اسکرچ جونیور یا اسکرچ جی آر چیست؟

اسکرچ جی آر
کودکان و نوجوانان
مدت زمان مطالعه : دقیقه
  • 0 نفر پسندیدند
  • ذخیره کردن
  • 1514
فهرست
  • اسکرچ جونیور چیست؟
  • رابط کاربری اسکرچ جی آر
  • فواید اسکرچ جونیور
  • تفاوت اسکرچ جی آر با اسکرچ

اسکرچ جونیور یا اسکرچ جی آر چیست؟

خردسالان هم می توانند با اسکرچ جی آر (جونیور) برنامه نویس شوند. اسکرچ جی آر – Scratch JR یا اسکرچ جونیور یک زبان برنامه نویسی مقدماتی است که کودکان به وسیله‌ ی آن می‌توانند داستان ها و بازی های تعاملی بسازند و به زبان ساده و مثل یک بازی کودکانه کدنویسی را یاد بگیرند. البته همان ‌طور که بچه های کوچک با اسکرچ جونیور – Scratch JR برنامه نویسی می‌کنند، آن‌ها یاد می‌ گیرند که چگونه خود و خلاقیت خود را به وسیله کامپیوتر ایجاد و بیان کنند.

نه فقط برای ارتباط با آن بلکه در این فرآیند، کودکان به حل مشکلات و طراحی پروژه ها می‌ پردازند و مهارت‌هایی را ایجاد می کنند که برای موفقیت تحصیلی بعد از آنها پایه گذاری می‌شود. آن‌ها همچنین از ریاضیات و زبان در یک زمینه‌ ی معنادار و انگیزشی استفاده میکنند و  از توسعه‌ی یادگیری و سواد آموزی در دوران کودکی حمایت می کنند. با اسکرچ جونیور، بچه ها فقط کدنویسی را یاد نمی‌گیرند، بلکه آنها برای یادگیری بیشتر، خلاقیت و برنامه نویسی را می آموزند.

اسکرچ جونیور چیست؟

اسکرچ جونیور یا همان  اسکرچ جی آر یک زبان برنامه‌نویسی تصویری برای کودکان ۵ تا ۷ سال است. کودکان می‌توانند با استفاده از scratch junior، انیمیشن، داستان و بازی خلاقانه بسازند. کار با scratch junior به صورتی است که نیاز به سواد خواندن و نوشتن ندارد و کدها به شکل پازل و به صورت نمادهای مختلف در برنامه وجود دارند. با استفاده از این زبان کودکان یاد می‌گیرند که چطور خلاقانه و منظم فکر کرده و ذهن خود را سازماندهی کنند.

اسکرچ جی آر به صورت اپلیکیشن موبایل نیز در سال ۲۰۱۴ برای آی او اس و در سال ۲۰۱۵ برای اندروید منتشر شد. همچنین یک نسخه از اسکرچ جی آر با همکاری pbs kids در سال ۲۰۱۵ منتشر شد. اسکرچ جونیور را می توان با آموزش های رایگان در سطح اینترنت یاد گرفت ولی برای یادگیری کامل در کنار یک استاد می توانید از دوره آموزشی اسکرچ جونیور نابغه ساز استفاده نمایید.

 

رابط کاربری اسکرچ جی آر

در scratch junior کودکان برای شکلک‌هایی به نام اسپرایت (sprite) کدنویسی می‌کنند. این زبان برنامه نویسی دارای کتابخانه‌ای گسترده از اشکال مختلف می‌باشد که کودکان می‌توانند آن‌ها را ویرایش و بازسازی کنند. هر کدام از کدها مانند قطعه‌های پازل در دسته‌بندی های مختلف قرار دارد و با چسباندن آنها کنار یکدیگر می‌توان یک بازی، انیمیشن یا یک داستان مصور ساخت. کدها به صورت تصاویر و نمادهای مختلف هستند و کودکان می‌توانند بدون آنکه سواد خواندن یا نوشتن داشته‌باشند از اسکرچ جی آر استفاده کنند. علاوه بر نوشتن برنامه برای شخصیت‌های بازی و داستان، کودکان می‌توانند پس زمینه های مختلفی را به برنامه اضافه کنند.

فواید اسکرچ جونیور

1) تقویت مهارت‌های نوشتاری: با استفاده از این زبان بلاکی، کودکان می‌توانند مهارت‌های نوشتاری خود را تقویت کنند و بهبود بخشید.

2) تقویت هماهنگی چشم و دست: با استفاده از این، کودکان می‌توانند هماهنگی چشم و دست خود را تقویت کرده و بهبود بخشید.

3) تحرک فکری: با استفاده ازscratch jr، کودکان مجبور به فعال شدن ذهن خود هستند و در نتیجه تحرک فکری آن‌ها بهبود پیدا می‌کند.

4) آمادگی برای نوشتار: همچنین با این زبان، کودکان آمادگی لازم برای شروع نوشتار را پیدا می‌کنند.

5) سرگرم کننده: استفاده از scratch junior برای کودکان سرگرم‌کننده است و می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا از زمان خود لذت ببرند.

تفاوت اسکرچ جی آر با اسکرچ

رابط کاربری اسکرچ جونیور بسیار ساده‌تر از اسکرچ است. هم تعداد دسته‌بندی کدها و هم تعداد کدهای موجود در هر بخش نبست به اسکرچ کمتر است و فقط کدهای ساده و مقدماتی در scratch junior حفظ شده است. در زیر انواع دسته‌بندی های کدهای موجود در برنامه scratch junior را می‌توانید مشاهده می‌کنید.

نام دسته بندی کاری که انجام می‌دهد
فرمان شروع اسکریپت ها و ارسال کننده فرمان به دیگر اسکریپت ها
حرکت دستورات مربوط به حرکت و چرخش شکلک ها
ظاهر دستورات مربوط به نمایش دادن شکلک، حالت های مختلف و گفتگو
صدا پخش و ضبط صدا
کنترل تکرار کردن بخشی از برنامه به تعداد فرمان کاربر
پایان تنظیمات مربوط به پایان برنامه، حلقه‌ی بی نهایت و رفتن به پس زمینه‌ی بعدی

 

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

مدیر سایت

نویسنده

مدیر سایت

دیدگاه ها
0 دیدگاه