آموزش صفرتا ۱۰۰ ساخت بازی بدون کد نویسی با اسکرچ

آموزش صفرتا ۱۰۰ ساخت بازی بدون کد نویسی با اسکرچ
آموزش برنامه‌نویسی
مدت زمان مطالعه : [rt_reading_time]
 • 1 نفر پسندیدند
 • ذخیره کردن
 • 461
فهرست
 • گام اول در ساخت بازی های اسکرچ: طراحی یک داستان برای ساخت بازی
 • گام دوم ساخت بازی های اسکرچ: برای بازی هدف ایجاد کنید
 • گام سوم ساخت بازی های اسکرچ: بازی باید شروع و پایان داشته باشد
 • گام چهارم در ساخت بازی های اسکرچ: برای بازی قانون بگذارید
 • گام پنجم در ساخت بازی های اسکرچ:به بازی جلوه‌های سمعی و بصری اضافه کنید
 • گام ششم در ساخت بازی های اسکرچ: تست نهایی بازی
 • ۱۳ مورد از بهترین بازی های اسکرچ(ساخته شده با اسکرچ)
 • آموزش ساخت بازی با اسکرچ : آموزش نحوه‌ی ساخت بازی ماز در اسکرچ
 • آموزش ساخت بازی با اسکرچ: آموزش نحوه‌ی ساخت بازی ریاضی در اسکرچ
 • سخن پایانی

آموزش صفرتا ۱۰۰ ساخت بازی بدون کد نویسی با اسکرچ

گام اول در ساخت بازی های اسکرچ: طراحی یک داستان برای ساخت بازی

اگر چه اسکرچ یک پلتفرم اولیه برای برنامه‌نویسی است اما برای ساخت بازی های اسکرچ، در ابتدای کار کودک و نوجوان باید فکر کند و موضوعی را برای بازی خود انتخاب کرده و درباره‌ی آن داستان و سناریویی بنویسد. سپس طبق آن داستان می‌بایست قدم به قدم پیش بروید و مراحل را دنبال کنید.

مثلا اگر می‌خواهید بازی ماز(هزار راه) را بسازید، اول باید ببینید دوست دارید از چه صفحه‌ای برای بازی خود استفاده کنید و در طول مسیر چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.

نوشتن داستان بازی

گام دوم ساخت بازی های اسکرچ: برای بازی هدف ایجاد کنید

در قدم اول داستان بازی را مشخص کردیم. حال باید هدف اصلی بازی را مشخص کنیم. اینکه در این بازی، بازیکن‌ها تا چه مرحله‌ای می‌توانند بالا بروند، یا در چه زمانی باید موفق شوند و بازی به پایان برسد را بطور کلی هدف بازی می‌گویند. دلیل اهمیت ایجاد هدف برای هر بازی، مشخص شدن موقعیت بازیکن در هر لحظه است.

اهداف بازی را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد؛ اهداف اصلی و فرعی: هدف اصلی شامل کارهایی است که باید برای برنده‌شدن در بازی انجام داد، اما هدف فرعی می‌تواند تنها باعث بدست آوردن امتیازاتی خاص برای لذت بیشتر از بازی های اسکرچ یا حتی کمکی برای مراحل بعد باشد.ایجاد هدف بازی

گام سوم ساخت بازی های اسکرچ: بازی باید شروع و پایان داشته باشد

هر بازی باید یک نقطه‌ی شروع و پایان داشته باشد؛ مثلا در بازی ماز کاراکتر باید از مبداء شروع به حرکت کند و از بین خطوط بگذرد و پس از رسیدن به نقطه‌ی مقصد پایان بازی رقم بخورد. کاراکتر در همان بازی ماز میتواند راه خروج را پیدا کند و یا به گنج برسد یا به هر نحو دیگری که دوست دارد میتواند بازی را تمام کند.

در بازی‌های دیگر نیز به همین ترتیب باید برای بازی طبق سناریوی خود یک شروع و پایان جذاب در نظر بگیریم .

