۳ تفاوت اسکرچ و پایتون + شباهت آن ها

تفاوت اسکرچ و پایتون
مقالات اسکرچ
مدت زمان مطالعه : دقیقه
  • 0 نفر پسندیدند
  • ذخیره کردن
  • 2105
فهرست
  • تفاوت اسکرچ و پایتون
  • بهتر است فرزند من در ابتدا کدام زبان برنامه نویسی اسکرچ و پایتون را بیاموزد؟
  • شباهت های اسکرچ و پایتون
  • وجود منابع آنلاین فراوان جهت پشتیبانی و یادگیری هر دو زبان اسکرچ و پایتون
  • سخن پایانی

۳ تفاوت اسکرچ و پایتون + شباهت آن ها

یکی از مسائل چالشی در دنیای گسترده برنامه نویسی، دانستن این مطلب است که باید برای یادگیری برنامه نویسی از کجا شروع کنیم. با مطالعه این مقاله تفاوت اسکرچ و پایتون که از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی هست می‌پردازیم.

اگر در پی ایجاد علاقه به برنامه نویسی در فرزند خود هستید، مهم ترین گام شروع آن است. یادگیری برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان سرگرم کننده به شمار می رود و علایق و هوش برنامه نویسی آنها راتقویت و اهداف می کند.

یادگیری هر چیزی برای اولین بار می تواند بسیار کسب در علایق و اهداف کودکان و نوجوانان در آینده اثر داشته باشد.

همچنین سن در یادگیری فرزندانمان بسیار مهم است. برای اینکه مطمئن شوید . در این مقاله به بیان تفاوت اسکرچ و پایتون و ویژگی های آنها خواهیم پرداخت. با مطالعه این مقاله به تصویری شفاف در در ضمینه برنامه نویسی و برطرف کردن  هرگونه اصطلاحات مبهم و گیج کننده ایجاد شده است.

تفاوت اسکرچ و پایتون

پایتون

       ▪تفاوت اسکرچ و پایتون : پیچیدگی و جذابیت

یکی ار تفاوت اسکرچ و پایتون این است که زبان پایتون نسبت به اسکرچ، یک زبان برنامه نویسی بسیار پیچیده تری است. با اینکه هر دو زبان برای مبتدیان به حساب می آیند، ولی اسکرچ یک زبان برنامه نویسی بر بلوک بوده، از این رو، مناسب نوجوانان و کودکان است، ولی تفاوت اسکرچ و پایتون این است که  پایتون یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر متن یا متن باز محسوب می شود  و می تواند به عنوان مقدمه‌ای جهت یادگیری برنامه نویسی برای دانش‌آموزان مقاطع بالاتر از دبستان می باشد.

        ▪ تفاوت اسکرچ و پایتون :فواید و ویژگی پروژه محوری

روش یادگیری پروژه محوری می تواند مزایای زیادی برای دانش آموزان در هر رده سنی داشته باشد.

یک تفاوت اسکرچ و پایتون این است. کودکان هنگام استفاده از اسکرچ، قادر به ایجاد بازی های جالب خواهند بود و می توانند با کمک ابزارهای دیگر، یادگیری خود را افزایش دهند. بچه ها علاق زیادی به درست کردن یک بازی یا شخصیت های خیالی ذهن خود هستند و افرادی که یادگیری آنها پروژه محور هستند، قادر به اتصال Scratch به روباتیک VEX خواهند بود. بچه‌ها داستان یا آهنگ خود را با ابزارهای ساده مبتنی بر بلوک یا کشیدن و رها کردن، کدنویسی می کنند.

پروژه های پایتون دارای پیچیدگی بیشتری است. و کاربردهای آن در سطح دانشگاهی و حرفه ای است و برای محدودیتی برای یادگیری بچه ها محسوب شود. و این هم یک تفاوت اسکرچ و پایتون است.

برای کودکانی که بازی‌های ویدیویی و درباره تکنولوژیعلاقه نشان میدهند .

کودکان با سنین پایین باید زبان های ساده تر و روانتر را در ابتدا یاد بگیرند و در سنین بالاتر به سراغ برنامه نویسی پایتون و اپ اینونتور و… بروند.

پس باید با کودکان و نوجوانمان خود درباره با اهدافشان و اینکه از ساخت چه چیزی هیجان زده می شوند، صحبت کرده و با آشنا کردن آنها با تفاوت اسکرچ و  پایتون، آمادگی آنها را جهت موفقیت در این دو زبان برنامه نویسی را ایجاد کنیم.

