انواع زبان های برنامه نویسی + کاربرد آنها

انواع زبان های برنامه نویسی
آموزش برنامه‌نویسی
مدت زمان مطالعه : دقیقه
 • 0 نفر پسندیدند
 • ذخیره کردن
 • 553
فهرست
 • ازانواع زبان های برنامه نویسی میتوان زبان های زیر را معرفی کرد
 • انواع زبان های برنامه نویسی
 • چند زبان برنامه‌نویسی معروف و محبوب
 • سخن پایانی

انواع زبان های برنامه نویسی + کاربرد آنها

امروزه زبان‌های برنامه‌نویسی متعددی در حال عمومی و چند منظوره شدن هستند؛ اما نباید از یاد برد که این زبان‌ها تخصص‌های خود را دارند و هر زبانی دارای مزایا و معایب خاص خود است.انواع زبان های برنامه نویسی را می‌توان به چند روش دسته بندی کرد. هر ساله تعدادی از زبان‌های برنامه‌نویسی پیاده سازی می‌شوند، اما تعداد کمی ‌از زبان‌ها بسیار محبوب می‌شوند و ممکن است توسط یک برنامه‌نویس حرفه‌ای استفاده شود.

انواع زبان های برنامه نویسی برای کنترل عملکرد کامپیوتر یا ماشین استفاده می‌شود. در حال حاضر برنامه‌نویس‌های کامپیوتر گزینه‌های متفاوتی برای انتخاب دارند، اما تفاوت‌های زیادی نیز بین زبان‌های برنامه‌نویسی وجود دارد. ما در این مقاله سعی داریم تا اطلاعات مختصری درباره‌ی انواع زبان های برنامه نویسی و تفاوت آنها ارائه کنیم.

ازانواع زبان های برنامه نویسی میتوان زبان های زیر را معرفی کرد

زبان برنامه‌نویسی، نمادی برای اتصال دستورالعمل‌ها به ماشین یا کامپیوتر طراحی شده است. زبان‌های برنامه‌نویسی عمدتاً برای کنترل عملکرد ماشین یا بیان الگوریتم‌ها استفاده می‌شوند. در حال حاضر صدها زبان برنامه‌نویسی پیاده‌سازی شده است. در زمینه‌ی کامپیوتر، بسیاری از زبان‌ها باید به صورت دستوری بیان شوند، در حالی که سایر زبان‌های برنامه‌نویسی از فرم اعلانی استفاده می‌کنند. برنامه‌ها را می‌توان به دو شکل نحوی و معنایی تقسیم کرد.

انواع زبان های برنامه نویسی

در ادامه به انواع مختلف زبان‌های برنامه‌نویسی می‌پردازیم و توضیح مختصری برای هر یک می‌دهیم.

انواع زبان های برنامه نویسی

زبان برنامه‌نویسی رویه‌ای

زبان برنامه‌نویسی رویه‌ای برای اجرای دنباله‌ای از عبارات که منجر به یک نتیجه می‌گردد، استفاده خواهد شد. به طور معمول،‌ این نوع زبان برنامه‌نویسی از چندین متغیر، حلقه‌های سنگین و عناصر دیگر استفاده می‌کند که آنها را از زبان‌های برنامه‌نویسی کاربردی جدا می‌کند.

زبان برنامه‌نویسی کاربردی

زبان برنامه‌نویسی تابعی معمولاً از داده‌های ذخیره‌شده استفاده می‌کند و اغلب از حلقه‌ها به نفع توابع بازگشتی اجتناب می‌کند. تمرکز اصلی برنامه‌نویسی تابعی بر مقادیر بازگشتی توابع است. عوارض جانبی و متفاوت نشان می‌دهد که در این روش حالت ذخیره‌سازی به شدت کاهش می‌یابد.

زبان برنامه‌نویسی شی‌گرا

این زبان برنامه‌نویسی جهان را به عنوان گروهی از اشیا می‌بیند که دارای داده‌های داخلی و دسترسی خارجی به بخش‌هایی از آن داده‌ها است. هدف زبان برنامه‌نویسی ‌شی‌گرا این است که با تفکیک خود به مجموعه‌ای از اشیاء که خدماتی را ارائه می‌دهند و می‌تواند برای حل یک مشکل خاص مورد استفاده قرار گیرد، در مورد خطا فکر کند. یکی از اصول اساسی زبان برنامه‌نویسی شی‌گرا، کپسوله‌سازی است؛ یعنی هر چیزی که یک شی نیاز دارد باید در داخل شی باشد.‌ این زبان همچنین بر قابلیت استفاده مجدد از طریق وراثت و ظرفیت گسترش پیاده‌سازی‌های فعلی، بدون نیاز به تغییر مقدار زیادی کد، با استفاده از چند شکلی‌ها تأکید می‌کند.

