تفاوت طراحی وب و برنامه نویسی وب در چیست؟

آموزش برنامه‌نویسی
مدت زمان مطالعه : دقیقه
 • 0 نفر پسندیدند
 • ذخیره کردن
 • 1533
فهرست
 • طراحی وب چیست؟
 • برنامه نویسی وب چیست؟
 • تفاوت طراحی وب و برنامه نویسی وب
 • سخن پایانی

تفاوت طراحی وب و برنامه نویسی وب در چیست؟

ما در این مقاله سعی داریم که به تفاوت طراحی وب و برنامه نویسی وب بپردازیم. طراحی وب و برنامه نویسی وب دو اصطلاح محبوبی هستند که در وب استفاده می شوند. این اصطلاحات برای وب بسیار حیاتی هستند اما کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند.

اصطلاحات طراح وب و برنامه نویس وب مشاغلی هستند که معمولاً اشتباه گرفته می شوند و بسیار به هم مرتبط هستند. هردو آنها باید به صورت جداگانه کار کنند تا وب سایت به درستی کار کند. با این حال، هر دو آن ها با بخش های مختلفی  از سایت سروکار دارند و با کنارهم گذاشتن هر دو آن ها یک وب سایت کارآمد و از نظر زیبایی شناسی جذاب باشد.

بسیاری از مردم این عبارات را به جای هم استفاده می کنند. اگرچه آنها ارتباط زیادی با یکدیگر دارند، اما یکسان نیستند. در اینجا به بیان تفاوت های آن ها می‌پردازیم.

طراحی وب چیست؟

یک طراح وب در واقع ترکیبی از طراح گرافیک و برنامه نویس وب است. آنها طرحی  را می گیرند و از برنامه نویسی برای تبدیل آن به بخشی از وب سایت استفاده می کنند. با این اوصاف، آنها باید علاوه بر طراحی، کدنویسی را نیز بدانند.

برای مثال اگر لوگویی به آن ها داده شود که باید گوشه بالای وب سایت قرارداده شود آن ها باید با استفاده از کدنویسی، لوگو را در محل دقیقی که مشخص شده است، قرار دهند در بسیاری از مواقع، یک طراح وب می تواند هر کاری از طراحی گرافیکی گرفته تا برنامه نویسی وب را انجام دهد.

طراحان وب عناصر رابط کاربری را در صفحه وب یا برنامه از جمله دکمه ها، منوها، صفحات، پیوندها، گرافیک و موارد دیگر طراحی و می سازند. یک طراح وب باید بتواند وب سایتی ایجاد کند که از نظر زیبایی شناسی مورد پسند واقع شود. برخلاف یک طراح گرافیک، طراحان وب به جای فتوشاپ بر روی وب تمرکز می کنند. آنها اطلاعات را کدگذاری می کنند تا رنگ ها، فونت ها و طرح بندی صحیح را در وب سایت قرار دهند.

شما باید در مهارت های طراحی UX و UI، HTML، CSS و جاوا اسکریپت مهارت داشته باشید.

 

 

طراحی UXو  UI : طراحی UX مخفف user experience design به معنای “طراحی تجربه کاربری” بنابراین، (UX) مربوط به ایجاد طرحی است که منجر به راحتی کاربر در حین استفاده از اجزای مختلف سایت است. هر چه یک وبسایت در برآوردن خواسته های بازدیدکننده سریعتر عمل کند، طراحی UX بهتر خواهد بود.

در حالی که UI مخفف user interface design به معنای “طراحی رابط کاربری” است. (UI) هر چیزی است که کاربر ممکن است برای استفاده از یک وبسایت با آن تعامل داشته باشد. این شامل همه چیز از از جمله دکمه ها، نمادها، فاصله، تایپوگرافی، طرح های رنگی، و… با این حال، هر دو عنصر برای یک محصول بسیار مهم هستند و با هم کار می کنند. اما علیرغم رابطه حرفه ای آنها، نقش ها کاملاً متفاوت هستند و به جنبه های بسیار متفاوتی از فرآیند توسعه محصول و رشته طراحی اشاره می کنند.

