا را به سمت پایین و سپس کد را قرار می دهیم و برای اینکه شکلک یک لحظه در پایین کد بماند کد را نیز به سایر کدها اضافه می کنیم.
با کلیک کردن روی شکلک و اجرای برنامه میبینیم که شکلک ۳۰ بتر به بالا و پایین پرش می کند.بای اینکه جهت شکلک تغییر نکند از پنجره ی اطلاعات اسکرچ در قسمت جهت چرخش چپ / راست انتخاب می کنیم.
کدهای نهایی به صورت زیر است:
شما می‌توانید برای یادگیری بهتر اسکرچ به مقاله‌ی آموزش بلاک‌های اسکرچ مراجعه کنید.

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

نخعی الهه

نویسنده

نخعی الهه

دیدگاه ها
4 دیدگاه