دلیل یادگیری پایتون چیست؟

دلیل یادگیری پایتون
مقالات پایتون
مدت زمان مطالعه : دقیقه
 • 0 نفر پسندیدند
 • ذخیره کردن
 • 1304
فهرست
 • تعریف پایتون و دلیل محبوبیت آن
 • ویژگی های پایتون
 • شرکت های استفاده کننده از پایتون
 • دستمزد توسعه دهندگان پایتون
 • سخن پایانی

دلیل یادگیری پایتون چیست؟

یکی از دلایل اصلی محبوبیت پایتون، اکوسیستم غنی آن است. شما می‌توانید از میان انواع کتابخانه‌ها و چارچوب‌ها برای ساده‌سازی و تسریع فرآیند کدنویسی انتخاب کنید. از فریم ورک‌هایی مانند جنگو و فلاسک در توسعه وب استفاده می‌شود. Pandas ،SciPy ،NumPy و Matplotlib محبوب‌ترین کتابخانه‌ها در میان تحلیلگران داده هستند. علاوه بر این، کتابخانه‌ها و چارچوب‌هایی برای توسعه اپلیکیشن‌های موبایل، یادگیری ماشین، تجزیه HTML و بسیاری موارد دیگر وجود دارد. یادگیری پایتون آسان و کار کردن با آن آسان است. در این مقاله قصد داریم از دلیل یادگیری پایتون با شما صحبت کنیم.

تعریف پایتون و دلیل محبوبیت آن

می‌توان گفت پایتون یک زبان سطح بالا و همه کاره است و این خود دلیل یادگیری پایتون است. می‌توان از آن در زمینه‌های مختلفی استفاده کرد: برای توسعه برنامه‌های کاربردی وب و موبایل، پردازش داده ها، نوشتن اسکریپت‌های سیستم و غیره. مطمئن نیستید کدام زبان برنامه‌ نویسی را برای یادگیری انتخاب کنید؟ به نظر ما، اگر پایتون را انتخاب کنید، قطعاً نمی‌توانید اشتباه کنید. مجموعه‌ای از اصول اساسی برای نوشتن کد می‌گوید: «زیبا بهتر از زشت است»، «ساده بهتر از پیچیده است» و «خوانایی مهم است».

پایتون در اواخر دهه ۸۰ توسط برنامه‌نویس هلندی Guido van Rossum ساخته شد. از آن زمان، به طور منظم با ویژگی‌ های جدید به روز شده است، اما فلسفه اصلی یکسان باقی مانده است. این زبان برنامه ‌نویسی دارای نحو تمیز و کدهای ساختار یافته است که به راحتی قابل خواندن است. همه اینها دلیل یادگیری پایتون را افزایش میدهد.

تعریف پایتون

ویژگی های پایتون

 • پایتون به طور یکپارچه روی پلتفرم‌های مختلف مانند مک، ویندوز، لینوکس، رزبری پای و غیره کار می‌کند.
 • از آنجایی که پایتون بر روی یک سیستم مفسر اجرا می‌شود، نمونه سازی سریع را امکان پذیر می‌کند. یعنی می‌توانید کد را در لحظه‌ای که می‌نویسید، اجرا کنید.
 • سینتکس پایتون درست مانند زبان انگلیسی، ساده و قابل درک (در مقایسه با زبان های دیگر) است. همچنین باعث می‌شود توسعه دهندگان سریع‌تر کار کنند؛ زیرا زبان را می‌توان در خطوط کد کمتری نوشت.
 • چه عملکردی و چه رویه‌ای، پایتون می‌تواند نیازهای برنامه نویسان را برآورده کند.
حتما بخوانید: مقایسه پایتون و php

پایتون انعطاف‌پذیر و همه کاره است

امروزه حتی در مدارس برنامه ‌نویسی تدریس می‌شود. این خوب است، زیرا یکی از آن مهارت‌هایی است که ثابت می‌کند برای هر حرفه‌ای جهانی است. اگر زبانی وجود دارد که باید آن را یاد بگیرید (حتی اگر برنامه ‌نویس نباشید) آن زبان پایتون است. دلیل یادگیری پایتون این است که یکی از محبوب‌ترین و مفیدترین زبان‌ها هنگام کار بر روی توسعه نرم‌افزار است.

