تست هوش کودکان و نوجوانان+تعریف هوش و انواع آن

تست هوش کودک
کودکان و نوجوانان
مدت زمان مطالعه : [rt_reading_time]
 • 0 نفر پسندیدند
 • ذخیره کردن
 • 238
فهرست
 • تعریف هوش
 • تست هوش چیست؟
 • راه تشخیص ضریب هوش کودکان و نوجوانان چیست؟
 • سخن پایانی

تست هوش کودکان و نوجوانان+تعریف هوش و انواع آن

تست هوش کودک یکی از روش‌های مورد استفاده در تشخیص و ارزیابی هوش کودکان است. این تست با استفاده از سوالات و مسائل مختلف، قدرت شناختی، فراگیری، حافظه و دانش کودک را بررسی می‌کند. تست هوش کودک به عنوان یک ابزار مفید برای شناسایی نقاط قوت و ضعف کودک در حوزه های مختلف شناخته شده است. با توجه به نتایج این تست، پدر و مادران و معلمان می‌توانند برنامه‌های آموزشی مناسب برای کودک خود را طراحی کنند و به بهبود هوش و عملکرد آن‌ها در زمینه‌های مختلف کمک کنند.

تعریف هوش

شاید تعریف چنین کلمه ساده‌ای بی فایده به نظر برسد. به هر حال، همه‌ی ما صدها بار این کلمه را شنیده ایم و احتمالاً درک کلی‌ای از معنای آن داریم. با این حال، مفهوم هوش برای سال‌ها موضوعی است که در میان اعضای جامعه‌ی روان‌شناسی مورد بحث قرار گرفته است.

هوش به روش‌های مختلفی تعریف شده است: توانایی‌های سطح بالاتر (مانند استدلال انتزاعی، بازنمایی ذهنی، حل مسئله و تصمیم گیری)، توانایی یادگیری، دانش عاطفی، خلاقیت و سازگاری برای پاسخگویی موثر به خواسته‌های محیط.

برخی از محققان استدلال می‌کنند که هوش یک توانایی عمومی است، در حالی که برخی دیگر ادعا دارند که هوش شامل مهارت‌ها و استعدادهای خاصی است. روانشناسان معتقدند که هوش ژنتیکی یا ارثی است و دیگران ادعا می‌کنند که هوش تا حد زیادی تحت تأثیر محیط اطراف است.

به این ترتیب، روانشناسان چندین نظریه متضاد در مورد هوش و همچنین آزمون‌های فردی ایجاد کرده‌اند که سعی در اندازه‌گیری این مفهوم دارند.

هوش چیست؟

تست هوش چیست؟

احتمالاً هیچ حوزه‌ی ارزشیابی دیگری به جز هوش، بحث و اختلاف نظر نداشته است. روانشناسان همیشه درباره‌ی اینکه آیا هوش آموختنی یا موروثی، از نظر فرهنگی خاص یا جهانی، یک توانایی یا چند توانایی است، اختلاف داشته‌اند. این بحث‌ها هنوز هم ادامه دارد و به این زودی حل نمی‌شود.

تلاش برای سنجش و تست هوش همواره بخشی از روانشناسی بوده است. اگرچه این موضوع همچنان مورد بحث است، اما تست های IQ بیشترین مطالعه و در نتیجه قابل اعتمادترین، معتبرترین و مفیدترین تست‌های موجود هستند. تست‌هایی که برای ارزیابی توانایی یکسان طراحی شده‌اند، قابل اعتماد هستند؛ زیرا افراد معمولاً سال‌ها بعد با شرکت در همان تست، همان نمره را کسب می‌کنند.

مطالعاتی که نمرات IQ کودکان و نوجوانان را با عملکرد آنها در مدرسه مقایسه کرده‌اند، نشان می‌دهند که IQ و عملکرد کودک و نوجوانان، تناسب بالایی دارند. این یعنی اینکه چنین تست‌هایی یکی از بهترین شاخص‌ها برای عملکرد یک کودک و نوجوان در مدرسه هستند. با این اوصاف، تست‌های هوش تنها عامل تعیین‌کننده چگونگی عملکرد یک فرد در جامعه نیستند، زیرا متغیرهای دیگری مانند شیوه‌ی پرورش فرزند، کیفیت تحصیل، انگیزه و مواجهه با فرهنگ و کتاب نیز از عوامل مهم موفقیت در زندگی هستند.

