برنامه نویسی در بانکداری+ ۴مورد از معایب آن

برنامه نویسی در بانکداری
مقالات برنامه نویسی
مدت زمان مطالعه : دقیقه
 • 0 نفر پسندیدند
 • ذخیره کردن
 • 1270
فهرست
 • محبوب ترین زبان برنامه نویسی در بانکداری
 • برنامه نویسی چیست؟
 • چگونه برنامه نویسی در بانکداری تأثیر گذاشته است؟
 • فناوری در بانکداری چیست؟
 • تاثیر بانکداری دیجیتال چیست؟
 • معایب برنامه نویسی در بانکداری چیست؟
 • کلام پایانی

برنامه نویسی در بانکداری+ ۴مورد از معایب آن

می‌توان ادعا کرد که برنامه نویسی در هر زمینه‌ای که قدم می‌گذارد، بسیار پر رونق عمل می‌کند. برنامه نویسی در صنعت بانکداری، تحول‌آفرین عمل کرده است. دنیای پرسرعت امروزی، کاغذبازی‌های وقت‌گیر قدیم را پس می‌زند. تقریبا می‌توان گفت که از دهه‌ی ۱۹۶۰ به بعد، شکل و شمایل بانک‌ها تغییر یافت. چراکه تصور افراد از بانک و امورات بانکی دیگر به چهار دیوار ساختمان بانکی محصور نمی‌شد. به تدریج دستگاه‌های خودپرداز، کارت‌های بانکی، بانکداری‌ موبایلی، بانکداری الکترونیکی و انتقال پول در لحظه روی کار آمدند.

محبوب ترین زبان برنامه نویسی در بانکداری

اگر از گروهی از برنامه نویسان بپرسید که چه فناوری برای برنامه نویسی در بانکداری بهترین است، پاسخ متفاوت خواهد بود. انتخاب زبان برنامه نویسی در بانکداری بستگی به هدفی دارد که باید به آن دست یافت. با این حال، با در نظر گرفتن ویژگی های صنعت بانکداری، استانداردهای سختگیرانه امنیتی و نیاز به رعایت قوانین، ۵ فناوری را انتخاب کرده ایم که بیشتر در برنامه نویسی در بانکداری مورد استفاده قرار می گیرد.

۱. پایتون

پایتون قطعاً دنیای مالی را تحت تأثیر قرار داده است. پایتون در نحوه رسیدگی به کارها از ظرافت خاصی برخوردار است. منحنی یادگیری آن به اندازه برخی از زبان های دیگر تند نیست. این یک زبان سطح بالا است که آن را برای محققان قابل دسترس تر می کند و این دسترسی مطمئنا بر جذابیت آن افزوده است.

پایتون به ویژه برای یادگیری زبان ماشین، علم داده و برنامه های کاربردی هوش مصنوعی محبوب است. این ها مطمئناً برخی از برنامه های کاربردی در حوزه مالی و بانکداری هستند، به همین دلیل است که پایتون چنین محبوبیتی در صنعت بانکداری پیدا می کند. همچنین به لطف مجموعه وسیعی از کتابخانه ها، برای کاربردهای ریاضی مانند آمار بسیار مناسب است.

Java

۲. جاوا

جاوا به طور گسترده در صنعت خدمات مالی استفاده می شود. برخی از بزرگ‌ترین بانک‌های جهان از آن برای پلتفرم‌های تجارت الکترونیکی، پورتال‌های بانکی خرده‌فروشی و دیگر برنامه‌های کاربردی روبروی مشتری از این قبیل،استفاده می‌کنند.

محبوبیت جاوا در صنعت مالی ممکن است مربوط به امنیت پیشرفته و قابلیت های متقابل پلتفرم آن باشد. امنیت ذاتاً در امور مالی مهم است و توانایی ارائه پلتفرم خود به کاربران در پلتفرم‌های مختلف نیز یک نیاز اصلی است. با جاوا، API های امنیتی قوی و آسان برای استفاده، مدیریت امنیتی که می تواند کدهای مشکوک، ماشین های مجازی و غیره را جدا کند، دارید.

جاوا همچنین ثبات بی نظیری را ارائه می دهد که برای برنامه های مالی حیاتی نیز بسیار مهم است. ناگفته نماند که به دلیل استفاده از محیط های مجازی قابلیت اجرا بر روی هر دستگاهی را دارد. اگر می‌خواهید برنامه‌های کاربردی برای بانک‌ها ایجاد کنید، جاوا را انتخاب کنید.

