۱۴ ایده برای اسکرچ (ایده برای ساخت انیمیشن در اسکرچ)

ایده برای اسکرچ
مقالات اسکرچ
مدت زمان مطالعه : [rt_reading_time]
 • 0 نفر پسندیدند
 • ذخیره کردن
 • 1047
فهرست
 • ۱) اولین ایده برای اسکرچ: انیمیشن روز و شب
 • ۲) دومین ایده برای اسکرچ: انیمیشن تفکیک زباله
 • ۳) سومین ایده برای اسکرچ: انیمیشن رنگین کمان
 • ۴) چهارمین ایده برای اسکرچ: انیمیشن بارش برف
 • ۵) پنجمین ایده برای اسکرچ: انیمیشن قلب تپنده
 • ۶) ششمین ایده برای اسکرچ: انیمیشن کمک به دیگران
 • ۷)هفتمین ایده برای اسکرچ: جنگ جهانی
 • ۸)هشتمین ایده برای اسکرچ: جنگ روسیه و اکراین
 • ۹) نهمین ایده برای اسکرچ: خاطرات کلاس آنلاین
 • ۱۰)دهمین ایده برای اسکرچ: درخت تخم مرغ
 • ۱۱) یازدهمین ایده برای اسکرچ: بمب یا سیب
 • ۱۲)دوازدهمین ایده برای اسکرچ: کشتی در امواج طوفانی
 • ۱۳)کرونا
 • ۱۴)کمک به دیگران ۲ (نجات سگی که در دریا افتاده)
 • فواید ساخت انیمیشن برای کودکان و نوجوانان
 • سخن پایانی

۱۴ ایده برای اسکرچ (ایده برای ساخت انیمیشن در اسکرچ)

اسکرچ، این زبان برنامه نویسی مختص کودکان و نوجوانان، با بلاک های آماده برنامه نویسی و ذهنیت الگوریتمی را برای کودکان ساده و قابل فهم میسازد. در واقع اسکرچ بدینگونه تعریف میشود : اسکرچ یک زبان برنامه نویسی بلاکی_گرافیکی مناسب کودکان و نوجوانان است که توسط آزمایشگاه MIT در سال ۲۰۰۷ ارائه شد. حالا که با زبان اسکرچ جونیور و اسکرچ آشنا شده‌اید و می‌خواهید بازی بسازید، ما به شما ۱۴ ایده جذاب می‌دهیم تا برای شروع از آنها استفاده کنید:

۱) اولین ایده برای اسکرچ: انیمیشن روز و شب

یکی از انیمیشن‌های جذاب نمایش تفاوت روز و شب در اسکرچ است که به راحتی و با ساده‌ترین کدها می‌توان آن را ساخت. مهم‌ترین کد در این انیمیشن، پخش سراسری پیام است که به وسیله‌ی آن باید پس‌زمینه‌ها را تغییر داد.
در مرحله‌ی اول پس‌زمینه‌ی مورد نظر را برای روز و شب از کتابخانه‌ی اشکال انتخاب و وارد صفحه می‌کنیم. سپس می‌توانیم برای بیان جزئیات بیشتر در صفحه‌ی روز شکلک خورشید را اضافه کنیم؛ به طوری که خورشید از پایین صفحه به سمت بالا بیاید. در مرحله‌ی بعد باید پس‌زمینه به شب تغییر کند؛ به صورتی که ماه در آسمان تاریک شب بدرخشد و ستاره‌ها در آن چشمک بزنند.

موارد دیگری هم وجود دارد که مربوط به جلوه‌های بصری انیمیشن است و شما می‌توانید به دلخواه خود آنها را به پروژه بیفزایید.

پروژه ساده اسکرچ

۲) دومین ایده برای اسکرچ: انیمیشن تفکیک زباله

یکی دیگر از انیمیشن‌های جذاب که به عنوان ایده برای اسکرچ می‌توان آن را ساخت، انیمیشن تفکیک زباله‌های تر و خشک از یکدیگر است. برای این طرح، در ابتدا یک صفحه اولیه طراحی می‌کنیم، به صورتی که دو سطل زباله و تعدادی عکس یا کاراکتر از زباله‌های تر و خشک قرار در این صفحه قرار می‌دهیم. بعد از آن می‌توانید کاراکتر خود را از طریق افکت‌های صدا یا حتی ضبط صدای خود، برای جذابیت بیشتر انیمیشن، استفاده کنید.

شما می‌توانید درباره‌ی تفکیک زباله‌ها صحبت کنید و یک سری اطلاعات کلی در اختیار مخاطب قرار دهید و پس از آن در صفحات بعد یکی یکی به توضیح آنها بپردازید.