HTML: HTML مخفف Hypertext Markup Language است. Html زبان نشانه گذاری است که از آن جهت معنا بخشیدن و ساختار دهی به محتوای وب استفاده می‌کنیم، به عنوان تعریف عنوان ها، پاراگراف ها، ویدیو‌های صفحه جدول های داده و حتی جاسازی تصاویر.

Cascading style sheets : CSS که به آن CSS می گویند، زبانی سطح پایین است که ما از آن برای اعمال یک استایل به محتوای HTML خود استفاده می کنیم، به عنوان مثال رنگ های پس زمینه و فونت ها را تنظیم می کنیم و محتوای خود را در چندین ستون قرار می دهیم. هدف از تولید css جداسازی اطلاعات محتوا (که توسط زبانی همچون HTML نوشته شده ) از اطلاعات بصری همچون رنگ، سایز، صفحه بندی و نوع فونت است.

JavaScript : جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر متن است که هم در سمت کلاینت و هم در سمت سرور استفاده می شود و این امکان را فراهم می‌سازد تا صفحات وب را تعاملی کنید. در حالیکه HTML و CSS زبان هایی هستند که به صفحات وب ساختار و سبک می بخشند، جاوا اسکریپت به صفحات وب عناصر تعاملی می دهد که کاربر را درگیر می کند.

 

برنامه نویسی وب چیست؟

برنامه نویسی وب فرآیند کدنویسی برنامه‌های کاربردی است که روی یک وب سرور اجرا می‌شوند و افراد بسیاری می‌توانند به این اپلیکیشن‌ها از طریق اینترنت دسترسی داشته باشند و از خدمات آن‌ها استفاده کنند.

برنامه نویسی وب در توسعه برنامه های کاربردی مرتبط با وب جهانی تخصص دارد، که معمولاً پروتکل هایی مانند HTTP را از سرور وب به مرورگر مشتری با استفاده از زبان های برنامه نویسی مرتبط مانند PHP اجرا می کنند. یک توسعه دهنده وب معمولاً به قسمت پشتیبان یا بخش برنامه نویسی ایجاد یک وب سایت یا برنامه وب می پردازد و نباید با یک طراح وب که فقط با زیبایی شناسی یک وب سایت یا برنامه سر و کار دارد اشتباه گرفته شود.

آنها مسئول حفظ وب سایت هستند. و این امکان را فراهم می کنند که اطلاعات وارد شده به یک وب سایت را گرفته و در یک پایگاه داده ذخیره کنید.

به عنوان مثال مشتری از وب‌سایت درخواست می‌کند تا بتواند کاری مانند پرداخت آنلاین از کارت اعتباری را انجام دهند. این برنامه نویسان هستند که مسئول ترجمه اطلاعات داده شده به زبان وب و ارتباط با APIهای مناسب هستند. زبان برنامه نویسی چیزی است که به وب سایت امکان پرداخت به صورت آنلاین می دهد.

بنابراین برنامه نویسی وب به جنبه فنی یک سایت در حال اجرا یا فرآیندهای کاری آن می پردازد. برنامه نویسی وب اغلب شامل زبان های کدنویسی ذکر شده در زیر است.

PHP: PHP یکی از رایج ترین زبان های مورد استفاده برای برنامه نویسی وب است و ماهیت آن منبع باز است. این یک زبان مبتنی بر سرور است و فقط روی سرور اجرا می شود. بیشتر برای ایجاد محتوای صفحه وب پویا و جذاب استفاده می شود. و یکی از کاربردی ترین زبان ها برای برنامه نویسی وب است

جاوا: جاوا یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین زبان ها و پلتفرم های برنامه نویسی است. اجزای جاوا به راحتی در دسترس هستند و یکی از محبوب ترین زبان ها برای یادگیری است. جاوا به طور گسترده در توسعه برنامه های کاربردی وب و سایر راه حل های نرم افزاری استفاده می شود.

همچنین، این زبان به عنوان یک زبان بسیار قابل اعتماد، ایمن و قوی برای توسعه وب است.