ساخت بازی

گام چهارم در ساخت بازی های اسکرچ: برای بازی قانون بگذارید

بازی‌ها می‌توانند قوانین مختلفی داشته باشند. این قانون‌ها و مقررات به خلاقیت خود برنامه‌نویس برمی‌گردد؛ در ادامه به چند مورد از قوانین رایج اشاره می‌کنیم:

بدست آوردن امتیاز: خوردن میوه، جمع‌کردن سکه، ذخیره‌ی زمان و … می‌توانند باعث افزایش امتیاز بازیکن شود.

از دست دادن امتیاز: برخورد به موانع، کاراکترهای مزاحم، خارج شدن از زمین بازی و … می‌توانند باعث کاهش امتیاز بازیکن گردد.

برد: کسب امتیاز تعیین‌شده، پیدا کردن هدف، رسیدن به مقصد و … می‌تواند برد را تعریف کنند.

باخت: مردن کاراکتر اصلی، تمام شدن وقت و … می‌تواند باعث باخت بازیکن شود.

گام پنجم در ساخت بازی های اسکرچ:به بازی جلوه‌های سمعی و بصری اضافه کنید

برای هر بازی ما می‌توانیم از جلوه‌های سمعی و بصری مانند تغییر رنگ کاراکترها، تغییر اندازه‌ها، افزودن نوشته، صداگذاری استفاده کنیم. کودکان و نوجوانان می‌توانند از شکلکی که چندین حالت دارد، استفاده کنند و براساس حالت‌های مختلف آن و موقعیت‌های مناسبی که در بازی پیش خواهد آمد، آنها را مورد استفاده قرار دهند.

برای مثال در بازی ماز شکلک ما می‌تواند حالت چهره‌ی عادی داشته باشد؛ زمانی که به موانع برخورد کند، حالت چهره‌ی او ناراحت شود و بالعکس اگر به چیزی برخورد کند که امتیاز او را افزایش دهد، لبخند بزند. حتی می‌توانید برای لحظه‌ی برد یا باخت بازی طراحی خاصی داشته باشید که مثلا آهنگ خاصی پخش شود یا پیام مشخصی نمایش داده شود.

افزودن جلوه‌های سمعی بصری

گام ششم در ساخت بازی های اسکرچ: تست نهایی بازی

در پایان کار ساخت بازی و بعد از انجام مراحلی که در بالا گفتیم؛ حال زمان آن رسیده‌است که برای اطمینان از عملکرد درست بازی، تست نهایی بازی را انجام دهیم.

برای این کار، بازی را شروع می‌کنیم و تمام مراحل بازی را انجام می‌دهیم تا به پایان بازی برسیم. حتما دقت کنید که برای تست نهایی، همه‌ی اتفاقاتی که ممکن است در بازی رخ بدهد را پیش‌بینی کرده و بازسازی کنید تا ببنید در آن صورت مشکلی پیش نیاید.

به عنوان مثال شما باید در همه‌ی جهت‌ها حرکت کرده، با تمام موانع و کاراکترهای موجود در بازی برخورد کنید و … . شما باید براساس تمام قوانینی که برای بازی در نظر گرفته‌اید رفتار کنید تا از نتیجه‌ی آنها مطمئن شوید.

معمولا در زمان تست بازی به موارد زیادی برخورد می‌کنید که در زمان طراحی به آنها فکر نکرده‌اید؛ برای همین باید با دقت هر چه تمام‌تر تست نهایی بازی را انجام داده و سپس به رفع مشکلات و خطاهای بازی بپردازید.

تست نهایی بازی

پس از این مرحله است که شما می‌توانید با خیالی نسبتا آسوده بازی خود را انتشار داده و در اختیار دیگران قرار دهید تا آنها هم بتوانند بازی کنند، لذت ببرند و از آن ایده بگیرند.

