بررسی تفاوت برنامه نویسی با کد نویسی

تفاوت برنامه نویسی با کد نویسی
مقالات برنامه نویسی
مدت زمان مطالعه : دقیقه
 • 0 نفر پسندیدند
 • ذخیره کردن
 • 978
فهرست
 • مفهوم کد نویسی
 • مفهوم برنامه نویسی
 • تفاوت برنامه نویسی با کد نویسی
 • سخن پایانی

بررسی تفاوت برنامه نویسی با کد نویسی

بیشتر اشخاصی که تازه وارد این حرفه کامپیوترشده‌اند، کدنویسی و برنامه نویسی رامثل هم می‌دانند. آیا می‌دانید معنای واقعی هر کدام چیست وهرزمینه چه عواملی را در بردارد؟

در این مقاله تفاوت‌های اساسی بین کدنویسی و برنامه نویسی ونحوه همکاری آن‌ها برای توسعه برنامه ها و سایت ها را توضیح خواهیم داد.

حال میخواهیم این اصلاحات و نحوه استفاده حرفه‌ای ها از آن‌ها را ابتدا با درک مفهوم هر کدام متوجه شویمو سپس به مسئله تفاوت برنامه نویسی با کد نویسی بپردازیم.

مفهوم کد نویسی

مفهوم کد نویسی

ابتدا میخواهیم کلا با این اصلاح کدنویسی اشنا شویم که بفهمیم کد نویسی چیست و چگونه میتوان کد نویسی کرد؟

کدنویسی یعنی کارترجمه کد اززبان انسان به زبان ماشین است.

برای اینکه بتوانید کدنویسی کنید، باید بتوانید با زبان های برنامه نویسی مختلف مثل پایتون،‌ جاوا، سی و … کد بنویسید. با استفاده از این دانش خواهید توانست دستورالعمل‌ها و اطلاعات مفیدی  را به کامپیوتر ارائه دهید تا بتواند برنامه‌ای را که شما یا افرادی که با شما هم حرفه اند ایجاد می‌کنید را اجرا کند.

کدنویسی شامل نوشتن کد برای ایجاد یک برنامه نرم افزاری است. هر نوع اپلیکیشن،‌ وب سایت یا بازی یک برنامه است.

تا اینجا با مفهوم کد نویسی اشنا شدیم و ان را درک کردیم و تا حدودی میتوان گفت تفاوت برنامه نویسی با کدنویسی را فهمیده ایم ولی بهتر است با مفهوم کلی برنامه نویسی نیز آشنا شویم .

مفهوم برنامه نویسی

مفهوم برنامه نویسی

حال میخواهیم مفهوم برنامه نویسی وچگونگی انجام کار با ان را یادبگیریم واصلا بفهمیم برنامه نویسی چیست تا بتوانیم تفاوت برنامه نویسی با کد نویسی را بشناسیم.

برنامه نویسی فرآیند توسعه یک برنامه نرم افزاری اجرایی است که بدون هیچ گونه خطایی اجرا می‌شود. وظیفه برنامه نویس است که یک مشکل را در کد تحلیل کند و راه حل ها را ارائه دهد.

برای ارائه یک برنامه، باید چندین مرحله را انجام دهید:

۱-برنامه ریزی برای برنامه

۲-استقرار آن (deploy)

۳-تست ویژگی های برنامه

۴-طراحی برنامه

بنابراین منصفانه است که بگوییم برنامه نویسی نه تنها با کدنویسی سروکار دارد بلکه الگوریتم ها و موارد دیگر را نیز پیاده ‌سازی می‌کند.

 تفاوت برنامه نویسی با کدنویسی

تفاوت برنامه نویسی با کد نویسی

حال میپردازیم به موضوع اصلی این مقاله که تفاوت برنامه نویسی با کد نویسی هست:

اگر بخواهیم به صورت خلاصه تفاوت برنامه‌ نویسی با کدنویسی را بگوییم ، باید به اینصورت گفت که کدنویسی به مهارت درک دستورالعمل و ساختار یک زبان برنامه نویسی گفته می شود، این درحالی که است که برنامه نویسی، یک مهارت برای تبدیل دانش با یک ایده به یک زبان برنامه نویسی برای حل مساله است.افراد کدنویس معمولااز ساختار ها و نیازمندی ها برای نوشتن کد استفاده می کنند.

