معرفی چند عادت‌ خوب یک برنامه‌ نویس موفق

عادت‌ خوب یک برنامه‌ نویس موفق
مقالات برنامه نویسی
مدت زمان مطالعه : دقیقه
 • 0 نفر پسندیدند
 • ذخیره کردن
 • 1412
فهرست
 • عادت‌ خوب یک برنامه‌ نویس موفق
 • فکر کنید کد شما بهترین است
 • عجله برای یک برنامه‌ نویس خوب نیست
 • مستندسازی اتلاف وقت نیست
 • به عنوان یک برنامه نویس، من از قبل همه چیز را می‌دانم
 • خودتان را تکرار نکنید
 • وقتی کارتان تمام شد، refactor کنید
 • تمرکز را روی مشتری قرار دهید
 • قدرت قوام
 • یک بار آن را لمس کنید
 • هرگز یادگیری را متوقف نکنید
 • سخن پایانی

معرفی چند عادت‌ خوب یک برنامه‌ نویس موفق

امروزه به لطف همه فرصت‌های حرفه‌ای که داریم و فرصت‌هایی که در وب پیدا می‌کنیم، کاربران بیشتری وارد بخش برنامه‌ نویسی می‌شوند. بسیاری از آن‌ها می‌خواهند برنامه نویسان موفقی شوند یا برای شرکتی کار کنند که به توسعه نرم‌افزار اختصاص دارد. اینجاست که باید به عنوان یک فرد موفق، به عادت‌ خوب یک برنامه‌ نویس موفق کمی تامل کنیم.

اما مانند بسیاری از مشاغل دیگر، رقابت شدید است. همانطور که می‌دانید، تعداد متقاضیان برای این مشاغل خالی از رشد متوقف نمی‌شود. درست است که در این لحظات ما منابع معتبر و مقرون به صرفه مختلفی برای شروع یادگیری یا تخصص در اختیار داریم. و همانطور که می‌دانید، اینترنت، دوره ها، فیلم‌ها و آموزش‌های زیادی را ارائه می‌دهد که به ما کمک زیادی می‌کند.

 

عادت‌ خوب یک برنامه‌ نویس موفق

اما برای اینکه یک برنامه‌ نویس خوب باشیم، ما نیز باید کارهای زیادی را انجام دهیم. با صبر و اراده برای یادگیری چیزی اساسی در این بخش نرم‌ افزار شروع کنید. پس اکنون که اهداف خود را روشن کردیم، که در بسیاری از موارد تبدیل شدن به یک برنامه‌ نویس موفق است، بیایید به برخی از عادت‌هایی که باید برای همیشه ترک کنیم، نگاهی بیاندازیم. و عادت‌های خاصی وجود دارد که مدت‌هاست در برخی از توسعه‌ دهندگان نرم‌ افزار ریشه دوانده است که بسیار بیشتر از اینکه مفید باشد، ضرر دارد.

اما زمانی که شروع به یافتن عادت خوب یک برنامه‌ نویس می‌کنید، می‌توانید عملکرد خود را به طور جدی افزایش دهید. این عادات خوب نه تنها بر شما تأثیر می‌گذارد، بلکه احتمالاً بر تیم اطراف شما نیز تأثیر می‌گذارد. تکنیک‌های زیادی برای تغییر عادات وجود دارد، اما اساساً به عنوان یک برنامه نویس موفق، باید سعی کنید عادت‌ های بد را به عادت‌ های خوب تغییر دهید.

فکر کنید کد شما بهترین است

فکر کنید کد شما بهترین است

غرور و اعتماد به نفس زیاد در هیچ شغلی خوب نیست، به خصوص اگر برنامه‌ نویس نرم افزاری باشید. آنچه ما می‌گوییم این است که فکر کردن به اینکه کدی که ما توسعه داده‌ایم، بهتر از هر کد دیگری است، در بیشتر موارد یک اشتباه است. مانند تقریباً در هر زمینه‌ای از زندگی ما، همیشه کسی وجود دارد که بیشتر می‌داند یا می‌تواند بهتر انجام دهد. پس کمی تواضع و پذیرش کمک از دیگران رمز موفقیت در اینجاست.

عجله برای یک برنامه‌ نویس خوب نیست

در برخی مواقع، حتی اگر یک برنامه‌ نویس مبتدی یا متخصص نباشد، با یک پروژه جدید روبرو می‌شوید و فکر می‌کنید که می‌توانید آن را در مدت زمان کوتاهی به پایان برسانید. با این حال، عجله برای توسعه برنامه‌ها اصلا خوب نیست. درست است که می‌توانیم در زمان زیادی صرفه‌جویی کنیم، اما این می‌تواند به این معنی باشد که با کد ساختار ضعیف یا چیزی که به اندازه کافی تمیز نیست مواجه هستیم. این موضوع در آینده بر ما تأثیر منفی خواهد گذاشت.