۱۳ مورد از بهترین بازی های اسکرچ(ساخته شده با اسکرچ)

۱) Geometry dash:یک پروژه سطح حرفه ای Scratch است. این نسخه ای از بازی محبوب مبتنی بر ریتم توسط رابرت توپالا است که به Scratch منتقل شده است. از روی موانع بپرید تا جایی که می توانید برسید!

بازی Geometry dash

۲) بسیاری از بازی‌های محبوب اسکرچ از تم‌هایی استفاده می‌کنند که ویژگی‌های ثابت را کپی می‌کنند، اما این بدان معنا نیست که آنها به خودی خود سرگرم کننده نیستند. Paper Minecraft یک بازی ماجراجویی و کاردستی است که به خوبی از تم Minecraft استفاده می کند.بازی Paper Minecraft

۳) توپ و مربع: این در واقع یک بازی واقعا سرگرم کننده است! در این پروژه Scratch، توپ خود را در حالی که به سمت انتها می‌چرخد، روی سکو نگه دارید. مربع های رنگی باعث پرش شما می شود.بازی توپ و مربع

۴) Mystic Valley: یک بازی پلتفرمی بسیار خوب با گرافیک و آیکون های سرگرم کننده. در حالی که تا انتها مسابقه می‌دهید، روی افراد بد بپرید و سکه‌ها را جمع آوری کنید. سعی کنید بهترین زمان را داشته باشید!بازی Mystic Valley

۵) Appel: یک مثال عالی از آنچه در یک بازی پلتفرمی Scratch امکان پذیر است است، می باشد. پرش، طفره رفتن، و جمع آوری سریع و رقابت با Scratchers دیگر برای گرفتن بهترین زمان!بازی Appel

۶) Pokemon Clicker: برای دریافت هر پوکمون در این بازی محبوب کلیک کنید. برای به دست آوردن امتیازهایی که می توانید از آنها برای ارتقای توپ های خود استفاده کنید، کلیک کنید و پوکمون های محبوب را برای تبدیل شدن به بهترین ها جمع آوری کنید.بازی Pokemon Clicker

۷) Flip 3D: یک بازی پازل سه بعدی که در جامعه اسکرچ بسیار محبوب است. بدون افتادن یا فرود آمدن روی مربع قرمز، منشور را در اطراف تخته حرکت دهید. به مربع بنفش بروید تا به سطح بعدی بروید. کارهای شگفت انگیز زیادی در این بازی انجام خواهید داد!

بازی Flip 3D

۸)Random Tycoon Thing: روی دکمه ساخت اسباب بازی برای فروش کلیک کنید، امکانات خود را ارتقا دهید و امتیاز بالا را در این بازی سرمایه دار بگیرید. پس از اتمام بازی، کد زیرین را بررسی کنید تا ببینید چگونه همه چیز با هم پیش می رود.بازی Random Tycoon Thing

۹)Animate a Name Platformer:من روشی را که این پلتفرمر محبوب در این ژانر نوآوری می کند، دوست دارم. به جای یک کاراکتر، تمام حروف نام توسعه دهنده را کنترل می کنید. تا می توانید ستاره های زیادی را جمع آوری کنید، در حالی که سعی می کنید هیچ حرفی را در طول راه از دست ندهید!

بازی Animate a Name Platformer

۱۰)Fortnite Z :یک بازی تیراندازی به سبک فورتنایت. سلاح ها را جمع آوری کنید و سعی کنید از دشمنان خود پیشی بگیرید. آخرین ایستاده برنده می شود!

بازی Fortnite

۱۱) Ball Blast: این یکی احتمالا بازی اسکرچ مورد علاقه من برای بازی است! توپ را به هوا شلیک کنید تا توپ ها قبل از اینکه شما را له کنند بشکنید. همچنین حتماً توپ خود را ارتقا دهید تا به شما کمک کند دورتر بروید.بازی Ball Blast

۱۲) Old Western Way:سعی کنید راه خود را با استخراج معدن، شکار، ماهیگیری و موارد دیگر باز کنید. کالاهای خود را بفروشید، ارتقاء بخرید و مراقب راهزنان باشید! بالاخره اینجا غرب قدیمی یا وسترن است.

