۱۴مورد از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی

آموزش برنامه‌نویسی
مدت زمان مطالعه : دقیقه
 • 0 نفر پسندیدند
 • ذخیره کردن
 • 1444
فهرست
 • محبوب ترین زبان های برنامه نویسی کدام اند؟
 • سخن نهایی

۱۴مورد از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی

محبوب ترین زبان های برنامه نویسی بخش مهم و جدایی ناپذیر از دنیای مدرن هستند.ما در این مقاله سعی داریم تا ۱۴مورد ازمحبوب ترین زبان های برنامه نویسی را با شما به اشتراک بگذاریم.با این که رایانه های امروزی فوق العاده سریع هستند و هر روز سریعتر می شوند، محدودیت های قابل توجهی نیز دارند.

آنها به صورت محلی مجموعه محدودی از دستورات را درک می کنند و باید دقیقا به آنها گفته شود که چه کاری انجام دهند؛ بنابراین برنامه های کاربردی ای ساخته شدند که شامل این دستورالعمل ها هستند.

با این حال، همه مشاغل برنامه نویسی یکسان نیستند. محبوب ترین زبان های برنامه نویسی بسیار زیاد و گسترده هستند. نقش‌ها، شرکت‌ها و انواع نرم‌افزارهای مختلف نیازمند دانستن و درک محبوب ترین زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف هستند و اغلب دانستن چندین زبان مفید است. تلاش برای ورود به حوزه برنامه نویسی نرم افزار می تواند یک تجربه دلهره آور باشد، به خصوص برای حرفه ای هایی که هیچ تجربه برنامه نویسی قبلی ندارند.

محبوب ترین زبان های برنامه نویسی به ابزار ارتباطی اطلاق می شود که توسط انسان ها برای آموزش کامپیوترها برای انجام وظایف مشخص شده استفاده می شود. این زبان ها از نحو کدنویسی خاصی برای ایجاد برنامه هایی برای انجام کارهای تخصصی استفاده می کنند. برنامه نویسی نرم افزار یک گزینه شغلی پرسود است.

طبق نظرسنجی های گوناگون، انتظار می رود مشاغل برنامه نویسی تا سال ۲۰۲۸، ۲۱ درصد افزایش یابد که بیشتر آن ها جزو محبوب ترین زبان های برنامه نویسی می باشند.

این برنامه ها از طریق محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ایجاد می شوند؛ اما محبوب ترین زبان های برنامه نویسی کدامند؟ در ادامه با ما همراه باشید.

محبوب ترین زبان های برنامه نویسی کدام اند؟

 1. پایتون

مزایا: Python به دلیل سینتکس ساده، کتابخانه بزرگ استانداردها و جعبه ابزار و ادغام با سایر زبان های برنامه نویسی محبوب مانند C و C++،جزویکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی است که به طور گسترده به عنوان یک زبان برنامه نویسی شناخته می شود که یادگیری آن آسان است. گورتون می گوید در واقع، این اولین زبانی است که دانش آموزان در برنامه Align یاد می گیرند. “شما می توانید بسیاری از مفاهیم علوم کامپیوتر را به سرعت پوشش دهید، و ساخت آن نسبتا آسان است.” این یک زبان برنامه نویسی محبوب به خصوص در میان استارتاپ ها است و به همین دلیل مهارت های Python بسیار مورد تقاضا است .

معایب: پایتون برای توسعه اپلیکیشن موبایل مناسب نیست.

کاربردهای متداول: پایتون در طیف گسترده ای از برنامه ها از جمله هوش مصنوعی، خدمات مالی و علم داده استفاده می شود. سایت های رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام و پینترست نیز بر پایه پایتون ساخته شده اند.

 1. جاوا اسکریپت

مزایا: جاوااسکریپت جزو یکی از بهترین و محبوب ترین زبان های برنامه نویسی می باشدجاوا اسکریپت محبوب ترین زبان برنامه نویسی برای ساخت وب سایت های تعاملی است. گورتون می گوید: «تقریبا همه از آن استفاده می کنند. هنگامی که برنامه نویسان با Node.js ترکیب می شوند، می توانند از جاوا اسکریپت برای تولید محتوای وب روی سرور قبل از ارسال صفحه به مرورگر استفاده کنند، که می تواند برای ساخت بازی ها و برنامه های ارتباطی که مستقیماً در مرورگر اجرا می شوند استفاده شود. طیف گسترده ای از افزونه ها عملکرد جاوا اسکریپت را نیز گسترش می دهند.

