تفاوت های اسکرچ با اسکرچ جونیور

تفاوت اسکرچ با اسکرچ جونیور
مقالات اسکرچ
مدت زمان مطالعه : دقیقه
  • 0 نفر پسندیدند
  • ذخیره کردن
  • 2909
فهرست
  • تفاوت اسکرچ با اسکرچ جونیور
  • اسکرچ از چه زبان برنامه نویسی استفاده می کند؟
  • سخن پایانی

تفاوت های اسکرچ با اسکرچ جونیور

تفاوت اسکرچ با اسکرچ جونیور از زبان برنامه نویسی جالب اسکرچ برگرفته شده است. اسکرچ و ساخت بازی با اسکرچ جونیور برای کودکان ۸-۱۶ ساله طراحی شده است. ولی، اسکرچ جونیور با در نظر گرفتن کودکان در رنج سنی کمتر ساخته شده است.

این نوع برنامه برای کودکان و نوجوانان مخصوصا افراد تازه کار می تواند پیش زمینه خوبی باشد، بخصوص با فضای جذاب این دو برنامه بچه ها راحت جذب برنامه نویسی می شوند.

ساخت بازی با اسکرچ جونیور به طورکلی به رشد شناختی، فردی، اجتماعی و عاطفی کودکان خردسال کمک می کند.

اما خیلی ها موقع نصب و تحقیق درباره این برنامه گیج شدند که تفاوت اسکرچ با اسکرچ جونیور چیست آیا دو برنامه جدا گانه است؟ ساخت بازی با اسکرچ جونیور چگونه است؟ فقط مخفف اسم اسکرچ جونیور همان اسکرچ است؟ آیا اسکرچ با اسکرچ جونیور تفاوت دارد ؟ اگر با هم متفاوت هستند تفاوت اسکرچ با اسکرچ جونیور چیست؟

و اما در جواب پرسش هایی که همچون سوال های بالا هستند باید بگویم که تفاوت اسکرچ با اسکرچ جونیور بسیار روشن است اما برای اینکه بتوانید تفاوت اسکرچ با اسکرچ جونیور را درک و تشخیص دهید در ادامه با ما باشید.

می توانید تفاوت اسکرچ با اسکرچ جونیور از این برنامه در درس های خود به عنوان ابزاری برای آزمایش آزادانه استفاده کنید و به کودکان اجازه دهید آموزش ساخت بازی با اسکرچ جونیور خلاق باشند. یا می‌توانید تمرین‌های ساختاریافته‌تری داشته باشید، جایی که بچه‌ها ابتدا پیش‌بینی می‌کنند که چه اتفاقی خواهد افتاد، قبل از اینکه دکمه دویدن را فشار دهند.

تفاوت اسکرچ با اسکرچ جونیور

در این مقاله به تفاوت اسکرچ با اسکرچ جونیور و ساخت بازی با اسکرچ جونیور پرداخته ایم. و لیستی از تفاوت ها را ذکر می کنیم با بررسی این تفاوت ها می توانید مقایسه کنید و بهترین انتخاب داشته باشید.

اسکرچ جونیور رابط کاربری ساده تری دارد

۱- اسکرچ جونیور رابط کاربری ساده تری دارد

شاید یکی از تفاوت بارز اسکرچ با اسکرچ جونیور که باعث می شود رابط کاربری اسکرچ جونیور بسیار ساده تر از اسکرچ این است که پیچیدگی ورود برای کودکان خردسال را کاهش داده اند . به عنوان مثال، تعداد بلوک‌های مورد استفاده در اسکرچ جونیور نسبتاً کمتر از اسکرچ است.

اسکرچ جونیور دارای کتابخانه ای گسترده از اشکال مختلف می باشد که کودکان می توانند آنها را ویرایش و بازسازی کنند. هر کدام از کدها مانند قطعه های پازل در دسته بندی های مختلف قرار دارد و با چسباندن آنها کنار یکدیگر می توان یک بازی، انیمیشن و داستان ساخت کدها به صورت شکلها و نمادهای مختلف هستند و کودکان می توانند بدون آنکه سواد خواندن داشته باشند استفاده کنند.

دارای گرافیک جذاب برای کودکان

۲- دارای گرافیک جذاب برای کودکان

تفاوت اسکرچ با اسکرچ جونیور وجود گرافیک اسکرچ جونیور بهتر از اسکرچ است، اما گزینه های زیادی برای پس زمینه و شخصیت ها وجود ندارد. هر شخصیت در اسکرچ جونیور با در نظر گرفتن کودک ساخته شده است و شاد و دوستانه به نظر می رسد. همچنین یک نسخه PBS-kids از اسکرچ جونیور است که ممکن است برای بچه هایی که می خواهند از شخصیت های بچه های PBS در پروژه های خود استفاده کنند جذاب باشد.