       ▪تفاوت اسکرچ و پایتون :مدت زمان پروژه

مدت زمان پروژه، از دیگر موارد تفاوت اسکرچ و پایتون می باشد. میزان کاری و بازه زمانی که برای این دو زبان گذاشته می شود متفاوت است. تفاوت اسکرچ و پایتون این است که عملکرد پایتون به صورت تدریجی است. در صورتی که دانش‌آموز شما از ذهنی تحلیلی برخوردار هستند و برای آنها تماشای مراحل تکمیل شدن  یک موضوع لذت‌بخش است، و بخاطر همین است که به برنامه نویسی پایتون علاقمند خواهد شد. افرادی که اولویت آنها بیشتر یادگیری به صورت بصری یا عملی است، بهتر است کار خود را با یک چیزی ساده یا با یک افزونه سخت افزاری آغاز نمایند.

در برنامه نویسی اسکرچ نسبت به پایتون، مسیر برای رسیدن به نتیجه و هدف بسیار سریعتر است. همچنین، یادگیری این زبان با ‌زنگ‌ها و سوت‌های زیادی همراه است تا بچه‌ها را درگیر و سرگرم نماید و این هم یک تفاوت اسکرچ و پایتون است.

بهتر است فرزند من در ابتدا کدام زبان برنامه نویسی اسکرچ و پایتون را بیاموزد؟

پیشنهاد نابغه ساز در درباره این موضوع است که اگر دانش‌آموزتان در مقطع ابتدایی هستند، اسکرچ می تواند انتخاب عالی برای شروع باشد و باعث تقویت مهارت‌های فکری فرزندتان در آینده برای یادگیری برنامه نویسی مبتنی بر متن یا پایتون گردد.

در صورتی که دانش آموز شما در مقطع بالاتر تحصیل می کند، پایتون می تواند در میان زبان های برنامه نویسی آغاز خوبی باشد. یکی از نکات مهم این است که تمرین کردن، سبب رشد و پیشرفت یک برنامه نویس خواهد شد و علاوه بر آن، باید در این راه صبور بود.

شباهت های اسکرچ و پایتون

سؤال خیلی از خانواده ها و والدین این است که آیا بچه ها باید اسکرچ را پیش از پایتون بیاموزند؟

اول اینکه این موضوع، سن و سال دانش آموز شما است. اسکرچ گزینه ای ایده آل برای برنامه نویسان مقطع ابتدایی می باشد. در حالی که پایتون برای افراد مقاطع بالاترو بزرگتر بهترین انتخاب است.

دلیل این مطلب این است که اسکرچ  یک مقدمه کارتونی و انمیشنی بسیار جذاب و رنگارنگ دارد و برای بچه های کوچک محیطی جذاب محسوب می شود. و اینکه بچه‌ها عاشق این هستند که با شخصیت‌های سرگرم‌کننده تعامل داشته و کارشان با به نتیجه سریع مشاهده خواهد شد.

از طرف دیگر، پایتون، نگاهی جالب به نحوه ساخت برخی از جذاب ترین تکنولوژی ها همچون پلتفرم های شبکه های اجتماعی، ماشین های خودران و … به دست حرفه ای ها دارد. ارتباط داشتن با چیزهای جالبی مانند موارد فوق و همچنین فکر یافتن یک حرفه هیجان انگیز برنامه نویسی در آینده، می تواند سبب ایجاد یک انگیزه و جذب  قوی در دانش آموزان  می گردد.

وجود منابع آنلاین فراوان جهت پشتیبانی و یادگیری هر دو زبان اسکرچ و پایتون

این موضوع می تواند یک خبر بسیار خوب در فضای یادگیری مجازی و آنلاین است. کلاس‌های آنلاین برنامه نویسی اسکرچ و پایتون سبب فراهم کردن تجربیات یادگیری جذابی شده است و بچه ها را با مربیان که مهارت لازم را دارند آشنا کرده است.

کسانی که قصد حرفه ای شدن در زبان برنامه نویسی پایتون و آموزش اسکرچ به کودکان و نوجوان های خود را دارند، می توانند در دوره های آنلاین و حضوری مجموعه نابغه ساز که برای کودکان علاقمند به یادگیری برنامه نویسی از مقدماتی تا پیشرفته است شرکت نمایند.

سخن پایانی

در نهایت، انتخاب بین اسکرچ و پایتون بستگی به نیازها و هدف شما دارد. اگر شما برنامه نویسی را به صورت سرگرمی یا برای آموزش شروع می‌کنید، اسکرچ گزینه بسیار خوبی است. اما اگر قصد دارید برنامه‌های پیچیده‌تر و قدرتمندتری بسازید و از امکانات و کتابخانه‌های متنوعی بهره‌برداری کنید، پایتون یک انتخاب عالی خواهد بود.

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

مدیر سایت

نویسنده

مدیر سایت

دیدگاه ها
2 دیدگاه