پایتون: یک زبان متن باز که یادگیری و استفاده از آن آسان است، پایتون یکی از محبوب ترین زبان های مورد استفاده برای برنامه نویسی وب است. برای مبتدیان و همچنین برنامه نویسان با تجربه، پایتون یک انتخاب ایده آل است. برای توسعه اپلیکیشن وب و اتوماسیون استفاده می شود. پایتون دارای مجموعه عظیمی از کتابخانه های استاندارد است  که برنامه نویسی وب با استفاده از پایتون را برای توسعه دهندگان آسان تر می‌کند.

Node.js : Node.js یک محیط اجرای متن باز و یک پلتفرم برای اجرای کد جاوا اسکریپت در خارج از مرورگر است. باید به خاطر داشته باشید که NodeJS فریم ورک نبوده و تعریف دقیق آن “محیط اجرایی” یا “run-time environment” می‌باشد اغلب از Node.js برای ساخت سرویس‌های بک‌اند مانند APIهایی مانند برنامه وب یا اپلیکیشن موبایل استفاده می‌کنیم.

 

تفاوت طراحی وب و برنامه نویسی وب

عمده تفاوت طراحی وب و برنامه نویسی این است که طراحی وب سایت به ظاهر یک سایت مربوط می شود و برنامه نویسی وب سایت به عملکرد آن مربوط می شود.

یک طراح وب از HTML (که در واقع یک زبان برنامه نویسی نیست) برای سازماندهی متن و CSS برای سفارشی کردن نحوه نمایش متن استفاده می کند.

طراحی وب به طور خاص به فرآیندهای مورد نیاز برای ایجاد قسمت ظاهری وب سایت (بخشی که بازدیدکننده صفحه وب می بیند) که از نظر بصری جذاب و قابل درک باشد می گویند. طراحان وب یک وبسایت را به نحوی طراحی می کنند که  مشتریان به طور غریزی بتوانند با آن تعامل کنند.

برنامه نویسی وب به پشت صحنه تمرکز دارد که باعث می شود یک وب سایت کار کند. در حالی که یک طراح وب یک دکمه ایجاد می کند و یک برنامه نویس وب طوری برنامه نویسی می‌کند که با کلیک بر روی دکمه، منجر به اتفاق یک عمل شود.

سخن پایانی

به طور خلاصه، یک برنامه نویس وب با استفاده از مهارت برنامه نویسی یک وب سایت را ایجاد می کند و یک طراح وب با استفاده از کدهای برنامه نویسی صفحه را به ظاهری جذاب و طراحی کاربرپسند تبدیل می کند.

به پایان این مقاله در مورد تفاوت طراحی وب و برنامه نویسی وب رسیدیم در صورتی که این مطلب براتون مفید بوده است پیشنهاد می شود مقاله ابزار برنامه نویسی را هم مطالعه فرمایید.

نظرات و پیشنهادات خود را در قسمت دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید.

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

مدیر سایت

نویسنده

مدیر سایت

دیدگاه ها
4 دیدگاه
 • AMIR

  باسلام آیا پایتون زبان مناسبی برای برنامه نویسی وب هست؟

  • زینب ابوالقاسمی

   بله پایتون در وب کاربردی هستش منتها باید بخش ظاهری رو به یه فرانت اند بسپارید یا خودتون مباحث فرانت هم یاد بگیرید (html css js و….)

 • آریانا

  سلام وقت بخیر از دیدگاه شما برای کسی که اول راهه کدوم بهتره اموزش ببینه؟ طراحی وب یا برنامه نویسی وب؟

  • زینب ابوالقاسمی

   سلام آریانا عزیز
   این مورد کاملا بستگی به خودتون داره. اگر بیشتر به مباحث طراحی علاقه دارید طراحی وب رو شروع کنید و اگر به برنامه نویسی و ریاضیات علاقه مندید برنامه نویسی وب رو شروع کنید شما باید اول علاقه‌ی اصلی خودتون رو پیدا کنید. بنظرم هرکدوم رو تست کنید و ببینید که از کدام یک حس بهتری میگیرید. ممنونم