بلوک های مختلف

۳- بلوک های مختلف

تفاوت اسکرچ با اسکرچ جونیور در بلوک این است که اسکرچ جونیور به جای قرار گرفتن  بلوک ها از بالا به پایین، بلوک ها از چپ به راست قرار داده می شوند  و دیگری اینکه اسکرچ جونیور دارای تنوع کمتری از بلوک‌ها نسبت به کدنویسی اسکرچ است، به عنوان نمونه بلوک‌های عملگر و متغیرهای بیشتری در اسکرچ وجود دارد.

جلوه های صوتی

۴- جلوه های صوتی

یکی دیگر از تفاوت اسکرچ با اسکرچ جونیور جلوه های صوتی است که فقط یک صدای پاپ برای استفاده در اسکرچ جونیور در دسترس است . ولی بچه ها می توانند هر صدایی را که می خواهند ضبط کنندولی باز هم زمان ضبط به یک دقیقه محدود شده است.بهینه شده برای موبایل

۵- بهینه شده برای موبایل

اسکرچ جونیور را میتوان برای دستگاه های موبایل و تبلت اسفاده کرد ، ولی  اسکرچ که برای رایانه ها بر روی سیستم عامل‌های ویندوز و مک قابل اجرا و استفاده است . قابلیت لمس صفحه نمایش آیپد یا تبلت اندرویدی به اسکرچ جونیور نیز کمک می‌کند.

مرحله اسکرچ جونیور به شبکه ای به اندازه مربع ۲۰×۱۵ تقسیم می شود. برخلاف مرحله اسکرچ که از پیکسل‌های معمولی استفاده می‌کند که به شبکه‌ای تقسیم نمی‌شوند.

ویرایشگر رنگ

۷-  ویرایشگر رنگ

در اسکرچ جونیور ، یک ویرایشگر رنگ وجود دارد که در آن بچه‌ها می‌توانند اسپرایت/ پس‌زمینه‌های از قبل موجود شده را در برنامه را تغییر دهند یا چیزی به انتخاب خود نقاشی کنند. این ویژگی به بچه‌ها کمک می‌کند یاد بگیرند و اموزش ببینند که چگونه خودشان چیزی را که می خواهند ایجاد و خلق کنند.

۸-صفحات یا مرحله

در اسکرچ جونیور ، صفحات «صحنه‌هایی» هستند که اسپرایت‌ها، پس‌زمینه‌ها و پخش‌های خود را دارند. و شما فقط می توانید تا ۴ صفحه در هر پروژه داشته باشید. در حالی که در اسکرچ ، بچه ها می توانند پس زمینه های بیشتری بسازند.

زبان small talk-80

اسکرچ از چه زبان برنامه نویسی استفاده می کند؟

اسکرچ در Squeak نوشته شده است ، یک پیاده سازی منبع باز از زبان small talk-80 کد منبع اسکرچ با استفاده از مرورگر و سایر ابزارهای داخل محیط برنامه نویسی Squeak به بهترین وجه مورد بررسی قرار می گیرد .

چگونه کدنویسی با اسکرچ را یاد بگیرم؟

۱- یک پروژه جدید را شروع کنید.

۲- صفحه اسکرچ را باز کنید.

۳- روی دکمه “ایجاد” کلیک کنید تا یک پروژه جدید بسازید. شما باید صفحه ای داشته باشید .

۴- بلوک های کد را بکشید :

بلوک های کد در سمت چپ صفحه نمایش قرار دارند. برای کدنویسی، بلوک ها را کلیک کرده و به فضای مرکزی بزرگ بکشید. در ابتدا، شخصیت ها و اشیاء نامیده می شوند. شما می توانید هر تعداد اسپرایت را که می خواهید اضافه و یا حذف کنید. هر بار که یک اسپرایت اضافه می کنید، روی صحنه ظاهر می شود.

۵- برای کدنویسی روی اسپریت کلیک کنید :

روی هر اسپرایت کلیک کنید تا برای آن اسپرایت خاص کد کنید. صدها سرگرم کننده برای انتخاب وجود دارد. خواه یک بازیکن فوتبال، یک پروانه یا یک بالرین باشد.