در حقیقت نمره IQ بیانگر عملکرد کودک در تست هوش، نسبت به افراد همسن خود است. به عبارت دیگر، نمره‌ی تست هوش کودک و نوجوان به شما می‌گوید که تا چه حد عملکرد او در تست از میانگین فاصله دارد.

تقریباً همه ارزیابی‌های جامع شامل برخی از معیارهای هوش هستند. به عنوان مثال، در مورد کودک و نوجوانی که برای کمبود اعتماد به نفس مورد آزمایش قرار می‌گیرد، یک تست هوش می‌تواند تعیین کند که مشکلات تحصیلی کودک و نوجوان از یک ضعف شناختی خاص ناشی نمی‌شود. در واقع تست هوش کودکان در بیشتر موارد برای تشخیص ناتوانی یادگیری خاص ضروری است.

با وجود محدودیت‌هایشان، تست‌ هوش بهترین معیاری است که ما برای توانایی‌های افراد در زمینه‌های مختلف داریم. تست‌های هوش از زیر تست‌هایی تشکیل شده‌اند که توانایی‌های خاص‌تری را اندازه‌گیری می‌کنند. نمرات این تست‌های فرعی با هم ترکیب می‌شوند تا معیارهایی از توانایی‌های کلامی و غیرکلامی، سرعت پردازش و حافظه کاری، و همچنین نمره IQ در مقیاس کامل به دست آید.

تست هوش چیست؟

راه تشخیص ضریب هوش کودکان و نوجوانان چیست؟

رایج ترین تست‌ هوش برای کودکان و نوجوانان شامل موارد زیر است:

تست هوش کودک وکسلر

مقیاس هوش وکسلر برای کودکان و نوجوانان – ویرایش چهارم (WISC-IV) و نسخه پنجم (WISC-V)

مقیاس هوش وکسلر برای کودکان و نوجوانان پر کاربردترین تست هوش کودکان و نوجوانان برای رده‌ی سنی ۶ تا ۱۶ سال است. WISC-V شامل تست‌های فرعی متعددی است و نمره‌ی IQ در مقیاس کامل را ارائه می‌دهد. همچنین این نسخه «نمره عامل» را به دست می‌آورد که ابعاد مختلف عملکرد را ارزشیابی می‌کند.

این عوامل عبارتند از درک کلامی، دیداری- فضایی، استدلال سیال، سرعت پردازش و حافظه کاری. این عوامل عملکرد کودک و نوجوان را در ابعاد معنی‌دار توانایی ذهنی منعکس می‌کند و اطلاعات مفیدی را در مورد سبک یادگیری کودک و نوجوان ارائه خواهد داد.

«عامل درک کلامی» دانش کلامی کودکان و نوجوانان و توانایی آنها را در استفاده از مهارت‌های کلامی در موقعیت‌های جدید اندازه‌گیری می‌کند. نمرات این عامل همچنین بازتابی از محیط آموزشی و خانه کودک و نوجوان است. به بیانی دیگر، اگر کودک و نوجوان در محیطی که از نظر کلامی غنی شده، باشد، احتمالاً در این عامل عملکرد بهتری خواهد داشت.

«عامل دیداری- فضایی» برای اندازه‌گیری میزان تکمیل مفهوم غیرکلامی، ادراک و سازماندهی بصری، پردازش همزمان، هماهنگی بینایی-حرکتی، یادگیری و توانایی جداسازی شکل و زمین در محرک های بصری طراحی شده است.

«عامل استدلال سیال» توانایی تشخیص روابط مفهومی اساسی بین اشیاء بصری و استفاده از استدلال برای شناسایی و اعمال قوانین را اندازه‌گیری می‌کند.

«سرعت پردازش» سرعتی را می‌سنجد که کودکان و نوجوانان می‌توانند اطلاعات بصری ساده مانند طرح‌های انتزاعی یا اعداد را بدون اشتباه پردازش کنند. معیاری برای سنجش توانایی کودک و نوجوان در تفکر یا استدلال نیست، اما مشکل در پردازش اطلاعات ساده (مثلاً کپی کردن نمادها یا حروف یا اسکن سریع برگه برای اشتباهات) باعث می‌شود کودک و نوجوان زمان و انرژی ذهنی کمتری برای درک و پردازش مطالب جدید داشته باشد.