کدنویس باید تمام دستور العمل های  یک زبان برنامه نویسی رابداند و ان ها را به طور کامل درک کند. فرد برنامه نویس به سال ها تجربه و تخصص کافی نیاز دارد تا تجربه کافی در زمینه کسب دانش و مهارت هایی که برای تعریف منطق، تحلیل، طراحی و توسعه برنامه های پیجیده لازم است را به دست بیاورد.

افراد برنامه نویس معمولا از قدرت تخیل و مهارت های کسب کرده خود برای حل کردن مسائلی که وجود دارد استفاده کنند. فرد برنامه نویس باید بتواند  که ساختمان داده ها  را توسعه دهد و الگوریتم های پیچیده را حل کند.برنامه نویس ها به طور معمول باید مشخصات فنی و نیاز هایی را که محصول پایانی باید داشته باشد و همچنین مسائلی را که باید حل کرد را جمع آوری کرده و سپس برای حل کردن آن ها راه حل ارائه می کنند.

بعد از ان کدنویس ها از این مشخصه ها  استفاده میکنند و شروع به کدنویسی می کنند. ولی خودشان روی مشخصات فنی کاری انجام نمی دهندما با دانستن این موارد بهتر می توانیم تفاوت برنامه نویسی با کد نویسی را درک کنیم.

کدنویسی به نوشتن کد به زبانی می پردازد که هم ماشین ها و هم انسان ها آن را درک کنند. هدف اصلی کدنویسی ایجاد ارتباط بین این دو (انسان و کامپیوتر) است.برنامه نویسی شامل ایجاد طرح کلی و ساختاری برای کد برنامه است که از استانداردهای خاصی پیروی می کند، قبل از اینکه کد واقعی برای انجام وظیفه ای که باید انجام دهد نوشته شود.

وقتی نوبت به کدنویسی می‌شود، یکی از مهم‌ترین ابزارهای شما ویرایشگر متن شما خواهد بود (مانند Notepad یا چیز پیچیده‌تر و غنی‌تر مانند Visual Studio Code، Sublime، Atom یا Vim).از طرف دیگر، وقتی در مورد برنامه نویسی صحبت می کنید، به ابزارهای اضافی نیاز خواهید داشت. به عنوان یک برنامه نویس، شما باید اسناد را بررسی کنید، برنامه ریزی های زیادی انجام دهید، به طراحی فکر کنید و غیره.

برای کمک به شما در انجام این کارها، از ابزارهایی مانند ویرایشگرهای کد پیشرفته تر، ابزارهای تجزیه و تحلیل، اشکال زدا، چارچوب های مدل سازی، اسمبلرها، الگوریتم های مدل سازی و موارد دیگر استفاده خواهید کرد.به عنوان یک برنامه نویس باید تجربه زیادی در استفاده از این ابزارها داشته باشید و در معرض فرآیندهایی قرار بگیرید که توسعه دهندگان برای ساخت برنامه ها و سایر محصولات استفاده می کنند.

برای درک بهتر این موضوع از یک مثال استفاده میکنیم :

اگر شما فرض کنید که برنامه نویسی یک کتاب شامل چندین فصل باشد کد نویسی فقط یک فصل ان میباشد. میتوان کدنویسی را زیرمجموعه برنامه نویسی دانست و تفاوت برنامه نویسی با کد نویسی را بهتر فهمید. عمل واقعی کد نویسی این امکان را برای ما فراهم میکند تا همه کارهای جالبی راکه هر روز انجام میدهیم انجام دهیم .

این به ما امکان می دهد از برنامه های تلفن همراه استفاده کنیم، با نرم افزارها و سیستم عامل های مختلف کار کنیم و حتی بازی هایی را که دوست داریم انجام دهیم یا از وب سایتی که احتمالاً شما نیز شنیده اید که مردم می گویند: “من یک برنامه نویس هستم.” و برخی از آنها که از این اصطلاح استفاده می کنند، درک درستی از معنای این اصطلاحات دارند در حالی که برخی دیگر نمی دانند.

اگر نمی دانید برنامه نویسی دقیقاً به چه معناست، بیایید سعی کنیم با درک اینکه تفاوت برنامه نویسی با کد نویسی به چه معناست، کمی روشن کنیم.ولی برنامه نویسی فرآیند ایجاد دستورالعمل‌هایی است که به رایانه می‌گوید چگونه کار خاصی را انجام دهد. شما این کار را با استفاده از زبان های برنامه نویسی انجام می دهیدر حال خواندن این مقاله در آن هستید بازدید کنید. همه اینها از طریق کدنویسی امکان پذیر است.

