تابع int در پایتون و تبدیل آن به داده‌های دیگر

تابع int در پایتون
مقالات پایتون
مدت زمان مطالعه : [rt_reading_time]
  • 2 نفر پسندیدند
  • ذخیره کردن
  • 650
فهرست
  • انواع اعداد در پایتون
  • تبدیل تابع int در پایتون به float
  • تبدیل float به int در پایتون
  • تبدیل انواع داده ها به رشته
  • سخن پایانی

تابع int در پایتون و تبدیل آن به داده‌های دیگر

در پایتون، ما با انواعی از داده‌ها سروکار داریم و احتمالا شما با آن ها آشنا هستید. حال در بعضی اوقات باید مقادیر را به یکدیگر تبدیل کنیم تا بتوانیم کد مورد نظرمان را بنویسیم. ساده ترین مثال آن تبدیل تابع int در پایتون را می‌توان به دیگر توابع تبدیل کرد که در ادامه با آن آشنا می‌شویم.

انواع اعداد در پایتون

در پایتون سه نوع داده عددی وجود دارد: اعداد صحیح (integer)، اعداد شناور (float) و دیگری اعداد مختلط یا موهومی (complex). متدهای پایتون به شما این امکان را می‌دهد که در صورت نیاز این اعداد را به یکدیگر تبدیل کنید.

تابع int در پایتون

تابع int در پایتون همان نوشتن اعداد به صورت صحیح است؛ یعنی بدون هیچ اعشاری. در پایتون ۳ عملا هیچ محدودیتی برای یک مقدار صحیح وجود ندارد. البته، نمی‌توان منکر این شد که مانند همه چیز به مقدار حافظه‌ای که سیستم شما دارد محدود است، اما در کل می‌توان اینگونه گفت که تا زمانی که شما نیاز داشته باشید میتوانید اعداد صحیح را وارد کنید:

در پایتون می‌توان اعداد صحیح را به غیر از مبنای ۱۰ حساب کرد.

مبنای اعداد صحیح

اگر برایتان سوال پیش آمده چرا از هر کدام دو مورد نوشته شده است، باید عرض کنم که زبان برنامه نویسی پایتون به بزرگ و کوچک بودن حروف حساس است اما در این مورد به ما ارفاق کرده و برای تبدیل به دیگر مبناها از هر کدام استفاده کنید، خطایی دریافت نمی‌کنید و تبدیل شما با موفقیت انجام می‌شود.

تابع float در پایتون

به اعداد اعشاری در پایتون، اعداد شناور یا float می‌گویند و می‌توان ضریب و توان ۱۰ آن را با حرف e نمایش داد.

می‌خواهم یک نکته‌ی ساده را با شما به اشتراک بگذارم البته ندانستن آن، قرار نیست در کارها و کدهای شما اختلالی ایجاد کند. حداکثر مقداری که به صورت اعشار می‌توان نوشت ۱.۸e308  است.

اعداد complex در پایتون

اعداد مختلط از دو بخش واقعی و موهومی درست شده است. به طور مثال ۲+۳j یک عدد مختلط است که عدد ۲ بخش حقیقی و ۳j آن بخش موهومی آن را تشکیل می‌دهد.

تبدیل تابع int در پایتون به float

برای اینکه عدد صحیح را به عدد اعشاری تبدیل کنیم، کافیست از متد ()float استفاده کرد.

همچنین می‌توانیم داده‌ای را که از قبل داخل متغیر ریختیم، به صورت تابع int در پایتون نمایش دهیم.

تبدیل float به int در پایتون

در پایتون علاوه ‌بر تبدیل int به float، می‌توان float را به int تبدیل کرد. تبدیل int به float را که یاد گرفتید، درسته؟ این تبدیل نیز مانند آن است. کافیست از متد ()int استفاده کرد.

هنگام تبدیل داده float به اعداد صحیح، پایتون اعداد رو گرد نمی‌کند، تنها اعداد اعشاری را حذف می‌کند تا به عدد صحیح تبدیل شود.

خروجی تقسیم اعداد

در پایتون ۳ اگر اعدادی را بر یکدیگر تقسیم کنیم، خروجی عددی از جنس تابع float خواهد بود.

تبدیل انواع داده ها به رشته

رشته را می‌توان دنباله‌ای از یک یا چند کاراکتر متشکل از حروف، اعداد و نمادها دانست. برای تبدیل str به int در پایتون، همانند دو مورد قبلی می‌توانیم از متد ()str در پایتون، اعداد را به رشته تبدیل کنیم.

این عدد ۱۲ دیگر عدد نیست، بلکه یک رشته است.

فکر می‌کنید می‌توان رشته‌ها را نیز به اعداد تبدیل کرد؟

امکان پذیر است اما نباید فراموش کرد که رشته‌ی ما باید به صورت اعداد باشد تا بتوان به اعداد int یا float تبدیل شود.

به طور مثال می‌خواهیم تعداد کلماتی را که در روز می‌نویسیم و به صورت رشته ذخیره شده است، به عدد تبدیل و با یکدیگر جمع کنیم.

یا به طور مثال اگر بخواهیم دو نمره‌ دانش آموزی را که به صورت اعداد اعشاری یا به زبان پایتون اعداد شناور (float) هستند را جمع کنیم، به این صورت عمل می‌کنیم.

اگر موقع جمع فراموش کنیم که رشته را به یکی از تابع int یا float تبدیل کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

در این حالت عملگر + به جای اینکه دو عدد را با یکدیگر جمع کند، دو رشته را به هم می‌چسباند. بنابراین خروجی ما آن چیزی که فکرش را می‌کردیم، نخواهد بود و به جای جمع دو عدد با یک عدد غیر معقول مواجه می‌شویم.

سخن پایانی

در پایتون داده‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را مرتبط به کدهایمان به یکدیگر تبدیل کرد و سپس از آن‌ها در نوع داده‌ی دیگری استفاده کرد. امیدواریم این مقاله برایتان مفیده بوده باشد؛ نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول:

تابع در پایتون چیست؟

تابع در پایتون با کلمه def شروع و سپس نام آن تابع و پرانتز تعریف میشوند. نام تابع در پایتون بایستی منحصر به فرد باشد.

تابع int در پایتون چه کاربردی دارد؟

int در برنامه نویسی مخفف کلمه integer بوده و به معنی عدد صحیح است. این تابع در پایتون، عدد ورودی را به عدد صحیح تبدیل می‌کند.

 

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

4.7 از 3 رای
زهرا حیدری

نویسنده

زهرا حیدری

دیدگاه ها
1 دیدگاه