«حافظه فعال» نشان‌دهنده‌ی توانایی کودک و نوجوان برای نگهداری حفظ کردن اطلاعات است تا بتواند آن را دستکاری کند یا با آن محاسبات انجام دهد. این شامل توانایی انجام محاسبات ذهنی است و می‌تواند تحت تأثیر توجه ضعیف قرار گیرد.

مقیاس هوشی پیش دبستانی و ابتدایی وکسلر – ویرایش چهارم (WPPSI-IV)

این تست یکی از پر کاربردترین موارد تست‌ هوش کودکان و نوجوانان خردسال ۲ تا ۷ سال است. این سنجش شامل تست‌های فرعی است که ماهیت مشابهی با تست‌های WISC-IV و V دارند. در اصل، می‌توان آن را گسترش رو به پایین WISC-V در نظر گرفت.

کودک با هوش

تست هوش استنفورد

مقیاس های هوش استانفورد-بینه – ویرایش پنجم

Stanford-Binet را می‌توان برای افراد بالای ۲ تا ۸۵ سال استفاده کرد. این شامل مجموعه‌ای از تست‌های فرعی است که بسیاری از آنها از نظر محتوا شبیه به تست هوش کودکان و نوجوانان مقیاس وکسلر هستند. این تست پنج حوزه محتوا را اندازه‌گیری می‌کند: استدلال سیال، دانش، استدلال کمی، پردازش دیداری- فضایی و حافظه کاری. یک نمره ترکیبی عمومی نیز به عنوان معیاری از هوش کلی به دست می‌آید.

همانطور که می بینید، در واقع تعدادی معیار خوب برای توانایی شناختی وجود دارد، و هر کدام مزایا و معایبی دارند. با این حال، شباهت‌های تست‌ها نسبت به تفاوت‌های آنها بیشتر است. اکثر کودکان و نوجوانان نمرات مشابهی را در تست‌ها کسب می‌کنند. هر کسی که فرزند شما را معاینه می‌کند، باید در انتخاب آزمایش‌های صحیح برای او فکر کند، همان‌طور که یک پزشک داروی مناسب را برای درمان علائم خاص انتخاب می‌کند.

با این حال، به خاطر داشته باشید که نمره در تست هوش همان امتیاز است. این معیاری برای پتانسیل نهایی یک فرد نیست، و همچنین ویژگی‌هایی مانند پشتکار، خلاقیت، هوش هیجانی و سایر مهارت‌هایی را که در نهایت برای موفقیت آینده یک فرد مهم هستند، اندازه‌گیری نمی‌کند.

یکی از راه‌های افزایش هوش کودکان و نوجوانان، استفاده‌ی آنها از بازی‌های فکری است. پیشنهاد می‌کنیم در این رابطه مقاله‌ی بازی‌های فکری مناسب کودکان و نوجوانان را مطالعه کنید.

تست هوش استنفورد

سخن پایانی

در نتیجه، تست هوش کودک یک ابزار مهم برای ارزیابی قدرت های شناختی و ذهنی کودکان است. این تست می‌تواند به والدین و معلمان کمک کند تا نقاط قوت و ضعف هوشیاری کودک را شناسایی کنند و برنامه‌های آموزشی مناسب را برای آن‌ها طراحی کنند. علاوه بر این، تست هوش کودک ممکن است به پزشکان در تشخیص اختلالات شناختی چون ناتوانایی یادگیری، اختلالات توجه و اختلالات خلق و خو را در کودکان کمک کند. با این حال، باید به خاطر داشت که تست هوش فقط یک جزء از عملکرد شناختی است و نباید به تنهایی برای تصمیم‌گیری درباره هوش گذارده شود.

 

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

نخعی الهه

نویسنده

نخعی الهه

دیدگاه ها
2 دیدگاه
 • علی غلامی

  سلام
  ممنون از مقالتون
  کجا میتونم برم و این تست هوش هارو بدم ؟
  تست هوش محدودیت سنی داره؟

  • پشتیبان نابغه‌ساز

   سلام
   مرسی از وقتی که گذاشتید
   شما میتونید سایتای مختلفو ومعتبری رو انتخاب کنید برای اینکار.
   تست هوش محدودیت سنی خاصی نداره اما برای هر محدوده سنی تست هوش مختلفی وجود داره.