کودک ایرانی، مهارت جهانی
کودک ایرانی، مهارت جهانی

فهرست مطالب

برنامه اسکرچ جی آر یا اسکرچ جونیور چیست؟

خردسالان هم می توانند با اسکرچ جی آر (جونیور) برنامه نویس شوند.

اسکرچ جی آر – Scratch JR یا اسکرچ جونیور یک زبان برنامه نویسی مقدماتی است که کودکان  به وسیله‌ ی آن می‌توانند داستان ها و بازی های تعاملی بسازند و به زبان ساده و مثل یک بازی کودکانه کدنویسی را یاد بگیرند.

البته همان ‌طور که بچه های کوچک با اسکرچ جونیور – Scratch JR برنامه نویسی می‌کنند، آن‌ها یاد می‌ گیرند که چگونه خود و خلاقیت خود را به وسیله کامپیوتر ایجاد و بیان کنند. نه فقط برای ارتباط با آن بلکه در این فرآیند، کودکان به حل مشکلات و طراحی پروژه ها می‌ پردازند و مهارت‌هایی را ایجاد می کنند که برای موفقیت تحصیلی بعد از آنها پایه گذاری می‌شود.

آن‌ها همچنین از ریاضیات و زبان در یک زمینه‌ ی معنی‌دار و انگیزشی استفاده میکنند و  از توسعه‌ی یادگیری و سواد آموزی در دوران کودکی حمایت می کنند. با اسکرچ جونیور ، بچه ها فقط کدنویسی را یاد نمی‌گیرند، بلکه آنها برای یادگیری بیشتر، خلاقیت و برنامه نویسی را می آموزند.

اسکرچ جونیور یا همان  اسکرچ جی آر یک زبان برنامه‌نویسی تصویری برای کودکان ۵ تا ۷ سال است. کودکان می‌توانند با استفاده از اسکرچ جی آر انیمیشن، داستان و بازی خلاقانه بسازند.

کار با اسکرچ جونیور به صورتی است که نیاز به سواد خواندن و نوشتن ندارد و کدها به شکل پازل و به صورت نمادهای مختلف در برنامه وجود دارند. با استفاده از اسکرچ جی آر کودکان یاد می‌گیرند که چطور خلاقانه و منظم فکر کرده و ذهن خود را سازماندهی کنند. اسکرچ جی آر به صورت اپلیکیشن موبایل نیز در سال ۲۰۱۴ برای آی او اس و در سال ۲۰۱۵ برای اندروید منتشر شد.

همچنین یک نسخه از اسکرچ جی آر با همکاری pbs kids در سال ۲۰۱۵ منتشر شد.

اسکرچ جونیور را میتوان با آموزش های رایگان در سطح اینترنت یاد گرفت ولی برای یادگیری کامل در کنار یک استاد می توانید از دوره آموزشی اسکرچ جونیور نابغه ساز استفاده نمایید.

 

برای شرکت در دوره بر روی تصویر زیر کلیک کن:

 

رابط کاربری اسکرچ جی آر

در اسکرچ جونیور کودکان برای شکلک‌هایی به نام اسپرایت (sprite) کدنویسی می‌کنند. اسکرچ جی آر دارای کتابخانه‌ای گسترده از اشکال مختلف می‌باشد که کودکان می‌توانند آن‌ها را ویرایش و بازسازی کنند.

هر کدام از کدها مانند قطعه‌های پازل در دسته‌بندی های مختلف قرار دارد و با چسباندن آنها کنار یکدیگر می‌توان یک بازی، انیمیشن یا یک داستان مصور ساخت.

کدها به صورت تصاویر و نمادهای مختلف هستند و کودکان می‌توانند بدون آنکه سواد خواندن یا نوشتن داشته‌باشند از اسکرچ جی آر استفاده کنند. علاوه بر نوشتن برنامه برای شخصیت‌های بازی و داستان، کودکان می‌توانند پس زمینه های مختلفی را به برنامه اضافه کنند.

تفاوت اسکرچ جی آر با اسکرچ

رابط کاربری اسکرچ جی آر بسیار ساده‌تر از اسکرچ است.
هم تعداد دسته‌بندی کدها و هم تعداد کدهای موجود در هر بخش نبست به اسکرچ کمتر است و فقط کدهای ساده و مقدماتی در اسکرچ جی آر حفظ شده است.
در زیر انواع دسته‌بندی های کدهای موجود در برنامه اسکرچ جی آر را می‌توانید مشاهده می‌کنید.

 

نام دسته بندی کاری که انجام می‌دهد
فرمان شروع اسکریپت ها و ارسال کننده فرمان به دیگر اسکریپت ها
حرکت دستورات مربوط به حرکت و چرخش شکلک ها
ظاهر دستورات مربوط به نمایش دادن شکلک، حالت های مختلف و گفتگو
صدا پخش و ضبط صدا
کنترل تکرار کردن بخشی از برنامه به تعداد فرمان کاربر
پایان تنظیمات مربوط به پایان برنامه، حلقه‌ی بی نهایت و رفتن به پس زمینه‌ی بعدی