معایب: مرورگرهای اینترنت می توانند اجرای کد جاوا اسکریپت را غیرفعال کنند، زیرا جاوا اسکریپت برای کدگذاری تبلیغات پاپ آپ استفاده می شود که در برخی موارد می تواند حاوی محتوای مخرب باشد.

کاربردهای رایج: جاوا اسکریپت به طور گسترده در توسعه وب سایت و برنامه های موبایل استفاده می شود. Node.js امکان توسعه برنامه‌های مبتنی بر مرورگر را فراهم می‌کند، که نیازی به دانلود برنامه توسط کاربران ندارند.

 1. جاوا

مزایا: جاوایکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی است که معمولاً با توسعه برنامه های کاربردی سرویس گیرنده-سرور مرتبط است که توسط مشاغل بزرگ در سراسر جهان استفاده می شود. جاوا به گونه ای طراحی شده است که یک زبان برنامه نویسی با جفت آزاد باشد، به این معنی که برنامه ای که به زبان جاوا نوشته شده است می تواند بر روی هر پلتفرمی که جاوا را پشتیبانی می کند اجرا شود. در نتیجه، جاوا به عنوان زبان برنامه نویسی “یک بار بنویس، هر جا اجرا شود” توصیف می شود.

اشکالات: جاوا برای برنامه هایی که بر روی ابر اجرا می شوند ایده آل نیست، برخلاف سرور (که برای برنامه های تجاری رایج است). علاوه بر این، شرکت نرم افزاری Oracle که مالک جاوا است، برای استفاده از کیت توسعه جاوا، هزینه مجوز دریافت می کند.

کاربردهای متداول: جاوا در کنار برنامه های تجاری به طور گسترده در سیستم عامل موبایل اندروید استفاده می شود.

 1. سی شارپ

  مزایا: مایکروسافت C# را به‌عنوان یک نوع سریع‌تر و ایمن‌تر C توسعه داده است. در ضمن سی شارپ جزو یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی است .این برنامه کاملاً با چارچوب نرم‌افزار دات‌نت مایکروسافت که از توسعه برنامه‌های کاربردی برای ویندوز، افزونه‌های مرورگر و دستگاه‌های تلفن همراه پشتیبانی می‌کند، ادغام شده است. سی شارپ پایگاه های کد مشترک، کتابخانه کد بزرگ و انواع داده ها را ارائه می دهد.

  معایب: سی شارپ می تواند منحنی یادگیری تند داشته باشد، به خصوص برای رفع خطاها. نسبت به زبان هایی مانند C++ انعطاف پذیری کمتری دارد.

  کاربردهای متداول: سی شارپ زبانی است که برای توسعه برنامه های کاربردی مایکروسافت تبلیغات ویندوز استفاده می شود. همچنین می‌توان از آن برای دستگاه‌های تلفن همراه و کنسول‌های بازی ویدیویی با استفاده از پسوند دات‌نت فریم ورک به نام Mono استفاده کرد.

   

 2.  c

مزایا: گورتون می‌گوید، همراه با پایتون و جاوا، C یک «بنیاد خوب» برای یادگیری نحوه برنامه‌نویسی تشکیل می‌دهد. به عنوان یکی از اولین زبان های برنامه نویسی توسعه یافته، C به عنوان پایه ای برای نوشتن زبان های مدرن تر مانند Python، Ruby و PHP عمل کرده است. همچنین یک زبان آسان برای اشکال زدایی، تست و نگهداری است.در ضمن از زبان برنامه نویسی c از کامپایلر AOT استفاده می شود.

معایب: از آنجایی که C یک زبان برنامه نویسی قدیمی است، برای موارد استفاده مدرن تر مانند وب سایت ها یا برنامه های تلفن همراه مناسب نیست. C همچنین در مقایسه با زبان های مدرن تر، نحو پیچیده ای دارد.

کاربردهای متداول: از آنجایی که می‌تواند روی هر نوع دستگاهی اجرا شود، C اغلب برای برنامه‌ریزی سخت‌افزار، مانند دستگاه‌های تعبیه‌شده در خودروها و دستگاه‌های پزشکی مورد استفاده در مراقبت‌های بهداشتی استفاده می‌شود.

 1. C++

مزایا:++ C افزونه ای از C است که برای برنامه نویسی سیستم هایی که برنامه ها را اجرا می کنند، بر خلاف خود برنامه ها، به خوبی کار می کند. C++ همچنین برای سیستم های چند دستگاهی و چند پلتفرمی به خوبی کار می کند.به این دلایل C++ جزو یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی می باشد .