به طور مثال زباله‌های تر را معرفی کنید و نمونه‌هایی از آن را نام ببرید؛ مثل پسماند میوه، سبزیجات یا مواد خوراکی. همچنین زباله‌های خشک مانند کاغذ، مقوا و … نیز باید از مابقی پسماندها جدا شده و در سطل مربوطه ریخته شود. در مرحله‌ی پایانی نیز باید در صورتی که تفکیک به درستی انجام شده بود، مخاطب را تشویق به این کار بکنید و کاراکتر از این جداسازی خوشحال باشد. به این صورت یک انیمیشن جذاب ساخته‌اید و هم جنبه‌ی علمی‌ و مفیدی به انیمیشن خود افزوده‌اید.

۳) سومین ایده برای اسکرچ: انیمیشن رنگین کمان

رنگین کمان یک انیمیشن محبوب برای کودکان به شمار می‌آید. در انیمیشن رنگین کمان بخش اصلی کدهای قسمت نقاشی است. شما باید هر رنگ را جداگانه و به صورت یک نیم دایره در قسمت نقاشی به عنوان یکی از رنگ‌های رنگین کمان ایجاد کنید. هر رنگ را باید در یک شکلک جداگانه باشد تا بتوان به درستی در مختصات‌های مورد نظر خود قراردهید. به ترتیب از بالا به پایین رنگ‌های قرمز، سبز، آبی، نیلی، بنفش طراحی کنید. حتی میتوانید برای زیبایی بیشتر برنامه از جلوه‌های روشنایی نیز استفاده کنید.

اگر وقت کافی برای طراحی رنگین کمان به صورت جز به جز ندارید، شما می‌توانید در کتابخانه‌ی شکلک‌ها “rainbow ” را سرچ کرده، انتخاب و از آن استفاده کنید. حتی می‌توانید به دلخواه خود، اندازه آن را تغییر دهید یا به آن جلوه‌های گرافیکی اضافه کنید.

پروژه ساده اسکرچ_رنگین کمان

۴) چهارمین ایده برای اسکرچ: انیمیشن بارش برف

برای ساخت انیمیشن بارش برف در اسکرچ، ابتدا باید یک کاراکتر دانه‌ی برف را انتخاب کنید. سپس یک پس‌زمینه‌ی مناسب، مانند یک فضای برفی انتخاب می‌کنید. اگر می‌خواهید فضای انیمیشن یادآور موضوعی خاص مانند کریسمس باشد، می‌توانید از جزئیاتی مانند درخت کریسمس برای تزیین استفاده کنید.

برای بارش برف باید از کد “مشابه خودم را بساز” استفاده کنید. به این صورت که، برای همیشه مشابه خودش را بسازد. وقتی به عنوان مشابه شروع به کار کرد، شما می‌توانید آن را در جهت دلخواه خود تنظیم کنید تا به آن سمت ببارد. با استفاده از جلوه‌های گرافیکی نیز می‌توانید به زیبایی انیمیشن خود اضافه کنید. نکته‌ی مهمی که در این انیمیشن باید به آن دقت داشته باشید، این است که هرگاهدانه‌ی برف به لبه‌ی پایین صفحه برسد، متوقف می‌شود، یعنی باید مختصات انتهای مسیر برای آن تعریف شود و بگویید که مشابه خود را حذف کند. به این صورت بارش برف حالت طبیعی‌تری خواهد داشت.

ایده برای اسکرچ: انیمیشن بارش برف

۵) پنجمین ایده برای اسکرچ: انیمیشن قلب تپنده

شاید محبوب‌ترین انیمیشن در اسکرچ انیمیشن قلب باشد. این انیمیشن را می‌توان به صورت‌های مختلفی در اسکرچ طراحی کرد و به اجرا درآورد. مثلا به عنوان قلب لایو اینستاگرام، قلب تپنده یا قلبی که به دنبال موس به هر جهتی حرکت کند.

قلب تپنده را می‌توان ساده‌ترین نوع انیمیشن قلب در برنامه اسکرچ دانست. زیرا برای ساختن آن تنها کافیست که یک قلب از کتابخانه‌ی اشکال را انتخاب کرده و سپس برای آن برنامه‌ی کوتاهی بنویسیم. برنامه‌ی مورد نظر از این قرار است که اندازه‌ی آن به میزان ۲ برابر بزرگ شود، و بعد دوباره به همان میزان اولیه (کوچک) بازگردد. حالا جدا جدا این کد را داخل “۱۰ بار تکرار کن” قرار دهید و برنامه را با پرچم سبز شروع کنید. می‌بینید که قلب در حال تپیدن و کوچک و بزرگ شدن است. اگر بخواهید این روند ادامه داشته باشد، می‌توانید آن را داخل کد “برای همیشه” قرار دهید.