برای مثال، در آخرین مطالعات و نظرسنجی‌ها برای سنجش محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌ نویسی، پایتون اغلب در صدر فهرست قرار دارد. این یک چیز اساسی است، چه به دنبال شغلی باشید و چه می‌خواهید یاد بگیرید تا با هیچ محصول نرم افزاری در شرکت یا سرمایه‌گذاری خود که در حال توسعه هستید قطع نشوید. اگر به دنبال شغل هستید، به این معنی است که تقاضا برای افرادی که به دنبال یک توسعه دهنده با دانش در پایتون هستند، بیشتر خواهد شد. از طرف دیگر، اگر شما همان شرکت باشید، تعداد بیشتری از منابع، شرکت‌ها و توسعه دهندگان با استعدادی را خواهید یافت که مایل به ارائه بهترین راه حل هستند.

شروع سریع و نحو ساده

سینتکس پایتون شبیه زبان انگلیسی است. یادگیری زبان برنامه‌ نویسی حتی برای افرادی که تازه وارد این رشته شده‌اند نسبتاً آسان است. نحو بصری خواندن کد پایتون را آسان می‌کند که همه این مواردرا میتوان از دلیل یادگیری پایتون برای افراد برشمرد.

با یک درک اولیه می‌توانید به چیزهای زیادی دست پیدا کنید. هر کسی که قبلاً به سایر زبان‌ های برنامه ‌نویسی تسلط داشته باشد، می‌تواند نسبتاً سریع با آن آشنا شود. برای مثال می‌توانید آموزش‌ های مناسبی در مورد Udemy پیدا کنید.

برای مقایسه

برای گفتن یک «سلام» ساده! خروجی با جاوا، به موارد زیر نیاز دارید:

public static void main (string[] args){
system. out. println (<<Hello!>>);
}

در پایتون کافی است:

print («Hello!»)

این که پایتون زبان ساده‌ای یکی دیگر از دلیل یادگیری پایتون است. به عنوان مثال یکی از نقاط قوت آن، نحو آن است، بنابراین برای کسانی که برای اولین بار وارد برنامه‌ نویسی می‌شوند، یکی از دوستانه ترین‌ها است، زیرا به نظر می‌رسد که شما با آن صحبت می‌کنید. همچنین همه کاره است. با این زبان می‌توانید چیزهای زیادی بسازید.

با پایتون می‌توانید فروشگاه مجازی خود را ایجاد کنید، سیستمی را توسعه دهید که به طور خودکار به گربه شما غذا می‌دهد، سیستمی که به گیاهان خانه شما آب می‌دهد، می‌توانید برنامه‌های دسکتاپ، بازی‌های ویدئویی برای تلفن همراه ایجاد کنید.

شاید یکی از عناصر قطعی در جامعه‌ای باشد که دارد. امروزه بیش از ۱.۵ میلیون مخزن پایتون در GitHub وجود دارد که آن را به دومین انجمن بزرگ در این پلتفرم تبدیل می‌کند. نه تنها این، بلکه در طول سال به راحتی می‌توان فضاهایی مانند بوت کمپ، همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی را برای آموزش یا ارائه ابزارهای جدید به افراد علاقه‌مند به یادگیری زبان پیدا کرد. حتی در زمینه یادگیری پایتون، پلتفرم ها و سایت های آموزشی زیادی وجود دارد که می‌توان به آنها مراجعه کرد. مثلا نابغه ساز که اولین پلتفرم تخصصی آموزش برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان است پایتون را در سطوح مختلف آموزش می‌دهد.