با گذشت زمان، برنامه نویسان مجموعه بزرگی از کتابخانه ها و کامپایلرها را برای C++ نوشته اند. Gorton می‌گوید توانایی استفاده مؤثر از این ابزارها برای درک زبان برنامه‌نویسی به اندازه نوشتن کد مهم است.

معایب: C++ مانند C دارای نحو پیچیده و ویژگی های فراوانی است که می تواند آن را برای برنامه نویسان جدید پیچیده کند. C++ همچنین از بررسی زمان اجرا پشتیبانی نمی کند، که روشی برای شناسایی خطاها یا نقص ها در حین اجرای نرم افزار است.

کاربردهای رایج: C++ کاربردهای زیادی دارد و زبان پشت همه چیز از بازی های رایانه ای گرفته تا شبیه سازی های ریاضی است.

 1. Go

مزایا: Go که به آن Golang نیز می‌گویند، توسط گوگل توسعه داده شد تا زبانی کارآمد، خوانا و ایمن برای برنامه‌نویسی در سطح سیستم باشد. برای سیستم‌های توزیع‌شده، که در آن‌ها سیستم‌ها در شبکه‌های مختلف قرار دارند و باید با ارسال پیام به یکدیگر ارتباط برقرار کنند، به خوبی کار می‌کند.

در حالی که این یک زبان نسبتا جدید است، Go دارای یک کتابخانه استاندارد بزرگ و اسناد گسترده است.

معایب: Go در خارج از سیلیکون ولی استفاده گسترده ای پیدا نکرده است. Go شامل کتابخانه ای برای رابط های کاربر گرافیکی نمی شود، که متداول ترین روش هایی است که کاربران نهایی با هر دستگاهی که صفحه نمایش دارد تعامل دارند.

کاربردهای رایج: Go عمدتاً برای برنامه هایی استفاده می شود که نیاز به پردازش داده های زیادی دارند. علاوه بر گوگل، شرکت‌هایی که از Go برای برنامه‌های خاص استفاده می‌کنند عبارتند از Netflix، Twitch و Uber.

 

 1. R

مزایا: R به شدت در تحلیل های آماری و برنامه های کاربردی یادگیری ماشین استفاده می شود. این زبان قابل توسعه است و روی بسیاری از سیستم عامل ها اجرا می شود.

بسیاری از شرکت‌های بزرگ R را به منظور تجزیه و تحلیل مجموعه داده‌های عظیم خود اتخاذ کرده‌اند، بنابراین برنامه‌نویسانی که R را می‌دانند، تقاضای زیادی دارند.

اشکالات: R دستورالعمل های برنامه نویسی سختگیرانه زبان های قدیمی و معتبر را ندارد.

کاربردهای رایج: R عمدتاً در محصولات نرم افزاری آماری استفاده می شود.

 1. PHP

PHP یک زبان برنامه نویسی منبع باز است که در سال ۱۹۹۰ ایجاد شد. بسیاری از توسعه دهندگان وب یادگیری PHP را ضروری می دانند، زیرا این زبان برای ساخت بیش از ۸۰ درصد وب سایت ها در اینترنت، از جمله سایت های برجسته مانند فیس بوک و یاهو استفاده می شود.

برنامه نویسان عمدتاً از PHP برای نوشتن اسکریپت های سمت سرور استفاده می کنند. اما توسعه دهندگان همچنین می توانند از این زبان برای نوشتن اسکریپت های خط فرمان استفاده کنند و برنامه نویسانی با مهارت های سطح بالای کدنویسی PHP نیز می توانند از آن برای توسعه برنامه های دسکتاپ استفاده کنند.

PHP یک زبان نسبتا آسان برای یادگیری برای توسعه دهندگان مبتدی در نظر گرفته می شود. متخصصان پی اچ پی به چندین انجمن اختصاصی آنلاین دسترسی دارند و دریافت پشتیبانی و پاسخ به سوالات را آسان می کند

 

 1. Ruby

این زبان هم جزو یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی است. اگر می خواهید با زبانی شروع کنید که برای یادگیری نسبتاً ساده شناخته شده است، Ruby را در نظر بگیرید. این سیستم که در دهه ۱۹۹۰ توسعه یافت، به گونه ای طراحی شد که نحوی انسان پسندتر داشته باشد، در حالی که هنوز از نقطه نظر معماری شی گرا که از نمادهای برنامه نویسی رویه ای و عملکردی پشتیبانی می کند، انعطاف پذیر است.