بازی Old Western Way

۱۳) The Crusty Quest:به عنوان یک دزد دریایی در تلاش برای پس گرفتن گنج خود بازی کنید. در این پلتفرمر بسیار خوب، از هر سطح بپرید، بریده بریده و طفره بروید.

بازی The Crusty Quest

در ادامه چند بازی که بسیار ساده هستند را به شما معرفی میی کنیم تا در شروع کار، از کار کردن با این ابزار بازی سازی لذت ببرید.

آموزش ساخت بازی با اسکرچ : آموزش نحوه‌ی ساخت بازی ماز در اسکرچ

برای ساخت این بازی در اسکرچ در مرحله اول باید یک صفحه یا پس زمینه ماز از گوگل دانلود کنید. در مرحله‌ی بعد آن را در قسمت پس زمینه بارگذاری کرده و کاراکتر مورد نظر خود را انتخاب می‌کنیم تا از بین موانع عبور کند و به مقصد نهایی برسد. در این بین، از از مبداء تا مقصد، شما می‌توانید برای کاراکتر خود جان تعریف کنید.

همچنین از چند کاراکتر دیگر به عنوان مانع فرعی استفاده کنید تا در مسیر در حال حرکت باشند و هر دفعه به کاراکتر اصلی برخورد کردند، یکی از جان‌های کاراکتر اصلی کم شود.

برای پایان‌بندی بازی می‌توان شرط گذاشت که اگر جان‌های کاراکتر اصلی از حد اولیه کمتر شود، پیام “تو باختی!” نمایش داده شود و اگر توانست به مقصد نهایی برسد؛ “تو برنده شدی!” نمایش داده شود و همچنین یک صفحه‌ی جدید باز شود و در این صفحه می‌توان برای ایجاد جذابیت بیشتر شکلک هایی قرار داد تا فضای پیروزی و برد را منتقل کنند، یا اینکه با نمایش یک پیام، صعود شما را به مرحله‌ی بعد بازی اطلاع داده شود.(تبریک. ساخت بازی با اسکرچ انجام شد)

آموزش نحوه‌ی ساخت بازی ماز در اسکرچ

آموزش ساخت بازی با اسکرچ: آموزش نحوه‌ی ساخت بازی ریاضی در اسکرچ

جذاب‌ترین برنامه قابل برنامه‌نویسی با استفاده از بخش عملگرها، بازی ریاضی است که میتوانید به مدل های مختلفی آن را در اسکرچ طراحی و پیاده‌سازی کنید.

برنامه‌ی بازی ریاضی به طوری انجام می‌شود که از شما جمع دو یا چند عدد را می‌پرسد؛ حال شما می‌توانید ادامه‌ی بازی را به صورتی طراحی کنید که اگر جواب شما درست بود، با نمایش یک شکلک (تیک صحیح یا …) یا پیام “آفرین”، به شما اعلام کند و در صورتیکه پاسخ شما غلط باشد، شکلک ضربدر و یا پیام “اشتباه” ظاهر شود.

همچنین می‌توانید با استفاده از ویژگی متغیر برای بازی امتیاز تعریف کنید؛ به این صورت که اگر پاسخ درست دادید به میزان دلخواه شما به امتیازات افزوده شود و اگر پاسخ اشتباه بود از شما امتیازات کاسته شود.

در نهایت اگر مجموع امتیازات بازیکن از حد مجاز بیشتر بود، در این بازی برنده می‌گردد؛ اما اگر از حد مجاز کمتر باشد، بازیکن می‌بازد و می‌بایست مجدد بازی را انجام دهد.