برای کدنویسی، می‌توانید بلوک‌های کد را از سمت چپ بکشید و به هم متصل کنید. هر اسپرایت و همچنین پس‌زمینه، کد مخصوص به خود را خواهند داشت.

تفاوت اسکرچ با اسکرچ جونیور ؟ این بلوک ها می توانند جن ها را به حرکت درآورند، صدا ایجاد کنند و رنگ را تغییر دهند. و هنگامی که به یکدیگر متصل می شوند مجموعه ای از اقدامات را برای ساخت بازی ها، انیمیشن ها و سایر پروژه های خود تشکیل می دهند.

۶- مراقب اجرای کد خود باشید:

تفاوت اسکرچ با اسکرچ جونیور پس از اینکه پروژه خود را کدگذاری کردید و تمام شد ، می توانید روی پرچم سبز کلیک کنید تا کد خود را در همان گام اجرا کنید.

اگر می خواهید پروژه خود را ذخیره یا به اشتراک بگذارید، مطمئن شوید که در زیر حساب شما ذخیره شده است.سوالات رایج درباره تفاوت اسکرچ با اسکرچ جونیور

سوالات رایج درباره تفاوت اسکرچ با اسکرچ جونیور

۱- چه کسی اسکرچ را ساخته است؟

اسکرچ توسط تیم اسکرچ در گروه Lifelong Kindergarten در آزمایشگاه Media Labدانشگاه MIT ساخته و پشتیبانی می‌شود.

۲- اسکرچ جونیور برای چه سنی است؟

تفاوت اسکرچ با اسکرچ جونیور در این است که با اسکرچ جونیور ، کودکان خردسال (۵ تا ۷ سال) می توانند داستان ها و بازی های تعاملی خود را برنامه ریزی کنند. در این فرآیند، کودکان یاد می‌گیرند که مسائل را حل کنند، پروژه‌هایی طراحی کنند و خود را به صورت خلاقانه در کامپیوتر بیان کنند.

۳- اسکرچ جونیور برای چه درجه ای است؟

تفاوت اسکرچ با اسکرچ جونیور این است که ا سکرچ جونیور  یک زبان برنامه نویسی مناسب برای کودکان پنج تا هفت ساله است. با استفاده از برنامه اسکرچ جونیور   iPad، کودکان می توانند پروژه اسکرچ جونیور ساخت تصاویر و بازیهای تعاملی، داستان های متحرک و بازی های خود را ایجاد کنند.

۴- اسکرچ جونیور  چیست؟

یک زبان برنامه نویسی مقدماتی است که به کودکان خردسال ۵ تا ۷ ساله  این امکان را می دهد که با پروژه اسکرچ جونیور داستان ها و بازی های تعاملی خود را بسازند. بچه‌ها بلوک‌های برنامه‌نویسی گرافیکی را به هم می‌چسبانند تا شخصیت‌ها خود را به حرکت، پرش، رقص و آواز کنند.

۵- آیا می توانم کد را از ابتدا کپی کنم؟

تفاوت اسکرچ با اسکرچ جونیور روی اسپرایتی که به تازگی کد را داخل ساخت بازی با اسکرچ جونیور آن کشیده اید کلیک کنید، کلون را با نشانگر ماوس خود بکشید، سپس روی نشانگر ماوس کلیک کنید تا یک مهر باقی بماند. … کد هر اسپرایت را بکشید. و کپی کنید.

۶- چند بلوک رنگی در اسکرچ موجود است؟

تفاوت اسکرچ با اسکرچ جونیور بیش از ۱۰۰ بلوک کدنویسی دارد و هر کدام کاربرد منحصر به فردی دارند. همانطور که در زیر مشاهده می کنید، همه آنها در ۹ دسته مختلف با کد رنگی کدگذاری شده اند: همچنین می توانید بلوک خود را در زیر بلوک های بیشتر ایجاد کنید.

۷- چگونه می توان یک اسپرایت را روی اسکرچ اضافه کرد؟

تفاوت اسکرچ با اسکرچ جونیور هر شیء در اسکرچ، اسپریت نامیده می شود. برای افزودن اسپریت جدید، روی یکی از دکمه‌های کنار new sprite  کلیک کنید. اسپرایت خود را رنگ کنید، تصویر یا اسپرایت خود را آپلود کنید، یا یک عکس بگیرید و می توانید اشیاء را به هر کجا که می خواهید بکشید.

۸- اسکرچ برای چه رده سنی مناسب است؟

اسکرچ برای کودکان ۸-۱۶ ساله ساخته شده است.