یک چارچوب برنامه وب که در Ruby پیاده سازی شده است Ruby on Rails (“RoR”) است. توسعه دهندگان روبی آن را به دلیل زبانی آسان برای نوشتن و همچنین برای زمان نسبتاً کوتاه مورد نیاز برای یادگیری تبلیغ می کنند.

 1. Matlab

یکی دیگر از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی برنامه نویسان از Matlab برای ساخت برنامه های یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق استفاده می کنند. برنامه های مبتنی بر Matlab به کاربران امکان تجزیه و تحلیل داده ها، ایجاد الگوریتم ها، پردازش تصاویر و تأیید تحقیقات را می دهند.

به طور کلی، یادگیری Matlab نسبت به سایر محبوب ترین زبان های برنامه نویسی موجود در لیست ما آسان تر است. وب سایت MathWorks دارای بخش گسترده ای است که به پاسخگویی به سؤالات در مورد Matlab اختصاص یافته است.

 1. TypeScript

TypeScript یک تازه وارد در لیست های برتر زبان های برنامه نویسی است، اما در حال پیشرفت است. این در سال ۲۰۱۲ توسط مایکروسافت توسعه یافت و یک نسخه تایپ شده جاوا اسکریپت است که برای پایه های کد بزرگ مناسب است.این زبان جزو یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی است.

TypeScript برای ایجاد پروژه های مبتنی بر جاوا اسکریپت با تایپ در توسعه سمت کلاینت و سمت سرور استفاده می شود که برای کشف خطاها و جلوگیری از مشکلات سیستمیک مفید است.

 1. اسکالا

اسکالا جزو یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی است .اسکالا یک زبان ماشین مجازی جاوا همه منظوره و ایمن است که بهترین زبان های برنامه نویسی oop و کاربردی را در یک زبان خاص با کیفیت ترکیب می کند. اسکالا برای کاهش و حذف اشکالات در برنامه های بزرگ و پیچیده ایده آل است. هم از برنامه نویسی شی گرا و هم از برنامه نویسی کاربردی پشتیبانی می کند.

یکی از مهم ترین مهارت هایی که در دنیای امروز باید یاد گرفت، دانستن نحوه نوشتن یک برنامه کامپیوتری است. رایانه‌ها تقریباً وارد هر صنعتی شده‌اند، چه خلبان خودکار در هواپیما یا سرعت‌سنج دیجیتالی در دوچرخه‌تان. امروزه تقریباً هر محصول و خدماتی به نوعی از رایانه استفاده می‌کند.

 

حال به نظر شما محبوب ترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری کدامند؟

سخن نهایی

جوامع برنامه نویسی و توسعه دهندگان با سرعت بیشتری نسبت به قبل در حال پیشرفت هستند. چندتا از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی زبان و فریم ورک برنامه نویسی جدید در حال ظهور هستند که برای دسته های مختلف توسعه دهندگان (مبتدی، متوسط و متخصص) و برای موارد استفاده مختلف (برنامه های کاربردی وب، برنامه های کاربردی موبایل، توسعه بازی، سیستم توزیع شده و غیره) مناسب هستند.

اگر می‌خواهید مهارت‌های خود را افزایش دهید و به سمت این دامنه مورد توجه و بازار کار برنامه نویسی بروید، باید انواع و سطوح مختلف محبوب ترین زبان برنامه‌نویسی و البته بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی را برای یادگیری بدانید. این چیزی است که ما در اینجا پوشش می دهیم.در این مقاله سعی شد هر آنچه که برای دانستن محبوب ترین زبان های برنامه نویسی را بدانیم گفته شود .امیدواریم این مطالب مفید واقع شده باشد.

منبع : statisticstimes.com

 

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

مدیر سایت

نویسنده

مدیر سایت

دیدگاه ها
2 دیدگاه
 • زهرا

  با سلام و وقت بخیر
  محبوب ترین زبان برنامه نویسی چگونه برگزیده و انتخاب می شود؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • زهرا سادات ابریشم

   سلام زهرا جان
   امروزه بهترین و محبوب ترین زبان های برنامه نویسی رو اغلب با توجه به سادگی کار با اون برنامه و پر درآمد بودن اون زبان برنامه نویسی برای آینده شغلی شون انتخاب می کنند.