دانلود اسکرچ

اسکرچ چیست ؟

برنامه اسکرچ در بزرگترین دانشگاه فنی دنیا، یعنی MIT (بخونید اِم آی تی) رایگان و آزاد برای شما ساختن تا بتونید برنامه نویسی کامپیوتر رو یاد بگیرید.
 
کلیه نسخه‌های اسکرچ (اسکرچ ۱ و اسکرچ ۲ و اسکرچ ۳) به همه زبان‌ها از جمله زبان فارسی ترجمه شده بودند. البته ترجمه اسکرچ ۱ و ۲ کامل نبود. اما اسکرچ ۳ خوشبختانه کاملا فارسی است. برای فارسی سازی اسکرچ ۳ کافی است از گزینه‌ی که به شکل «کره زمین» است، زبان فارسی را انتخاب کنید.
 
(اگر چه در مستندات اسکرچ جونیور سن بین ۵ تا ۷ سال قید شده است، اما توصیه من این است که در این سن یادگیری کد نویسی برای بچه‌ها بسیار زود است و بهتر است که از Scratch و در سنین ۹ الی ۱۴سال استفاده شود).
 
اسکرچ بر روی موبایل نصب نمی‌شود! و فقط باید از نسخه آنلاین اسکرچ آن استفاده کنید. اسکرچ بر روی برخی از تبلت‌های اندرویدی نصب می‌شود (ادامه مقاله را بخوانید).
البته متاسفانه اندازه صفحه نمایش موبایل و یا تبلت‌های معمولی برای یادگیری و کار با اسکرچ بسیار کوچک است و در صورت امکان باید از کامپیوتر و تبلت‌هایی با صفحه بزرگ برای یادگیری اسکرچ استفاده کنید.
 
در ادامه مطالب به آموزش نصب اسکرچ خواهیم پرداخت.
 

معرفی نسخه آنلاین برنامه اسکرچ ۳

 

این نسخه بر روی سیستم عامل های ویندوز windows و مک mac قابل نصب می‌باشد.
 
از برنامه اسکرچ ۳ به دو روش میتوان استفاده کرد:
 
۱) اونو دانلود و روی کامپیوتر خودتون نصب کنید که در بالا به شما توضیح دادم.
 
۲) لازم نیست چیزی رو نصب کنید و از نسخه آنلاین استفاده کنید.
 

اسکرچ ۳

 

در تاریخ ۱۲ دی ماه ۱۳۹۷ نسخه ی وب اسکرچ ۳ به صورت رسمی منتشر شد.
 
اسکرچ ۳ شامل ده ها شکلک جدید، یک ویرایشگر کاملا جدید صوتی و بلوک‌های برنامه نویسی جدید است. با اسکرچ ورژن ۳٫۰ می‌توان برنامه‌ها را در کامپیوتر، لپ تاپ و تبلت خود طراحی کرد و به اجرا در آورد.
 
تیم سازنده اسکرچ، هر روز در حال بهبود اسکرچ و حل مشکلات آن هستند. همینطور ترجمه‌های اسکرچ رو تصحیح و دقیق تر می‌کنند و به همین دلیل است که همیشه باید آخرین نسخه اسکرچ را دانلود کنید. ضمن اینکه سرعت اجرا و میزان حافظه‌ی اسکرچ نیز در حال بهینه شدن است. همچنین بازبینی های اسکرچ نیز در حال به روزرسانی و تصحیح برخی از ترجمه های فارسی اسکرچ هستند.