۹- چرا اسکرچ جونیور نسبت به اسکرچ روابط ساده تری دارد؟

چون اسکرچ جونیور برای کودکان کوچک است ولی اسکرچ سخت تر است چون مناسب نوجوانان هم ساخته شده است

۱۰- اسکرچ از چه زبان برنامه نویسی استفاده می کند؟

اسکرچ در Squeak نوشته شده است ، یک پیاده سازی منبع باز از زبان small talk-80کد منبع اسکرچ با استفاده از مرورگر و سایر ابزارهای داخل محیط برنامه نویسی Squeak به بهترین وجه مورد بررسی قرار می گیرد .

۱۱- چه افرادی از اسکرچ استفاده می‌کنند؟

تفاوت اسکرچ با اسکرچ جونیور افراد با هر سابقه و پیشینه ای ، در هر کجای دنیا و در همه حوزه‌ها ،  خانه، مدرسه، کتابخانه‌ها، موزه‌ها و … از اسکرچ استفاده می‌کنند. اسکرچ ویژه‌ی سنین ۸ تا ۱۶ سال طراحی شده است اما افرادی در همه ی سنین با اسکرچ پروژه‌هایی را ساخته و به اشتراک می‌گذارند. البته شاید بچه‌های کوچک بخواهند از اسکرچ جونیور که یک نسخه ساده شده ی اسکرچ برای سنین ۵ تا ۷ سال است.

۱۲- برای اسکرچ به چه سیستمی نیاز دارم؟

در حال حاضر اسکرچ بر روی اکثر مرورگرهای وب در حال حاضر بر روی کامپیوترهای شخصی، لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌‌ها قابل اجرا میباشد. شما می‌توانید بر روی گوشی موبایل نیز پروژه‌ها را ببینید، اما درحال حاضر نمی‌توانید از موبایل برای ساخت و یا ویرایش پروژه‌ها استفاده کنید. در زیر فهرست از مرورگرهایی که اسکرچ پشتیبانی می‌شود را ذکر کرده ایم.

کامپیوتر شخصی :

مرورگر Chrome

مرورگر Edge

مرورگر Firefox

مرورگر Safari

مرورگر اینترنت اکسپلورر قابل استفاده نیست.

تبلت

موبایل :

مرورگر Mobile Chrome

مرورگر موبایل Safari

توجه :

اگر کامپیوتر شما این پیش نیازها را ندارد، می‌توانید ویرایشگراسکرچ دسکتاپ را امتحان کنید.

اگر با خطای مواجه شدید، سایر مرورگرها را امتحان کنید.

بر روی تبلت‌ها، در حال حاضر راهی برای استفاده از بلوک‌های «وقتی کلیدی فشرده شد» و یا منویی که هنگام فشردن کلید سمت راست نمایش داده می‌شود، وجود ندارد.

۱۳- آیا نسخه قابل دانلودی هم دارید تا بتوانم به صورت آفلاین پروژه‌ها را بسازم و یا ببینم؟

ویرایشگر دسکتاپ اسکرچ این امکان را به شما می‌دهد تا [آن را بر روی کامپیوتر نصب کنید و] بدون نیاز به اینترنت پروژه‌های اسکرچ را بسازید. شما می‌توانید اسکرچ دسکتاپ را از سایت دریافت کنید. این نسخه تا قبل از این به عنوان ویرایشگر آفلاین اسکرچ  نامیده می‌شد.

سخن پایانی

در پایان مقاله تفاوت اسکرچ با اسکرچ جونیور، می‌توان گفت که اسکرچ و اسکرچ جونیور در برخی جنبه‌ها تفاوت دارند. اسکرچ جونیور به عنوان یک نسخه ساده‌تر و کم حجم از اسکرچ طراحی شده است. در حالی که اسکرچ قابل استفاده برای پروژه‌های بزرگ و پیچیده است، اسکرچ جونیور مناسب برای پروژه‌های کوچک و ساده است. همچنین، در اسکرچ جونیور تعداد و قابلیت‌های محدودتری نسبت به اسکرچ وجود دارد. به علاوه، قابلیت هماهنگی با سایر نرم‌افزارها و پلاگین‌ها در اسکرچ بالاتر است. با توجه به این تفاوت‌ها، هدف استفاده و نیاز کاربران ممکن است تعیین کننده باشد که آیا باید از اسکرچ یا اسکرچ جونیور استفاده کنند.

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

مدیر سایت

نویسنده

مدیر سایت

دیدگاه ها
0 دیدگاه