عملیات جمع یکی از عملیات‌های قسمت برنامه بازی ریاضی است. شما می‌توانید به این برنامه عملیات‌های تفریق، ضرب و تقسیم را نیز اضافه کنید. برای انجان این کار می‌توانید روی هرکدام کلیک کنید و به بخشی وارد شوید که اعداد برحسب آن عملگر نشان داده شود و شما جواب را محاسبه و وارد نمایید. اموزش ساخت بازی با اسکرچ  با یک بازی ریاضی به اتمام رسید .

(تبریک. ساخت بازی با اسکرچ انجام شد)

آموزش نحوه‌ی ساخت بازی ریاضی در اسکرچ

سخن پایانی

در نتیجه، آموزش بازی های اسکرچ به کودکان می‌تواند تأثیرات بسیار مثبتی داشته باشد. این بازی ها علاوه بر اینکه به کودکان کمک می‌کنند تا مفاهیم برنامه نویسی را درک کنند، مهارت‌های فراتر از آن را نیز تقویت می‌کنند. آموزش بازی های اسکرچ به دانش‌آموزان، خلاقیت، تفکر منطقی، حل مسئله و همچنین همکاری و تعامل را در آن‌ها تقویت می‌کند.

با استفاده از این بازی ها، کودکان قادر خواهند بود تا به صورت خلاقانه و نوآورانه به حل مسائل پرداخته و پروژه های خود را پایان دهند. آموزش بازی های اسکرچ علاوه بر اینکه به دست آوردن مفید و جذاب است، به دانش‌آموزان اعتماد به نفس می‌دهد و آن‌ها را ترغیب می‌کند تا در زمینه برنامه نویسی و فناوری اطلاعات پیشرفت کنند.

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

نخعی الهه

نویسنده

نخعی الهه

دیدگاه ها
10 دیدگاه
 • مهرسام

  سلام من مهرسام هستم . ببخشید سعی داشتم بازی star hunter را بسازم اما در کد نویسی ستاره یا star گیر کردم می شود کد نویسی ستاره را برای من ارسال نمایید. ممنون می شوم.

 • محدثه کرمی

  سلام
  برای ساخت بازی های اسکرچ به چه سیستمی نیاز هست؟

  • پشتیبان نابغه‌ساز

   سلام محدثه عزیز
   اسکرچ توی همه سیستم‌عامل‌ها اجرا میشه
   برای ویندوز۷ به بالا
   برای اندروید ، اندروید ۶ به بالا

 • مونا کیان

  سلام. وقتتون بخیر.
  چنداتا سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. در ساخت بازی های اسکرچ قبل از مرحله تست باید مطمئن بشیم که در همه جهت ها حرکت کردیم یا نه؟ همچنین عبور از موانع مختلف چقدر در تست نهایی و ساخت بازی در اسکرچ تاثیر گذارن؟

  • سلام مونا عزیز
   خیلی تاثیر گذار هست چون اگر شما جهت رو اشتباه تعیین کرده باشید ،شکلک به جهت دیگری حرکت میکنه و کلا روند بازی تغییر میکنه.

  • مهرسام

   سلام من سعی داشتم بازی star hunter را بسازم اما در کد نویسی ستاره گیر کردم می شود لطفن طرز کد نویسی اش را برای من ارسال می کنید؟

 • محیا صالحی

  سلام وقتتون بخیر .من قصد ساخت بازی ماز با نرم افزار اسکرچ را دارم .
  برای ساخت بازی ماز با اسکرچ چه قوانینی نیاز هست ؟
  همچنین برای ساخت این بازی چه ایده هایی پیشنهاد میدین ؟؟؟

  • پشتیبان نابغه‌ساز

   سلام خانم صالحی مرسی از اینکه وقت گذاشتین
   قوانین خاصی نداره فقط باید کدا رو درست کنار هم بچینید
   میتونید به جای مبدا و مقصد موش و پنیر رو بزارید یا مثلا ادمک و خانه بزارید

 • باران ارجمند

  اصلا ساختن بازی های اسکرچ به چه دردی میخوره؟