پروژه ساده اسکرچ: قلب تپنده

۶) ششمین ایده برای اسکرچ: انیمیشن کمک به دیگران

کمک به دیگران، علاوه بر اینکه ذهن بچه ها را با مسائلی مانند نوع دوستی آشنا می کند، به آنها در طرز فکر خلاق برای ساخت بازی هم کمک می کند.شما می توانید پس زمینه ای مثل یک مکان عمومی از کتابخانه اسکرچ بیاورید سپس کاراکتر خود را که نیاز به کمک دارد را هم به این پس زمینه اضافه کنید، سپس با بلاک های بگو به کاراکتر طرف مقابل بگویید که من نیاز به کمک دارم. حال برای کاراکتر طرف مقابل هم کدی را بنویسید که به کمک او می شتابد و اینگونه شما یک انیمیشن می سازید که کمک به دیگران را به همه آموزش می دهد

انیمیشن سازی با اسکرچ : کمک به دیگران

۷)هفتمین ایده برای اسکرچ: جنگ جهانی

جنگ جهانی از موضوعاتی است که ایده خوبی برای ساخت یک بازی یا انیمیشن خواهد شد به خصوص پسر بچه ها، زیرا آنها عاشق بازی هایی  با محوریت جنگ هستند. اگر شما هم به چنین موضوعاتی علاقه مند هستید زود دست به کار شوید و یک پس زمینه از نقشه جهان همراه با پرچم کشور های درگیر جنگ بیاورید، همچنین شما می توانید سربازانی هم به پس زمینه خود اضافه کنید تا کشمکش جنگ را افزایش دهد.

سپس با استفاده از کد های بگو و انتشار پیام به یکی از کشور ها دستور دهید جنگ را آغاز کند و با انتشار پیام او به کشور ها این دستور را می دهد تا با هم بجنگند. شما می توانید از قسمت متغیر ها امتیازی هم برای کشور ها تعیین کنید. دست آخر هر کشوری بیشتر تیر پرتاب کرده بود برنده جنگ جهانی است. یادتان باشد پرتاب تیر ها را می توانید با استفاده از بلاک رفتن به مکان تصادفی تعیین کنید.

ایده بازی اسکرچ : بازی جنگ جهانی

۸)هشتمین ایده برای اسکرچ: جنگ روسیه و اکراین

جنگ بین کشور های اوکراین و روسیه که این روزها اخبار آن را همه جا می شنویم همانند جنگ جهانی موضوعی است که هم می توانید برای آن انیمیشن بسازید و هم بازی.

شما می توانید کلیات این جنگ را با یک جستجوی سریع از اینترنت پیدا کنید و راوی یکی از مسائل بحث برانگیز روز دنیا شوید شما می توانید کاراکتری را از قسمت کتابخانه اشکال بیاورید و سپس او جنگ را مانند یک مورخ و تاریخ دان برای همه روایت کند.

ایده بازی اسکرچ: بازی جنگ روسیه و اکراین

۹) نهمین ایده برای اسکرچ: خاطرات کلاس آنلاین

دوران کرونا یکی از سخت ترین دوران برای دانش آموزان بود زیرا منجر به تعطیل شدن مدارس و آنلاین شدن کلاس ها شد ولی از طرفی برای همه خاطراتی را بجا گذاشت شما می توانید با الهام گرفتن از این موضوع داستان های جذابی بسازید. کاراکتری را به پس زمینه کلاس اضافه کنید و با بلاک بگو یا ضبط صدای خودتان به دانش آموزان درس دهید و از خوبی ها و بدی های آن داستان بسازید و به انیمیشنتان اضافه کنید.

 

انیمیشن با اسکرچ: خاطرات کلاس آنلاین

۱۰)دهمین ایده برای اسکرچ: درخت تخم مرغ

بله شما درست متوجه شدید، یک درخت تخم مرغی جالب می تواند شروع یک بازی یا انیمیشنیی باشد که همین الان در ذهنتان برای آن یک داستان ساختید.

گیاهی را با پس زمینه مزرعه اضافه کنید شما باید طوری آن را برنامه ریزی کنید که درست در هنگام ورود کاراکتر مزرعه دار، تخم مرغ به پایین بیافتد و بشکند و مزرعه دار از وجود این گیاه تخم مرغی تعجب کند و با اسفاده از بلاک فکر کردن به مدت…. ثانیه، به فکر فرو رود. می توانید این داستان را ادامه دهید و چیز های عجیب تر به مزرعه اضافه کنید.

انیمیشن با اسکرچ : درخت تخم مرغ

۱۱) یازدهمین ایده برای اسکرچ: بمب یا سیب

بمب یا سیب، یک بازی شانسی است. می توانید پس زمینه ای همرا با کاراکتر دلخواهتان به صفحه اضافه کنید و سیب هایی رادر صفحه قرار دهید یکی از این سیب ها بمب است و شما اگر به آن دست بزنید بمب منجر می شود و تمام امتیاز هایی که از سیب های دیگر بدست آوردید همه صفر می شوند پس حواستان را جمع کنید تا در این تله ی بمبی نیافتید.