زبان برنامه‌نویسی اسکریپت

این زبان‌های برنامه‌نویسی اغلب رویه‌ای هستند و ممکن است شامل عناصر زبان شی‌گرا باشند؛ اما در دسته‌بندی خودشان قرار می‌گیرند. زیرا معمولاً اسکریپت‌ها زبان‌های برنامه‌نویسی کاملی نیستند و از توسعه سیستم‌های بزرگ پشتیبانی نمی‌کنند.

زبان برنامه‌نویسی منطقی

این نوع زبان‌ها به برنامه‌نویسان اجازه می‌دهند تا عباراتی را بیان کنند و سپس به ماشین اجازه می‌دهند تا در مورد پیامدهای آن عبارات استدلال کند. به بیانی دیگر، ‌این زبان به رایانه نمی‌گوید چگونه کاری را انجام دهد، بلکه محدودیت‌هایی را در مورد کارهایی که باید انجام دهد اعمال می‌کند.

چند زبان برنامه‌نویسی معروف و محبوب

زبان سی (C)

از زبان های برنامه نویسی زبان  .است C یک زبان برنامه‌نویسی پایه و یک زبان بسیار محبوب است. به ویژه در برنامه‌نویسی بازی‌ها استفاده می‌شود، زیرا زبان C شامل بسته بندی اضافی C++ است، بسیاری از برنامه‌نویسی‌ها از ‌این زبان استفاده می‌کند؛ زیرا برنامه‌ها را سرعت برنامه را تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهد.

زبان سی پلاس پلاس (C++)

از دیگر انواع زبان های برنامه نویسی میتوان زبان سی پلاس پلاس را نام برد .زبان C++ ساختاری شی گرا دارد و در پروژه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. برنامه‌نویسان می‌توانند یک برنامه را در قسمت‌های مختلف یا حتی در یک کار جداگانه در هر قسمت از برنامه، با هم همکاری کنند. ساختار شی‌گرا اجازه می‌دهد تا چندین بار از کد استفاده شود.‌ این زبان یک زبان کارآمد است. اما، بسیاری از برنامه‌نویسان مخالف این موضوع هستند.

زبان پاسکال (Pascal)

از زبان های برنامه نویسی میتوان زبان برنامه نویسی پاسکال را نام برد .زبان پاسکال بیشتر یک زبان آموزشی است و صنایع کمی از‌این زبان برای نوشتن برنامه‌ها استفاده می‌کنند. ‌این زبان تمایل دارد از کلمات کلیدی به جای نمادها و پرانتزهای زبان C استفاده کند. بنابراین درک این زبان برای مبتدیان نسبت به زبان‌های برنامه‌نویسی مانند  C، C++  بسیار آسان است.

زبان جاوا (Java)

از انواع زبان های برنامه نویسی میتوان زبان جاوا را نام برد .زبان جاوا یک زبان چند پلتفرمی است. جاوا به ویژه در بخش شبکه مفید است. البته بیشتر این زبان در وب با اپلت‌های جاوا استفاده می‌شود. با این حال، از جاوا برای طراحی برنامه‌های متقابل پلتفرم نیز استفاده می‌کنند، زیرا از نظر ساختار و روش شبیه به C ++ است. برای برنامه‌نویسان ++C، یادگیری زبان جاوا بسیار آسان است و برخی از مزایای برنامه‌نویسی شی‌گرا را نیز ارائه می‌دهد. امروزه سرعت زبان جاوا افزایش یافته و نسخه ۱٫۵ آن ویژگی‌های خوبی برای برنامه سازی آسان ارائه می‌دهد.