زبان برنامه نویسی پایتون

البته، شما می‌توانید بدون دانش زبان‌های برنامه نویسی، حرفه‌ای موفق در فناوری ایجاد کنید. اما اگر حداقل یکی از آن‌ها را مطالعه کنید، فرصت‌های بی‌اندازه بیشتری برای اشتغال و رشد حرفه‌ای وجود خواهد داشت. حتی اگر حرفه یک توسعه‌دهنده برای شما جذاب به نظر نمی‌رسد، برنامه‌ نویسی یک مهارت مورد تقاضا است که می‌توانید آن را در زمینه‌های مختلف به کار ببرید: تست خودکار، علم داده، یادگیری ماشین و غیره.

طبق رتبه‌بندی ژوئن ۲۰۲۰ RedMonks، پایتون دومین زبان برنامه نویسی محبوب در جهان است. دلیل یادگیری پایتون بسیار زیاد است. ما مهم‌ترین آن‌ها را در نظر خواهیم گرفت.

یکی دیگر از دلیل یادگیری پایتون این است که برای مبتدیان بسیار مناسب است، نحو کد تمیز و ساده است. از کلمات کلیدی زبان انگلیسی استفاده می‌کند. در مقایسه با سایر زبان‌های برنامه نویسی، پایتون به خطوط کد کمتری برای انجام کارهای مشابه نیاز دارد. کد آن سریع‌تر نوشته می‌شود و حتی توسط توسعه دهندگان تازه کار به راحتی قابل درک است. همه اینها دلیل یادگیری پایتون است تا هرچه زودتر اقدام به یادگیری کنید.

داشتن ابزار قدرتمند یکی دیگر از دلیل یادگیری پایتون است که به طور گسترده در زمینه‌های مختلف استفاده می‌شود. مثلا:

 • توسعه وب
 • تست خودکار
 • یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی
 • اینترنت اشیا
 • توسعه بازی
 • علم داده: تجزیه و تحلیل داده‌ها و تجسم
 • توسعه اپلیکیشن موبایل
 • پردازش تصویر و بینایی کامپیوتری

البته، این فهرست جامع نیست، اما طیف وسیعی از پروژه‌ها را نشان می‌دهد که در آن می‌توانید مهارت‌های برنامه ‌نویسی پایتون خود را به کار ببرید.

کتابخانه‌های پایتون می‌تواند دلیل یادگیری پایتون باشد

یکی دیگر از موارد دلیل یادگیری پایتون کتابخانه های آن است.پایتون یک کتابخانه استاندارد جامع و کتابخانه‌های دیگر تقریباً بی‌پایان دارد. با توجه به تعداد کاربران زیاد و قدمت زبان برنامه نویسی، منابع زیادی وجود دارد که به شما در حل وظایف کمک می‌کند. بیش از ۱۲۵۰۰۰ کتابخانه خارجی تنها یکی از دلایل یادگیری پایتون در زمینه‌هایی مانند هوش مصنوعی (هوش مصنوعی)، یادگیری ماشین، توسعه بازی یا پیکربندی ابری است.

به عنوان مثال NumPy برای علم داده، Astropy برای اکتشاف فضا، Tensorflow برای یادگیری ماشین یا PyGame برای توسعه بازی. علی رغم سازگاری تا حدی متلاطم با دستگاه‌های تلفن همراه، زبان همچنین نقش مهمی در توسعه وب ایفا می‌کند – و پشتوانه YouTube ،Instagram و Reddit است.

کتابخانه‌های پایتون

شرکت های استفاده کننده از پایتون

برای اینکه تصور بهتری از امکانات واقعی توسعه دهندگان پایتون داشته باشید و دلیل یادگیری پایتون به طور صد در صدی برایتان روشن شود، بیایید ببینیم کدام شرکت‌ها از این زبان برنامه‌ نویسی در پروژه‌های خود استفاده می‌کنند.