مستندسازی اتلاف وقت نیست

به ندرت یک برنامه‌ نویس دوست دارد پروژه خود را در حین یا پس از اتمام مستند کند. اما باید به خاطر داشته باشیم که این وظیفه بخشی از کار ماست. و اگر ما این فرآیند مستندسازی را به درستی انجام دهیم، مطمئناً در آینده زمانی که نیاز به استفاده مجدد از این کد داشته باشیم، از آن قدردانی خواهیم کرد. اگر بعداً نیاز به همکاری با این توسعه داشته باشند، ممکن است توسط دیگران قدردانی شود، بنابراین به هیچ وجه نباید به عنوان اتلاف وقت تلقی شود.

به عنوان یک برنامه نویس، من از قبل همه چیز را می‌دانم

یکی از بزرگترین جذابیت‌های این صنعت این است که ما هرگز از یادگیری چیزهای جدید دست نمی‌کشیم. بنابراین اگر شما یک برنامه‌ نویس هستید و فکر می‌کنید از قبل همه چیز را می‌دانید، بدانید که مرتکب یک اشتباه مرگبار هستید که به رشد شما آسیب جدی می‌زند. در دنیای توسعه نرم‌افزار همیشه چیز جدیدی برای یادگیری یا دانشی وجود دارد که برنامه نویسان دیگر می‌توانند به ما بدهند.

خودتان را تکرار نکنید

احتمالاً بیش از یک بار به نقطه‌ای رسیده‌اید که به یک کد نگاه می‌کنید و فکر می‌کنید. خوب… این کد شبیه کدهای دیگری است که قبلاً نوشته ام. کد تکراری کار شما را ضعیف می‌کند؛ زیرا نگهداری از آن دشوارتر می‌شود و تغییراتی که انجام می‌دهید باید در چندین مکان انجام شوند.

این امر باعث می‌شود که خطاها در کد نفوذ کنند. پیروی از اصل DRY (تکرار نکنید) عمل خوبی در نظر گرفته می‌شود. این بدان معناست که وقتی شروع به نوشتن همان کد کردید، احتمالاً باید آن را مجدداً تنظیم کنید. کد و منطق خود را به واحدهای کوچکتر و قابل استفاده مجدد تقسیم کنید و با فراخوانی آن در هر کجا که می‌خواهید از آن کد استفاده کنید.

وقتی کارتان تمام شد، refactor کنید

اکثر برنامه نویسان، به ویژه آن‌هایی که تجربه ندارند، فکر می‌کنند که همه کارها زمانی انجام می‌شود که کد طبق انتظار عمل کند. اما کلمه «انجام شد» فراتر از نوشتن یک قطعه کد از عملکردهای پر زرق و برق است. پس مشکل چیست؟ بله حق با شماست. اما قبل از اینکه به کار بعدی بروید، باید کد خود را تغییر دهید. تغییر شکل کد شما خوانایی را بهبود می‌بخشد.

به احتمال زیاد تمیزترین کدی را که تا به حال نوشته‌اید تولید نکرده اید. ممکن است برخی چیزها برای دیگران واضح و خوانا باشد، اما اگر برنامه نویسان دیگر به کد شما نگاهی بیندازند، چه احساسی نسبت به کد شما خواهند داشت؟ در این زمینه از خودتان انتقاد کنید، Refactoring همچنین می‌تواند به کاهش پیچیدگی کد شما کمک کند، که حفظ آن را آسان‌تر می‌کند. در دراز مدت، بازآفرینی کد یک سرمایه‌گذاری عظیم در زمان است.

تمرکز را روی مشتری قرار دهید

تمرکز را روی مشتری قرار دهید

بیشتر برنامه نویسان تمایل دارند آنقدر روی یادگیری فناوری‌ها تمرکز کنند که پروژه را از دست می‌دهند. در فرآیند تبدیل شدن به یک متخصص فناوری، مهم است که مشکل مشتری یا شرکتی را که برای آن توسعه می‌دهید در نظر بگیرید. چرا این را تنظیم می‌کنید؟

برخی از توسعه دهندگان فقط به جنبه‌های فنی کار خود علاقه دارند. آن‌ها به مشتری یا عوامل اقتصادی که وجود کارشان را توجیه می‌کند اهمیتی نمی‌دهند آیا شما برای ایجاد ارزش برای شرکت کار می‌کنید یا زمان زیادی را صرف چیزی می‌کنید که واقعاً مهم نیست؟ شما باید هر روز این سوال را از خود بپرسید.

