آشنایی با شغل برنامه نویسی+۶مورد از فواید ان

آشنایی با شغل برنامه نویسی
مقالات برنامه نویسی
مدت زمان مطالعه : [rt_reading_time]
 • 0 نفر پسندیدند
 • ذخیره کردن
 • 178
فهرست
 • آشنایی با شغل برنامه نویسی
 • مزایای شغل برنامه نویسی
 • اصلا برنامه نویسی وکاربرد آن چیست؟
 • سخن پایانی

آشنایی با شغل برنامه نویسی+۶مورد از فواید ان

با پیشرفت تکنولوژی زندگی ها به سمت الکترونیکی شدن رفته است همین امر باعث افزایش فواید برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان و مزایا و معایب برنامه نویسی برنامه نویسی شده است.

با توجه به اینکه فواید برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان بسیار زیاد است، برنامه نویسی کودکان و نوجوانان در کشور های پیشرفته بیشتر گسترش یافته است، ما نیز باید این فاصله را در کشورمان پر کنیم.فرزندان ما زمان زیادی را به بازی های کامپیوتری می پردازند اما فواید برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان اطلاعی ندارند. یا در شبکه های مجازی وقت خود را می گذرانند.اگر ما بتوانیم استفاده از آموزش کامپیوتر به کودکان این فضا را به صورت کنترل شده و هدفمند در آوریم. نه تنها آسیب به حداقل می رسد بلکه فواید بسیاری برای فرزندمان دارد از جمله این فواید شغل خوب و پردرآمدی برای آنها خواهد بود که آینده آنها را نیز تضمین میکند.

آشنایی با شغل برنامه نویسی

یک برنامه نویس به راحتی می تواند در هر جایی از دنیا در هر نقطه ای مانند کافه ، کنار دریا، در سفر و یا هرجایی دیگر با یک لپ تاپ کار خود را انجام دهد یک برنامه نویس به راحتی می تواند در هر کشوری با هر زبان و فرهنگی کار کند می توان گفت که یک برنامه نویس به یک زبان کاربردی بین المللی دست پیدا کرده است و در هر جای دنیای امروزه به او نیاز دارند و او می تواند در آنجا شغلی داشته باشد .

در این مقاله به چند مورد از آشنایی با شغل برنامه نویسی میپردازیم…

مزایای شغل برنامه نویسی

پردرآمدترین مشاغل دنیا و کسب درآمد خوب

 • ورود به حوزه یکی از پردرآمدترین مشاغل دنیا و کسب درآمد خوب

یکی از مهمترین فواید آشنایی با شغل برنامه نویسی همین صاحب یک تخصص پردرآمد شدن است.

موفقیت مالی یک هدف مهم برای بسیاری از افراد است و یادگیری برنامه نویسی می‌تواند تاثیر قابل‌توجهی در آن داشته باشد. مهم نیست که شغل و حرفه قبلی شما چه بوده است؛ در هر حال مهارت‌های برنامه نویسی مفید هستندو وقتی شما تعریف شغل برنامه نویسی رو یاد میگیرید وارد یک حوزه پول ساز می شوید.

توسعه دهندگان بسیاری وجود دارند که از توانایی کدنویسی خود برای شروع یک کسب و کار و یا ایجاد وب سایت های مختلف برای افراد دیگراستفاده میکنند. از طرفی از این مهارت های برنامه نویسی برای پیشبرد بسیاری از ایده ها میتوان استفاده کرد. بسیاری از بنیانگذاران استارتاپ های موفق حداقل مهارت هایی را در برنامه نویسی دارند.

کسب مهارت برنامه نویسی به شما امکان می‌دهد تا تجربه‌های جدیدی را در زمینه‌های کاری مختلف امتحان کنید، به پروژه‌های متوع بپیوندید و نقش‌های مهم‌تر و مسئولیت‌های بیشتری را عهده دار شوید. هرچه مهارت‌ فنی شما بیشتر شود، بهتر می‌توانید به شرکت‌های مختلف برای جهت رسیدن به اهداف‌شان کمک کنید.

شما باید اهداف شخصی‌تان را در راستای اهداف شرکتی که در آن مشغول به‌کار هستید، تعریف کنید. این‌گونه می‌توانید توجه مدیران‌ را جلب کنید و ارزش‌تان را به آن‌ها نشان دهید؛ دراین صورت افزایش حقوق و مرتبه کاری، دور از دسترس نخواهد بود.

افزایش اعتماد به نفس در شما

 • افزایش اعتماد به نفس در شما

یکی از ویژگی های خوب آشنایی با شغل برنامه نویسی این است که بهترین احساسات در دنیا یعنی اینکه شما یک کار عالی را انجام دادید و یا توانایی اجرای یک چیز واقعا سخت و پیچیده را دارید. یادگیری برنامه نویسی به شما این هیجان و قدرت را می‌دهد!