Sql

۳. SQL

SQL یک زبان نسبتاً ضروری برای امور مالی است و شما احتمالاً باید آن را بیاموزید تا حجم زیادی از داده هایی را که صنعت ما تولید می کند مدیریت کنید. SQL قبلاً مورد علاقه صنعت بود زیرا تجزیه و تحلیل داده های تاریخی، شناسایی الگوها و پیش بینی عملکرد آینده با استفاده از تمام آن اطلاعات ضروری است. و اکنون به دلیل ظهور علم داده و تجزیه و تحلیل، محبوبیت بیشتری دارد.

SQL در مدیریت داده های ساختار یافته که در آن شما نیاز به حفظ روابط بین چندین متغیر دارید ضروری است. دنیای مالی چنین داده‌های زیادی با روابط پیچیده دارد ، شاید بیشتر از هر صنعت دیگری تحلیلگران تجاری و مالی از SQL برای یافتن الگوها و تبدیل کوه های داده به اطلاعات مفید استفاده می کنند.

Kotlin

۴. کاتلین

کاتلین یک فناوری نسبتا جدید است که گوگل آن را به عنوان “زبان درجه یک” برای پلتفرم اندروید خود طبقه بندی کرده است. کاتلین یک نقطه شیرین برای برنامه های بانکی است که امنیت و کیفیت در اولویت هستند.

کاتلین ابزارها، چارچوب‌ها، منابع و API‌های زیادی را ارائه می‌دهد که توسعه‌دهندگان برای ساخت برنامه‌های بانکی مفید می‌دانند.

PHP

۵. PHP

PHPیک زبان برنامه‌نویسیِ شیءگرا و برای سرور است که برای طراحی وب توسعه یافته‌است و به دلیل امنیت و سرعت خوب مورد توجه برنامه نویسان برای نوشتن پروژه های برنامه نویسی در بانکداری قرار گرفته است.

برنامه نویسی چیست؟

برنامه نویسی فرآیند نوشتن دستورالعمل ها برای انجام یک کامپیوتر است. این شبیه به دستور العمل برای انسان است. یک دستور غذا حاوی لیستی از اقدامات برای انسان برای ایجاد یک وعده غذایی است، و برنامه ها اقداماتی هستند که رایانه ها باید آنها را دنبال کنند. برنامه نویسی در حال حاضر یک مهارت مفید برای بسیاری از مسیرهای شغلی، از جمله امور مالی است.

امور مالی به عنوان یک صنعت همواره پذیرای فناوری های جدید بوده است. حجم انبوه تراکنش‌ها، تحمل کم ریسک و نیاز به پردازش فوری، فناوری محاسباتی و اینترنت را به یک نیروی محاسباتی عالی برای بانک‌ها تبدیل کرده است.

اما تمام این فناوری باید توسعه یابد.امور مالی در خط مقدم این امر بوده است. اگر به گزارش‌های درآمدی اکثر شرکت‌های فناوری اطلاعات نگاه کنید، متوجه می‌شوید که بانک‌ها از بزرگترین مشتریان آن‌ها هستند. شیفتگی بانک‌ها به فناوری اطلاعات به جایی رسیده است که آنها مستقیماً در بسیاری از شرکت‌های فناوری اطلاعات سرمایه‌گذاری می‌کنند. برخی حتی تیم‌های داخلی دارند که روی بلاک چین و سایر فناوری‌های پیشرفته کار می‌کنند.

چگونه برنامه نویسی در بانکداری تأثیر گذاشته است

چگونه برنامه نویسی در بانکداری تأثیر گذاشته است؟

شکی نیست که کامپیوتر روش ارائه خدمات به مشتریان را تغییر داده است. ترکیب کامپیوتر و بانکداری امور مالی، خانوار و مشاغل را بسیار ساده تر از گذشته کرده است. پیگیری انواع حساب های مالی با کامپیوتر و بانکداری آسان است.

فناوری تأثیر مثبتی بر بخش بانکی دارد: بزرگترین انقلاب در بانک ها دیجیتالی شدن است. انجام امور بانکی سریعتر و قابل اعتمادتر از گذشته است. روند نگهداری و بازیابی اسناد و سوابق بسیار ساده تر و سریعتر شده است. بانکداری رایانه ای سیستم بانکداری مرکزی، را نیز بهبود می بخشد.

بانک‌ها و سایر مؤسسات مالی از رایانه‌ها برای نگهداری حساب‌های مشتریان، نگهداری دفاتر، به‌روزرسانی نقل و انتقالات الکترونیکی وجوه، پردازش مقادیر هنگفت چک، کارت‌های اعتباری و انجام تراکنش‌های روزانه استفاده می‌کنند. بنابراین برنامه نویسان برای موفقیت سیستم بانکی ضروری هستند.

