کوچکترین برنامه نویس دنیا

کوچکترین برنامه نویس
کودکان و نوجوانان
مدت زمان مطالعه : [rt_reading_time]
 • 0 نفر پسندیدند
 • ذخیره کردن
 • 336
فهرست
 • کاتیلیا کاتاریا و آغاز برنامه نویسی
 • رکورد گینس کوچکترین برنامه نویس دنیا
 • یادگیری در عمل
 • مزایای شروع کدنویسی در سنین پایین
 • مدارک و افتخارات کاتیلیا کاتاریا
 • سخن پایانی

کوچکترین برنامه نویس دنیا

کاتیلیا کاتاریا (Kautilya Katariya) کودک نابغه و رکورددار گینس به عنوان کوچکترین برنامه نویس دنیای کامپیوتر و جهان شناخته شده است.

کاتیلیا کاتاریا که با والدین متخصص خود، ایشواری و تروپتی در نورث همپتون، انگلستان زندگی می‌کند، در شاجاپور، مادیا پرادش هند به دنیا آمد.

منصفانه است که بگوییم اکثر کودکان ۶ ساله احتمالاً بیشتر به بازی با اسباب بازی ها و بازی های رایانه ای علاقه مند هستند تا کلاس برنامه نویسی، اما کاتیلیا کاتاریا کودک  ۶ ساله پس از گذراندن چهار گواهینامه حرفه ای از IBM برای پایتون و هوش مصنوعی، رکورد خود را به عنوان کوچکترین برنامه نویس کامپیوتر در گینس به ثبت رساند.

کاتیلیا کاتاریا و آغاز برنامه نویسی

کاتیلیا کاتاریا و آغاز برنامه نویسی

شروع کار کاتیلیا در زمان همه گیری کرونا آغاز شد. زمانی که او در خانه بود، والدین کاتیلیا او را تشویق کردند

که در کلاس‌های برنامه‌نویسی کامپیوتر مانند شبکه مهارت‌های توسعه‌دهنده آی‌بی‌ام ثبت‌نام کند،

که به نظراو بسیار جالب و هیجان انگیز بود قبل از آن، کاتیلیا علاقه زیادی به خواندن کتاب هایی در مورد برنامه نویسی کامپیوتری داشت.

شاید پدر کاتیلیا که  یک توسعه دهنده فناوری اطلاعات است و مادرش که یک تحلیلگر داده است، بیشترین تأثیر را روی او گذاشتند.

پدرش، ایشواری کاتاریا، می‌گوید: «وقتی کاتیلیا به دلیل همه گیری کویید۱۹ وقت بیشتری در خانه داشت، در کنار تمام شیطنت های کودکی او برای اقناع کنجکاوی‌هایش، خود را در دنیای فناوری غرق کرد. ما به دنبال برخی دوره‌های محاسباتی و هوش مصنوعی ساخت یافته و تعریف‌شده بودیم که به صورت آنلاین و همچنین رایگان در دسترس هستند،

و دوره‌های IBM با تمام این معیارها مطابقت داشت. ایشواری کاتاریا گفت که در ابتدا، کاتیلیا زبان‌های محاسباتی مانند پایتون، جاوا اسکریپت و پشتیبانی از HTML را بررسی کرد، اما به زبان پایتون علاقه مند شد زیرا متوجه شد که پایتون بهترین زبان برنامه‌نویسی برای یادگیری هوش مصنوعی و ماشین است. حدود شش تا هفت ماه طول کشید تا او به پایتون تسلط یابد..

وقتی از بچه ها انتظار می رود که با ماشین های برقی و اسباب بازی بازی کنند، این پسر روی علاقه اش به کدنویسی کار کرد و هر آنچه را که می توانست از کتاب های محاسباتی یاد گرفت.

اکنون حتی می‌تواند به راحتی در پایتون که یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا است و توسط شرکت‌های فناوری ملی و بین‌المللی استفاده می‌شود، کدنویسی کند.