وقتی شما صاحب یک تخصص می شوید و آن تخصص از دیدگاه بقیه خیلی جالب و به روز هستش باعث اعتماد به نفس شما می شود. برنامه نویسی یکی از تخصص های به روز و فوق العاده هستش که خیلی از کسانی که با دنیای IT  آشنایی دارند دوست دارند صاحب این تخصص شوند.

شما اعتماد به نفس بیشتری در استفاده از کامپیوتر و تعامل با اینترنت خواهید داشت، زیرا درک می‌کنید که همه چیز چطور کار می‌کند و چطور همه چیز پشت صحنه با هم هماهنگ میشوند. در نهایت، اعتماد به نفس شما به عنوان یک توانایی برای حل هر مسئله ای عمل خواهد کرد.

تعیین ساعت کاری توسط شخص برنامه نویس

 • تعیین ساعت کاری توسط شخص برنامه نویس

از بزرگترین فایده‌های شغل برنامه نویسان در اختیار داشتن امکان تغییر زمان کاری می‌باشد. کلیه برنامه نویسان جدا از چگونگی فعالیتشان اعم از فریلنسر بودن یا استخدام رسمی سازمان‌ها بودن، امکان تعیین زمان کاری خود به شکل کار بدون وقفه و یا استراحت دادن به خود در مواقع خستگی دارند. برنامه نویس امکان انتقال کار خود به منزل یا سایر اماکن مد نظر مناسب جهت به اتمام رساندن فعالیت خود، تغییر ساعت کار از روز به شب و استراحت بدون نگرانی هنگام وقوع دشواری‌هایی همانند بیماری برنامه نویس را دارند. در مقایسه  با بعضی مشاغل که کارمندان حتی از تعطیلات در روز‌های تعطیلی رسمی برخوردار نبوده، شغل برنامه نویس یک حرفه‌ی آرمانی محسوب می‌شود.قدرت تصمیم گیری و حل مسئله راحت تر

 • قدرت تصمیم گیری و حل مسئله راحت تر

یکی دیگر از موارد آشنایی با شغل برنامه نویسی دانستن علم برنامه نویسی است که به شما دیدگاه یک مهندس‌ نرم‌افزار را می‌دهد و به شما می‌آموزد که چگونه دید کامپیوتری داشته باشید و مشکلات را از آن منظر حل کنید. زبان برنامه نویسی بر پایه‌ی ریاضیات ،منطق و الگوریتم است و به شما آموزش می‌دهد که برای حل مشکلات بزرگ، لازم است که آن‌ها را به بخش‌های کوچکتری تقسیم کنید تا آسان‌تر حل شوند. له همین دلیل است که وقتی یک برنامه نویس با مشکل یا مسئله ایی روبرو می شود خیلی منطقی تر و مناسب تر رفتار می کند.

نیازنبودن به ارتباطات به شکل مستقیم با ارباب رجوع

 • نیازنبودن به ارتباطات به شکل مستقیم با ارباب رجوع

آشنایی با شغل برنامه نویسی، شخص اکثر اوقات کاری خود را با کامپیوتر سپری میکند. این شغل برای افراد درون‌گرا به سبب عدم مراجعه مکرر کارفرما، مشتریان و به طور کلی هر شخصی به فرد برنامه نویس، شغل و حرفه‌ی آرمانی محسوب می‌شود. البته این فایده  فقط  برای افراد درون‌گرا مناسب نیست؛ درواقع تکرر ارتباطات به شکل مستقیم با سایر افراد در برخی مواقع برای بقیه انسا‌ن‌ها باعث ایجاد استرس و اضطراب، امکان برخورد رفتار نامناسب با برخی افراد و…می شود. پس گذراندن اوقات کاری با تعاملات کوتاه با گروه کمی از همکاران و کارفرمایان، برای برنامه نویسان مزیت محسوب شده و به آرامش آن‌ها در محل کار اضافه میکند.

مهاجرات راحت تر

 • مهاجرات راحت تر

یکی دیگر از موضوعات آشنایی با شغل برنامه نویسی مهارجرت است. اگر می خواهید مهاجرت کنید اما نمی توانید و دنبال یک راه خوب و منطقی هستید به نظرم هیچ چیزی مانند تخصص نیست اگر شما صاحب یک تخصص و رزومه قابل قبولی باشید خیلی راحت می توانید ویزای کار بگیرید و اقدام به مهاجرت کنید. یکی از تخصص های مورد نیاز کشورهای اروپایی، همین برنامه نویسی هستش که می توانید تحقیق بیشتری در مورد آن داشته باشید.