زبان برنامه‌نویسی جاوا

زبان پرل (Perl)

زبان پرل که یکی از انواع زبان های برنامه نویسی است یک زبان مدیریت فایل برای یونیکس است. اما به دلیل برنامه‌نویسی رابط دروازه رایج (CGI) آن محبوبیت بیشتری دارد.‌این اصطلاح در برنامه‌هایی است که وب سرورها می‌توانند برای اجازه دادن به قابلیت‌های اضافی صفحات وب انجام دهند. زبان مروارید روشی برای جستجوی متن است و برای توابع مفید سرور و سایر پایگاه‌های داده استفاده می‌شود و اگر در هر زبانی تجربه‌ای داشته باشید، به راحتی می‌توانید اصول اولیه را انتخاب کنیدبه عنوان یک زبان CGi، سرویس‌های میزبانی وب، زبان Perl را به زبان C++ انتخاب می‌کنندزیرا میزبان‌های وب می‌توانند فایل‌های اسکریپت پرل را بررسی کننداز آنجایی که C++ کامپایل می‌شود، فایل‌های متنی هستند.

زبان پی اچ پی (PHP)

از انواع زبان های برنامه نویسی میتوان زبان پی اچ پی را نام برد . زبان PHP برای طراحی صفحات وب و گاهی اوقات به عنوان زبان اسکریپت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. ‌این زبان برای توسعه سریع وب سایت طراحی شده است، در نتیجه ویژگی‌هایی دارد که باعث می‌شود هدرهای HTTP و پیوند به پایگاه‌های داده را آسان کند. به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی، شامل مجموعه‌ای از مؤلفه‌ها است که به برنامه‌نویس اجازه می‌دهد تا به راحتی سرعت خود را افزایش دهد. با این حال، ویژگی‌های شی‌گرا پیچیده تری دارد.

زبان برنامه نویسی پی اچ پی

زبان ال آی اس پی (LISP)

زبان LISP بیشتر در تحقیقات علوم کامپیوتر استفاده می‌شود و تمام داده‌ها را در لیست‌هایی مانند آرایه‌ها ذخیره می‌کند. نحو لیست برای توسعه دهندگان برای پیاده سازی ساختارها بسیار ساده و آسان است.

زبان طرح

زبان طرح، جایگزین زبان LISP است و نحو و ویژگی‌های ساده تری داردهر پروژه تحت زبان طرح منجر به اجرای مجدد بیشتر زبان LISP می‌شوداما، ‌این زبان مقدماتی بسیار محبوب در بخش علوم کامپیوتر MIT است.‌ این زبان به جای نگرانی در مورد روش زبان برنامه‌نویسی، مشکلات را به راحتی حل می‌کند.

امیدواریم که مطالبی که گفته شد، برایتان مفید بوده باشد. در بالا به بررسی انواع زبان های برنامه نویسی حرفه‌ای پرداختیم؛ اما زبان‌های دیگری نیز وجود دارند که به منظور آموزش برنامه‌نویسی به کودکان طراحی شده‌اند و به همین دلیل بسیار ساده بوده و دارای ویژگی‌های بصری جذاب برای کودکان هستند که به آنها زبان‌های برنامه‌نویسی تصویری نیز می‌گویند.

سخن پایانی

در نتیجه، انواع زبان های برنامه نویسی هر کدام ویژگی‌ها و مزایا و معایب خود را دارند. انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب بستگی به نوع پروژه، محدودیت‌ها، تجربه شخصی و سلایق شما دارد. در نهایت، مهمترین چیز این است که با زبان برنامه نویسی انتخاب شده آشنا باشید و قادر به بهره‌برداری کامل از قابلیت‌های آن باشید. همچنین، هموار بودن یادگیری و استفاده از زبان برنامه نویسی نقش مهمی در تصمیم‌گیری دارد. پس، در انتخاب زبان برنامه نویسی خود دقت کافی را به عمل بآورید و با تحقیقات لازم، تجربیات دیگران و شروع به یادگیری یک زبان جدید به صورت عمیق فکر کنید.

سوالات متداول:

زبان برنامه نویسی چیست؟

همان گونه که انسان ها به زبان های مختلفی صحبت می‌کنند، کامپیوتر نیز انواع زبان های برنامه نویسی را دارد و توسعه دهنده با زبان های مختلفی با توجه به نیاز خود با کامپیوتر ارتباط می‌گیرد.

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

مدیر سایت

نویسنده

مدیر سایت

دیدگاه ها
1 دیدگاه
 • محدثه زارع

  سلام مرسی از مقاله خوبتون
  ببخشید این زبان‌های برنامه‌نویسی رو توی کجا می‌تونیم استفاده کنیم یعنی این زبان‌های برنامه‌نویسی رو کجا میتونیم کد نویسی کنیم. همه‌ی زبان‌های برنامه‌نویسی رو میشه تو یه برنامه کدنویسی کرد یا برای هر زبان برنامه نویسی برنامه جدایی هست؟