او در مصاحبه ای گفت: «یادگیری هوش مصنوعی بسیار آسان است. حتی زمانی که ۴٫۵ ساله بودم می‌توانستم کدنویسی را شروع کنم»

رکورد گینس کوچکترین برنامه نویس دنیا

زبان برنامه نویسی پایتون، زبانی برای ورود به عرصه پر قدرت و پرسروصدای هوش مصنوعی است. علمی که چند سال اخیر حواشی زیادی دادشته و علاوه بر اینها  تاثیرات ناخواسته و  مثبت و منفی زیادی را در زندگی انسان ها داشته و این تاثیر روز به روز افزایش خواهد یافت. اگر کوکان شما به این موضوع علاقه دارند حتما به علایق آنها توجه و آینده آنها را با علایق و سلایق خودشان تضمین سازید.

رکورد گینس کوچکترین برنامه نویس دنیا

ایشواری، پدرش، توسعه‌دهنده IT مستقر در نورث همپتون، می‌گوید: «ما به دنبال گواهینامه هایی بودیم که او می توانست دریافت کند که به نظرمان رسید تا با گینس تماس بگیریم.

در همان زمان رکورد کوچکترین برنامه نویس کامپیوتر توسط آرهام ام تالسانیا از احمدآباد هند در یک روز قبل از هفتمین سالگرد تولدش در ژانویه ۲۰۲۰ به دست آمد.

بنابراین در ماه سپتامبر، آنها به کارهای کاتیلیا، از جمله وب‌سایت و مدارک او نگاه کردند.

کاوتیلیا کاتاریا تنها ۶ سال و ۳۶۴ روز داشت که در سپتامبر ۲۰۲۰ رکورد جهانی گینس را به عنوان کوچکترین  برنامه نویس کامپیوتر به دست آورد. او دانش آموز کلاس دوم در شهر نورث همپتون انگلستان بود که چنین رکوردی در گینس ثبت کرد.

این واقعیت باعث شده است که همه، از جمله دستگاه های روابط عمومی هند، این “نابغه هندی” را جشن بگیرند.

پدرش ایشواری می‌گوید: «رکورد کوچکترین برنامه نویس خوب است اما بهترین چیز این است که او خود به تنهایی  این رکورد را به ثبت رسانده است.»

ایشواری کاتاریا گفت: “به عنوان یک پدر و مادر، ما به موفقیت کاتیلیا بسیار افتخار می کنیم و از ثبت نام او در کتاب رکوردهای جهانی گینس  به عنوان کوچکترین برنامه نویس بسیار هیجان زده شدیم.”

یادگیری در عمل

یادگیری در عمل

به نظر می‌رسد این کودک ۶ ساله نه تنها دانش تئوری دارد، بلکه از نحوه کاربردی بودن هوش مصنوعی در عمل نیز برخوردار است.

کاتیلیا با استفاده از IBM Watson (یک نرم افزار فناوری هوش مصنوعی) برنامه ای ساخت که می تواند دود یا آتش را تشخیص دهد.

از آنجایی که این برنامه روی اصل تشخیص تصویر کار می کند، می توان از آن در آتش سوزی های با خطر بالا استفاده  کرد و دوربین را به مدل هوش مصنوعی خود وصل کرد تا تشخیص دهد که آیا دود یا آتش است و می تواند بر اساس آن با یک آتش نشان تماس بگیرد.

او همچنین یک ربات چت برای خودش ساخته است و در آینده قصد دارد روباتی بسازد که تقریباً به هر چیزی تبدیل شود.

مصاحبه با کاتلیا کاتاریا کوچکترین برنامه نویس وخانوادش

مصاحبه با کاتلیا کاتاریا کوچکترین برنامه نویس وخانوادش

مصاحبه با او اشتیاقش به برنامه نویسی را روشن می کند: او می گوید که “چیزهای جالب یا توسط یک برنامه نویس کامپیوتر اجرا می شوند یا با استفاده از برنامه نویسی ساخته می شوند” پدر و مادرش کتاب‌ها و وسایل تحقیقاتی را برای او فراهم کردند، اما او این اشتیاق را فراهم کرد.

و به زودی در زبان برنامه نویسی پایتون بسیار مسلط شد و به هوش مصنوعی علاقه مند شد. در حال حاضر، او در حال یادگیری مفاهیم پیشرفته برنامه نویسی هوش مصنوعی است. به نظر می رسد او برای آینده آماده است

سوال : چه چیزی باعث شد وارد برنامه نویسی کامپیوتر شوید؟

کاتیلیا: من چند کتاب خواندم و چند ویدیو در مورد فناوری و هوش مصنوعی در YouTube تماشا کردم. و همه چیز به من اشاره کرد که چیزهای جالب یا توسط یک برنامه نویس کامپیوتر اجرا می شوند یا با استفاده از برنامه نویسی ساخته می شوند. ومن مجذوب این شدم.