اصلا برنامه نویسی وکاربرد آن چیست؟

یکی از مواردی که باید در مورد آشنایی با شغل برنامه نویسی بدانیم این است که اکثر افراد با شنیدن کلمه برنامه نویسی، تصویری از یک نفر در یک اتاق تاریک در ذهنشان مجسم می‌شود که رو به روی یک کامپیوتر حرفه‌ای نشسته است و در حال تایپ سریع نوشته‌هایی به رنگ آبی و سبز بر روی صفحه نمایش می‌باشد و احتمالا قصد هک کردن یک سیستم بانکی را دارد!

اما تمام تعریف شغل برنامه نویسی این طور نیست، بلکه این تصوری است که در باور عموم از این حرفه، شکل گرفته است. به طور کلی برنامه نویسی روشی برای حل مسائل است که کامپیوتر در این زمینه به ما کمک می‌کند. به زبانی ساده‌تر، برنامه نویسی نوشتن دستوراتی قابل فهم برای کامپیوتر است تا بتواند مشکلات پیش روی ما را حل کند. متخصصان این زمینه با استفاده از زبان‌های مختلف، که در واقع زبان کامپیوتر است، می‌توانند با این سیستم‌ها ارتباط برقرار کنند.

به عنوان مثال، زمانی که به بانک مراجعه می‌کنید، کارمند با دریافت کد ملی شما می‌تواند از بین میلیون‌ها نفر، حساب مورد نظر شما را بیابد و به تمام اطلاعات حساب شما دسترسی داشته باشد و این عمل به کمک برنامه نویسی امکان پذیر شده است. حال تصور کنید اگر بشر به دانش برنامه نویسی و کمک گرفتن از کامپیوتر دست پیدا نکرده بود، چقدر زمان و هزینه باید صرف پیدا کردن یک حساب بانکی می‌شد! مثالی که بیان شد تنها گوشه‌ای کوچک از کاربرد برنامه نویسی در زندگی امروز انسان‌هاست.

اگر می‌پرسید حرفه برنامه نویسی در چه جاهایی به درد انسان می‌خورد، باید در پاسخ به این سوال بگوییم، همه جا! جالب است بدانید که امروزه تمام سیستم‌هایی که کوچک‌ترین اثری از هوشمندسازی در آن‌ها دیده می‌شود، برنامه نویسی شده‌اند. اگر به گوشی موبایل خود که بدون شک به صورت روزانه بارها از آن استفاده می‌کنید، نگاه کنید، متوجه تاثیر شگفت انگیز برنامه نویسی در زندگی بشر خواهید شد. تک تک کارهایی که قادر هستید با استفاده از موبایلتان انجام دهید، مانند فرستادن پیام، تماس، پخش ویدیو، پخش موسیقی و… برنامه نویسی شده‌اند.

امروزه اشیا و وسایل خانه نیز قابلیت برنامه نویسی دارند و نسل جدید لباسشویی، یخچال و… همگی با استفاده از این حرفه، هوشمندسازی شده‌اند. بنابر آن چه که گفته شد، می‌توان این طور نتیجه گرفت که برنامه نویسی می‌تواند در تمامی علوم و صنایع و برای رفع تک تک نیازهای بشر کاربرد داشته باشد.

در شهرها از برنامه‌های کامپیوتری و کدنویسی برای راهبری و کنترل چراغ‌های راهنمایی استفاده می‌شود. سیستم‌های آنالوگ قدیمی امروزه با استفاده از سیستم‌های کامپیوتری بهینه‌سازی شده‌اند. این قابلیت به مهندسان کامپیوتر امکان می‌دهد تا بتوانند سیستمی بهینه‌تر و در عین حال کم هزینه‌تر را بسازند.

برنامه نویسی ، زندگی روزمره را به میزان بسیار زیادی تحت تاثیر قرار داده است؛ به این دلیل که کدنویسی و کامپیوترها تقریباً در همه صنایع و در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند و این رشد و نفوذ در تمام بخش‌های کلیدی صنایع مختلف در آینده نیز ادامه خوهد داشت. کامپیوترها جایگزین فناوری‌های منسوخ شده خواهند شد و کدنویسی در زندگی روزمره انسان‌ها بیش‌تر و بیش‌تر حضور خواهد داشت.

سخن پایانی

 در پایان مقاله آشنایی با شغل برنامه نویسی ، برنامه نویسی جزو بهترین شغل ها برای زمان حال محسوب میشود و آینده ی خیلی خوبی در پیش دارد،کودک شما میتواند با یادگیری برنامه نویسی با زبان هایی مثل اسکرچ ، پایتون ، اندروید ، سی اس اس،اچ تی ام ال و…. آینده خود را تضمین کند.

 

 

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

زهرا حیدری

نویسنده

زهرا حیدری

دیدگاه ها
1 دیدگاه
 • کیمیا زارع

  سلام،این موارد فواید شغل برنامه نویسی با همه زبان ها هست؟ یا مثلا فقط زبان html?