نحوه کارکدنویسی و برنامه نویسی با هم در این مرحله امیدوارم بتوانید تفاوت برنامه نویسی با کد نویسی و آنچه که این دو با آن سروکار دارند را تشخیص دهید. حال، بیایید ببینیم که این دو چگونه می‌توانند (و باید) با هم کار کنند تا کارهای زیادی انجام دهند.

برای درک بهتر چگونگی، بیایید با ارائه یک سناریوی واقعی شروع کنیم که در آن تفاوت برنامه نویسی با کد نویسی برای تولید یک برنامه کاربردی کامل نیاز به همکاری نزدیک دارند. تصور کنید از شما خواسته شده است که برنامه ای بسازید که به نظارت یا پیگیری کارهای روزمره یا نظارت بر هزینه های روزانه شما کمک کند. با استفاده از مفاهیم دو جهان به این ترتیب کار را انجام خواهید داد.

به عنوان یک کدنویس که دانش اولیه یک زبان برنامه نویسی و نحو آن را دارد شروع خوبی است. هنگامی که بدانید چگونه به یک زبان کدنویسی کنید، یادگیری زبان های دیگر آسان تر می شودبه شرط آنکه تفاوت برنامه نویسی با کد نویسی را بدانید. و دوباره، هدف اصلی شما نوشتن کد واقعی است که به ماشین می گوید چه کاری انجام دهد.از طرف دیگر برنامه نویسان برای شروع به دانش بیشتری نیاز دارند.

شما باید بدانید که چگونه الگوریتم ها را ایجاد کنید و با آنها کار کنیدتا بهتر تفاوت برنامه نویسی با کد نویسی را بفهمید، چگونه وب سایت طراحی کنید، چگونه کد خود را اشکال زدایی و آزمایش کنید، چگونه پروژه ها را مدیریت کنید، و البته چگونه با زبان های برنامه نویسی کار کنید.

حل مسئله، تفکر انتقادی و مهارت های تحلیلی نیز در هنگام توسعه سیستم های پیچیده ضروری هستند. زبان بهترین راه ارتباطی است و از آن برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات استفاده می شود.

سخن پایانی

در این مقاله ما به بررسی تفاوت برنامه نویسی با کدنویسی پرداختیم . امروزه برنامه نویسی و کد نویسی یکی از محبوب ترین شغل ها به حساب می ایند .برنامه نویس ها و کد نویس ها ی موفق کسانی هستند که طرز فکر قوی و مهارت های زیادی در این زمینه با تمرین و تکرار فراوان به دست اورده اند . جمله زیر بسیار مهم است که همه برنامه نویس ها کدنویس هم هستند ولی هر فرد کد نویس برنامه نویس نیست. به امید روزی که همه بتوانند برنامه ی دلخواه و مورد قبول و کاربردی خودشان را بنویسند.

اگر فقط راه خود را در صنعت شروع کرده اید، درک اینکه تفاوت برنامه نویسی با کدنویسی چیست دانش ارزشمندی است. امیدواریم این مقاله به شما کمک کند تا حرفه خود را به جلو ببرید و مهارت های خود را ارتقا دهید و دانستن این تفاوت برنامه نویسی با کد نویسی دانش شما را در این حوزه تا حدودی افزایش داده باشد.

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

مدیر سایت

نویسنده

مدیر سایت

دیدگاه ها
0 دیدگاه
 • ماهور حسینی

  سلام
  من خوب فرق برنامه نویسی با کد نویسی رو متوجه نشدم امکان داره به صورت خلاصه برام توضیح بدید؟ ممنون

  • پشتیبانی تیم نابغه ساز

   سلام ماهور جان
   یکی از تفاوت های بین کد نویسی و برنامه نویسی این است که کد نویسی اساساً عمل ترجمه کد از زبان انسان به زبانی مبتنی بر ماشین است. برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس ، باید بتوانید کد را به زبان های برنامه نویسی مختلف مانند پایتون ، جاوا ، سی و غیره بنویسید.یکی از تفاوت های اساسی برنامه نویسی و کدنویسی این است که کدنویسی بخشی از برنامه نویسی است که با نوشتن کدی که یک ماشین می تواند ترجمه کند سروکار دارد. به ایجاد برنامه که از استانداردهای خاص پیروی می کند و وظیفه معلوم برای آن تعریف شده است برنامه نویسی می گویند.
   امیدوارم تونسه باشم خوب راهنمایی کرده باشم.