سوال: وقتی به یادگیری برنامه نویسی و هوش مصنوعی علاقه نشان دادید، والدینتان چگونه به شما کمک کردند؟

کاتیلیا: وقتی شروع به پرسیدن سوالات زیادی در مورد کامپیوتر، ریاضیات، ربات ها و هوش مصنوعی کردم، والدینم چند کتاب خوب در مورد کامپیوترهای اولیه، مفاهیم علوم و فناوری ارائه کردند. همه آنها را خواندم و شروع به پرسیدن سؤالات بیشتر کردم زیرا به دلیل تعطیلی مدارس ، وقت اضافی در خانه داشتم.

والدینم یک لپ تاپ با اتصال اینترنت به من دادند تا خودم دنیای کامپیوتر را کشف کنم. پدر و مادرم کنجکاوی من را درک کردند و با فراهم کردن تمام وسایل لازم برای کشف دنیای فناوری و هوش مصنوعی به من کمک کردند.

سوال :چه منابعی را برای شروع یادگیری برنامه نویسی کامپیوتر به نوجوانان پیشنهاد می کنید؟

کاتیلیا: به نظر من، نوجوانان باید با چند کتاب ابتدایی در مورد برنامه نویسی کامپیوتری که در دسترس آنهاست، شروع کنند تا زبان برنامه نویسی مورد علاقه خود را پیدا کنند.

نوجوانان ابتدا باید با برنامه نویسی بلوکی، منطق اولیه را بیاموزند .

Scratch یکی از بهترین پلتفرم های موجود برای یادگیری است. هنگامی که آنها به منطق و الگوریتم های اساسی تسلط پیدا کردند. Python زبان کامپیوتر بعدی است که همراه با جاوا اسکریپت و HTML باید یاد بگیرند.

سوال: آینده شما چیست؟

کاتیلیا: من در حال یادگیری مفاهیم جدید و پیشرفته در مورد هوش مصنوعی کاربردی از دوره های رایگان IBM هستم،

به عنوان مثال، ساخت یک ربات چت برای وب سایت که می تواند به سوالات مربوط به برنامه نویسی و هوش مصنوعی پاسخ دهد.

من هنوز در مورد بلند مدت تصمیم نگرفته ام اما شاید در آینده سعی کنم در زمینه محاسبات شناختی یاد بگیرم و کار کنم.

سوال: چه پیامی برای جوانانی که کدنویسی برایشان مشکل است، دارید؟

کاتیلیا: من فکر می کنم برنامه نویسی کامپیوتر واقعا سرگرم کننده است و شبیه به حل پازل است.

اگر به این فکر کنیم  که فقط در تلاشیم تا معما را حل کنیم، کدنویسی آنقدرها دشوار نخواهد بود و از آن نیزلذت هم خواهی برد.

سوال: وقتی کاتیلیا نسبت به کامپیوترها کنجکاوی نشان داد، رویکرد شما برای کمک به او چه بود؟

والدین کاتیلیا: کاوتیلیا خواننده ای مشتاق است و انواع کتاب در موضوعات مختلف را در خانه و خارج از خانه می خواند.

او علاقه و کنجکاوی خاصی به محاسبات نشان داد. در سن شش سالگی، همراه با شنا و دوچرخه سواری، محاسبات و پازل موضوع مورد علاقه او شد. ب

نابراین برای اقناع کنجکاویش کتاب های مورد علاقه اش را در اختیار او گذاشتیم. او که خواننده خوبی بود، مانند اسفنجی دانش را جذب می کرد.

او همیشه تکالیف مدرسه را به سرعت تمام می کرد. وقتی کنجکاوی او بیشتر شد، لپ‌تاپ به او دادیم تا دنیای فناوری را کشف کند و از وقت اضافی‌اش استفاده کند.

سوال : چه توصیه ای برای والدینی دارید که به دنبال آموزش کدنویسی برای فرزندان خود هستند؟

والدین کاتیلیا: ما فکر می کنیم هر بچه ای خاص است و پتانسیل و استعداد زیادی در آنها وجود دارد.