قدرت قوام

مشکل ناسازگار بودن از این واقعیت اجتناب ناپذیر ناشی می‌شود که زمان نرم‌افزار را از بین می‌برد. هر چه یک برنامه بیشتر دوام بیاورد و افراد بیشتری روی آن کار کنند، هرج و مرج بیشتری ایجاد می‌کند. بنابراین چه کاری می‌توانید انجام دهید تا سازگارتر باشید؟ یکی از اولین کارهایی که به عنوان یک برنامه‌ نویس باید انجام دهید، این است که یک راهنمای سبک انتخاب کنید.

هنگامی که راهنمای سبک خود را دارید، به آن پای‌بند باشید. می‌توانید از یک پرز استفاده کنید که کد شما را برای ناسازگاری سبک بررسی می‌کند. دومین مورد استفاده از یک نام‌گذاری یکنواخت است. متغیرها، متدها و کلاس‌ها باید یکسان نام‌گذاری شوند. به خاطر داشته باشید که سازگاری تأثیر زیادی بر قابلیت نگهداری کد شما دارد.

یک بار آن را لمس کنید

بعدا درستش میکنم” بله، همه ما قبلاً این را شنیده ایم. و همه ما می‌دانیم که چند بار «بعدا» همه چیز درست شد. درسته. هرگز! هر بار که یک نظر «ToDo» را در کد خود مشاهده می‌کنید، می‌دانید که هیچ کس آن را لمس نکرده است. روی هر کد یا داستان کاربر از ابتدا تا زمانی که به طور کامل انجام شود کار کنید. اما به طور کامل انجام شد به چه معناست؟ کد مجدداً ساخته شده است.

فقط برای شروع همانطور که قبلا بحث کردیم. علاوه بر این، کد شما باید تست شود. و آزمایش برای اکثر توسعه دهندگان احتمالاً کم لذت‌ترین بخش کار آن‌ها است. اما شواهد بیشتری جز کلیک کردن بر روی فرضیه «جاده شاد» وجود دارد. سناریوهای دیگر را هم حتما امتحان کنید. و اگر می‌خواهید جلوتر بروید، می‌توانید چند آزمایش خودکار بنویسید. آنچه باقی می‌ماند مستندات است.

آیا برای این عملکرد به اسناد نیاز است؟ آیا به آزمایشگر اطلاع دادید که چگونه عملکرد باید آزمایش شود؟ آیا هیچ پیش نیازی وجود دارد که آزمایشگر باید درباره آن بداند؟

هرگز یادگیری را متوقف نکنید

فناوری‌های جدید هر روز ظهور می‌کنند. و گاهی اوقات همگامی با آخرین روندها ممکن است دشوار به نظر برسد. اگرچه هرگز نباید یادگیری را متوقف کنید. زیرا روزی که یادگیری را متوقف می‌کنید، روزی است که رشد نمی‌کنید. یادگیری چیزهای جدید تنها راه برای مرتبط ماندن در این عصر تکنولوژیکی در حال تغییر است که در آن زندگی می‌کنیم.

شروع پایتون را با ما تجربه کنید! فقط کافی‌ست کلیک کنید!!!

دوره مقدماتی پایتون

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به عادت خوب یک برنامه‌ نویس موفق بپردازیم. امیدواریم بتوانید این عادت‌ها را در خود پرورش دهید. این عادات نیز همچون عادت های دیگر روزمرگی با تکرار و تمرین کسب شده و در رفتار فرد گنجانیده می‌شود. اگر عادت ها و کارهای دیگری است که فکر می‌کنید یک برنامه‌ نویس موفق بایستی انجام دهد، می‌توانید از قسمت ارسال نظر آن را با ما به اشتراک بگذارید.

 

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

مدیر سایت

نویسنده

مدیر سایت

دیدگاه ها
0 دیدگاه
 • سارا حداد

  سلام مطلب بسیار جالبی بود. یکی از عادت های خوب یک برنامه نویس موفق که از قلم انداخته بودین، گوش دادن بیشتر و حرف زدن کمتره. معمولا برنامه نویس های موفق تمایل بیشتری به گوش دادن دارند تا حرف زدن.

 • قربانی

  سلام
  خواهر من یه برنامه نویس موفقه یکی از عادت های خوب این برنامه نویس موفق، اینه که همیشه داره چیزای جدید یاد میگیره و به دنبال فیلم ها و آموزش های برنامه نویسی هست