فناوری در بانکداری

فناوری در بانکداری چیست؟

فناوری بانکی به استفاده از فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی پیشرفته در کنار علم رایانه اشاره دارد تا بانک‌ها بتوانند خدمات بهتری را به مشتریان خود به شیوه‌ای مطمئن، قابل اعتماد و مقرون به صرفه ارائه دهند و در عین حال مزیت رقابتی خود را حفظ کنند.

تاثیر بانکداری دیجیتال

هوش مصنوعی در بانکداری

هوش مصنوعی (AI) یک فناوری پیشرفته است که خود را به عنوان یکی از فناوری های انقلابی معرفی کرده است. در نتیجه با  افزایش پذیرش پیشرفت‌های فنی جدید، صنعت هوش مصنوعی با سرعت بی‌سابقه‌ای رشد کرده است و اکنون در زمینه‌های مختلف از جمله در حال اجراست. سیستم‌های هوش مصنوعی این پتانسیل را دارند که کل عملیات صنعت بانکداری را تغییر داده و عملکرد بانک‌ها را افزایش دهند.

هوش مصنوعی در بانکداری

از جمله مزایای هوش مصنوعی  در بانکداری

 1. بهبود پشتیبانی مشتری
 2. به حداقل رساندن هزینه های عملیاتی
 3. انطباق بهتر با مقررات
 4. مدیریت ریسک را تقویت می کند.

تاثیر بانکداری دیجیتال چیست؟

هزینه های عملیاتی بانک ها به لطف بانکداری دیجیتال به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. در نتیجه بانک ها توانسته اند در هزینه ها صرفه جویی کنند و هزینه ها را کاهش دهند. اکنون بانک های آنلاین به دلیل خدمات متنوعی که ارائه می دهند، می توانند کارمزد کمتری دریافت کنند. سپرده گذاران نیز از این موضوع منتفع خواهند شد.

یکی از فعالیت‌های زمان‌بر انجام کارهای بانکی است. حضور در شعبه‌های شلوغ، بعد از طی مسیری که اغلب با ترافیک نیز همراه بوده، صرف زمان به نسبت طولانی برای انجام یک کار کوچک بانکی، تنها بخش اندکی از این‌ دست مشکلات محسوب می‌شوند.

اولین مزیت فناوری بانکداری آنلاین این است که می توانید تراکنش ها را انجام دهید و صورتحساب های بانکی خود را در هر مکان، هر زمان و از هر دستگاهی نظارت کنید. اگر رایانه یا تلفن هوشمند دارید، می‌توانید به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته به حساب خود دسترسی داشته باشید.

معایب برنامه نویسی در بانکداری

معایب برنامه نویسی در بانکداری چیست؟

 • وقفه در فناوری و خدمات.
 • نگرانی هایی در مورد امنیت و سرقت هویت وجود دارد.
 • محدودیت هایی برای سپرده گذاری وجود دارد.
 • راحت بودن آن در دستان شماست، اما همیشه سریعتر نیست.

کلام پایانی

بانکداری به عنوان یک صنعت، همواره پذیرای فناوری های جدید بوده است. حجم انبوه تراکنش‌ها، عدم ریسک پذیری و نیاز به پردازش فوری، فناوری محاسباتی و اینترنت را به یک نیروی محاسباتی عالی برای بانک‌ها تبدیل کرده است اما برای انجام این قبیل کارها بانک ها به مهارت های برنامه نویسی نیاز دارند. برنامه نویسی در بسیاری از زمینه ها باعث رشد و پیشرفت شده است از جمله فناوری خانه هوشمند باعث ایجاد خانه هایی مدرن و پیشرفته شده است.

به پایان مقاله در مورد برنامه نویسی در بانکداری رسیده ایم امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را در قسمت دیدگاه با ما به اشتراک بزارید.

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

مدیر سایت

نویسنده

مدیر سایت

دیدگاه ها
0 دیدگاه
 • نجفی

  سلام خسته نباشید ممنون از مقاله خوبتون در مورد برنامه نویسی در بانکداری به نظر شما دلیل خاصی داره که اکثر سیستم های بانکی با زبان جاوا تحت وب است؟! ?

  • زینب ابوالقاسمی

   سلام
   اول از همه ممنونیم از شما به خاطر نظر زیباتون به مقاله برنامه نویسی در بانکداری
   به نظر من زبان جاوا بی شک زبان استاندارد و خیلی قوی هست.
   جاوا مدل شئ‌گرایی آسان‌تری دارد و از قابلیت‌های سطح پایین کمتری پشتیبانی می‌کند