ایده بازی اسکرچ : سیب یا بمب

۱۲)دوازدهمین ایده برای اسکرچ: کشتی در امواج طوفانی

درباره این ایده برای اسکرچ شما می توانید یک انیمیشن جذاب بسازید. اینکه کشتی، با پس زمینه بندر چگونه شروع به حرکت کرد و به دریا آمد و گرفتار طوفان شد و چگونه از دریا و طوفان جان سالم به در برد، می تواند انیمیشن شما را به یک انیمیشن هیجانی و تلاش برای زنده ماندن تبدیل کند.

ایده برای اسکرچ: کشتی در امواج طوفانی

۱۳)کرونا

دوران همه گیری گرونا، دوران خود مراقبتی بسیار سختی بود. شما می توانید با استفاده از این موضوع و برای مثال اینکه چه عواملی باعث ورود ویروس به بدن ما می شود و چه غذاها و نکات بهداشتی را باید رعایت کنیم یک داستان یا بازی جذاب بسازید و حتی برای آن امتیاز تعیین کنید و با استفاده از کد های شرطی دستور دهید اگر امتیاز ها از حدی کمتر شد کاراکتر بیمار شود.

انیمیشن در اسکرچ: مبارزه با کرونا

۱۴)کمک به دیگران ۲ (نجات سگی که در دریا افتاده)

سگ ها شناگران خوبی نیستند و به همین دلیل اگر به دریا بیافتند باید به آنها کمک کرد. کاراکتری را که می تواند شنا کند را به اعماق آب برده تا هاپوی شما را با استفاده از بلاک های حرکتی نجات دهد.

انیمیشن با اسکرچ : نجات سگ از دریا

فواید ساخت انیمیشن برای کودکان و نوجوانان

رشد خلاقیت و افزایش اعتماد به نفس کودکان و نوجوانان همواره از اهداف والدین و مربیان بوده است. اصولا داستان یکی از پایه‌های رشد خلاقیت به شمار می‌آید. حالا اگر خلق این داستان به دست کودک و نوجوان صورت بگیرد و جنبه‌ی بصری هم به آن افزوده شود، شاهد ساخت یک انیمیشن هستیم. ساختن انیمیشن هم باعث رشد خلاقیت و هم افزایش اعتماد به نفس کودکان و نوجوانان می‌شود.

سخن پایانی

در نتیجه، ایده برای اسکرچ یک راه حل خلاقانه و موثر برای حل مشکلات و ایجاد تغییرات مثبت در جامعه است. با استفاده از این روش، ما می‌توانیم به دنبال راه‌حل‌های نوآورانه بگردیم، به تحولات پایدار و بهبود کیفیت زندگی افراد کمک کنیم و به جامعه‌ای عادلانه و پویا دست یابیم.

اسکرچ به عنوان یک فرآیند تفکر خلاق و همچنین گام اول در طراحی محصول، به ما کمک می‌کند تا با تحلیل عمقانی از نقاط ضعف و نقاط قوت فعلی، به دست آوردن راه حل‌های مناسب و منطبق با نیازهای جامعه را ساده‌تر کنید. همچنین، با استفاده از روش اسکرچ، ما قادر خواهیم بود تغذیه مناسب بدهیم و در نتیجۀ آن، ایده‌های نو و نوآورانه‌ای را برای حل مشکلات پیش رو ارائه دهیم.

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

نخعی الهه

نویسنده

نخعی الهه

دیدگاه ها
4 دیدگاه
 • الهه

  سلام چطور عکس زباله تر و خشک تو صفحه ایکرچ جونیود نشون بدم
  مثل عکس پوست سیب یا قوطی نوشابه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 • مژده

  سلام
  آیا در دوره های آموزش اسکرچ به بچه ها ایده ایی برای ساخت انیمیشن داده میشود؟
  و در پایان دوره به تنهایی ساخت انیمیشن با اسکرچ را می توانند انجام دهند؟

 • پشتیبانی نابغه‌ساز

  سلام
  وقتتون بخیر خانم معمار
  نه قطعا با زبان اسکرچ میشه انیمیشنای مختلفی درست کرد و حتی بازی‌های مختلفی ساخت
  میتونید همینجا توی دوره‌های ما هم شرکت کنید و این زبان رو یاد بگیرید

 • فرزانه معمار

  سلام. میخواستم بدونم توی زبان اسکرچ فقط این انیمیشن‌ها رو میشه نوشت یا چیزهای دیگه ای هم میشه ؟
  و سوال دومم اینه که اموزش ساخت این انیمیشن‌ها رو کجا میتونم یاد بگیرم؟