به عنوان یک والدین، ما باید همه ابزارهای لازم را برای برتری در زمینه مورد علاقه کودک شناسایی و فراهم کنیم.

سن نباید مانعی برای شروع یادگیری کدنویسی در سنین پایین باشد، مانند هر ورزش یا هرچیز دیگری.

کدنویسی را به عنوان یک تمرین ذهنی برای توسعه تفکر منطقی و توانایی حل مسئله در کودکان به جای یک موضوع اضافی برای آموزش آنها در نظر بگیرید.

ما فکر می کنیم هر کودک ذاتاً کنجکاو است و ذهن کودکان برای یادگیری چیزهای جدید باز است. ما باید به آنها جهت دهی درستی بدهیم، و آنها دوست دارند مشکلاتی مانند بازی با پازل را درگیر کنند و حل کنند. کدنویسی یکی از بهترین ابزارها برای هدفمند کردن آن ها است.

آنها می گویند برنامه نویسی مهارتی است که نیاز به تکرار، مطالعه و صبر دارد. پس بهتر است از سنین پایین برنامه نویسی را شروع کنید و همزمان با یادگیری کدنویسی “بزرگ شوید”

مزایای شروع کدنویسی در سنین پایین

مزایای شروع کدنویسی در سنین پایین

شروع یادگیری در سنین پایین ایده خوبی است. بر کسی پوشیده نیست که بچه‌ها اطلاعات را خیلی بهتر از بزرگسالان جذب می‌کنند  و همانطور که مغزشان رشد می‌کند و اطلاعات جدید را با رشدشان دریافت می‌کند، مهارت‌هایشان نیز افزایش می‌یابد.

ناگفته نماند که برنامه نویسی به بچه ها می آموزد که چگونه مسائل را به روشی بسیار روشمند حل کنند، زیرا آنها یاد می گیرند قدم به قدم به مسائل نزدیک شوند.

مدارک و افتخارات کاتیلیا کاتاریا

مدارک و افتخارات کاتیلیا کاتاریا

خودآموخته، کاوشگر محاسباتی کاتیلیا کاتاریا دارنده رکورد جهانی گینس برای کوچکترین برنامه نویس کامپیوتر در سن ۶ سالگی.

کاتیلیا کاتاریا در نوامبر ۲۰۲۰ پنج گواهینامه در پایتون و هوش مصنوعی از IBM دریافت کرد.

او گواهینامه حرفه ای مبانی هوش مصنوعی IBM را در edX.

و دوره پایتون برای علوم داده ر ا در IBM به پایان رساند.

دارای گواهینامه هوش مصنوعی حرفه ای Microsoft MTA و هوش مصنوعی و یادگیرنده الگوریتم  IBM Watson.

سخن پایانی

در پایان، بیازماییم از کوچکترین برنامه نویس دنیا، که با همت و استعداد خودش توانسته است به اندازه یک کلمه، جهان را به تحول و تغییر بکشاند. این برنامه نویس، کوچک در سن و قد، اما بزرگ در ذهن و خلاقیت است. با تلاش و پشتکار خود، او نشان داده است که هیچ محدودیت فیزیکی نمی‌تواند جلوی رسیدن به آرزوها و رؤیاهای ما را بگیرد.

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

زهرا حیدری

نویسنده

زهرا حیدری

دیدگاه ها
2 دیدگاه
 • زهره نبوی

  سلام من برای کودک ۹ ساله میخوام آموزش برنامه نویسی رو شروع کنم برنامه نویسی بلوکی خوبه؟ کدوم زبان برنامه نویسیش بهتره

  • زینب ابوالقاسمی

   سلام به شما مادر گرامی
   خیلی خوبه که الآن به فکرش افتادی! چون نوشتن یک برنامه در یک محیط زبان برنامه نویسی بلوکی به شکل کشیدن و رها کردن دستورالعمل های برنامه نویسی با هم است برای همین به راحتی کودک شما میتونه به راحتی برنامه نویسی رو یادبگیره.
   در مورد اینکه کدوم زبان برنامه نویسی بلوکی رو انتخاب کنید بستگی به علاقه فرزند شما داره ولی پیشنهاد ما به شما زبان برنامه نویسی اسکرچ است.