 • گوگل تقریبا از ابتدا از پایتون استفاده کرده است. در حال حاضر پایتون به همراه C++ ،Java و Go یکی از زبان‌های سرور رسمی آن‌هاست.
 • فیسبوک همچنین پایتون را در پشته فناوری خود قرار داده است.
 • اینستاگرام در برنامه سرور خود از پایتون استفاده می‌کند. در سال ۲۰۱۶، تیم مهندسی این شرکت اعلام کرد که در حال راه اندازی بزرگترین استقرار چارچوب وب جنگو در جهان است که به طور کامل به زبان پایتون نوشته شده است.
 • Spotify و Netflix عمدتاً از Python برای تجزیه و تحلیل داده‌ها و فرآیندهای سرور استفاده می‌کنند.
 • Dropbox یکی دیگر از شرکت‌های معروفی است که از پایتون استفاده می‌کند.
 • نام‌های تاثیرگذار بسیاری وجود دارد: Reddit ،Amazon ،Uber ،NASA ،Stripe و غیره. همانطور که می‌بینید، Python به طور فعال توسط بسیاری از غول‌های دنیای فناوری و همچنین هزاران شرکت کوچک استفاده می‌شود.
 • تقاضا برای متخصصان واجد شرایط هر سال در حال افزایش است. بر اساس گزارش Glassdoor، در سال های اخیر ۷۲۷۰۴ شغل در ایالات متحده در ارتباط با پایتون وجود داشت که از مهندسین تست خودکار و توسعه‌ دهندگان نرم‌افزار جوان تا مهندسین یادگیری ماشین و هوش مصنوعی را شامل می‌شد.

دستمزد توسعه دهندگان پایتون

بنابراین اکنون می‌دانید که پایتون در کجا استفاده می‌شود. سوال بعدی شما احتمالاً این است که توسعه دهندگان پایتون در آمریکا چقدر درآمد دارند. پاسخ به این سوال بسیار دشوار است، زیرا حقوق و دستمزد بسته به تجربه متخصص، مهارت‌های اضافی، مکان و شرکت می‌تواند بسیار متفاوت باشد. حقوق سالانه در این کشور می‌تواند از ۵۰۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰۰ دلار متغیر باشد. برای دریافت ایده بهتر، به داده‌های میانگین دستمزد Glassdoor نگاهی بیندازید:

 • Junior Python Developer، در سال ۶۴۰۵۶ دلار
 • توسعه دهنده پایتون – ۷۶۵۲۶ دلار در سال
 • توسعه دهنده ارشد پایتون – ۹۱۷۲۷ دلار در سال
 • دانشمند داده – ۱۰۲۸۶۴ دلار در سال

پس می توانیم یکی از موارد دلیل یادگیری پایتون را دستمزد توسعه دهندگان آن دانست.

سخن پایانی

در پایان مقاله دلیل یادگیری پایتون، مهم نیست در چه زمینه‌ای می‌خواهید کار کنید، دانستن پایتون مطمئناً حرفه شما را به سطح بالاتری می‌برد. این زبان در بسیاری از صنایع و برنامه‌های کاربردی استفاده می‌شود و امروزه به عنوان سریع‌ترین زبان برنامه‌ نویسی در حال رشد شناخته می‌شود. با توجه به محبوبیت فزاینده پایتون، متخصصان واجد شرایط، در سراسر جهان مورد تقاضا هستند.

امید است به پاسخ سوالتان در مورد دلیل یادگیری پایتون رسیده و برایتان شفاف بوده باشد. هدف ما این است تا مسیر یادگیری برنامه نویسی برای علاقه مندان این حوزه هموار شود. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول:

پایتون چیست و دلیل یادگیری پایتون چیست؟

پایتون یک زبان برنامه نویسی رایگان و سطح بالا است که به شدت برای شروع برنامه نویسی به مبتدیان توصیه می‌شود. از آنجایی که یادگیری این زبان به دیل نحو و سینکتس ساده ای که دارد، آسان است، بهتر است این زبان محبوب همه فن حریف را بیاموزیم.

دلایل محبوبیت پایتون چیست؟

زبان پایتون چند منظوره بوده و از کتابخانه های گسترده ای بهرمند است که میزان کد نویسی را برای برنامه نویس کاهش می‌دهد. علاوه بر همه اینها، نحو و سینکتس این زبان همچون زبانی مثل c++، پیچیده نبوده و برای شروع یادگیری بهترین گزینه است.

 

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

مدیر سایت

نویسنده

مدیر سایت

دیدگاه ها
0 دیدگاه