چگونه انگیزه در برنامه نویسی را افزایش دهیم؟

افزایش انگیزه در برنامه نویسی
مقالات برنامه نویسی
مدت زمان مطالعه : [rt_reading_time]
 • 2 نفر پسندیدند
 • ذخیره کردن
 • 506
فهرست
 • راهکارهایی برای افزایش انگیزه در برنامه نویسی
 • سخن پایانی

چگونه انگیزه در برنامه نویسی را افزایش دهیم؟

گاهی اوقات برای افزایش انگیزه در برنامه نویسی خود به دنبال راهکار می‌گردید؟ زمانی که برای شروع برنامه نویسی هیجان زده هستید، شروع به تماشای ویدیوهای آموزشی کرده یا در دوره‌های مختلف شرکت می‌کنید. بعد از چند ماه تلاش و پشتکار فراوان، زمانی که به اهداف خودتان نزدیک نشوید یا در کدنویسی به مشکل بر بخورید، احساس خستگی می‌کنید و انگیزه‌ی اولیه را  ندارید.

تصمیم می‌گیرید برای مدتی از برنامه نویسی دور شوید و به خودتان استراحت بدهید و برای آینده‌‌تان برنامه ریزی کنید. گاهی اوقات ایجاد انگیزه برای برنامه نویسی دشوار است و گاهی به یک چالش بزرگ تبدیل می‌شود. در اینجا ۱۱ نکته مورد بررسی قرار گرفته است که باعث افزایش انگیزه در برنامه نویسی برای شما در پی دارد.

راهکارهایی برای افزایش انگیزه در برنامه نویسی

 1. هدف نهایی را در ذهن داشته باشید.

شاید فکر کنید تعیین هدف نهایی کاری بیهوده باشد اما این امری ضروری است. باید از همان ابتدا هدف خود را روشن کنید. مهم ترین دلیل برنامه نویسی شما چیست؟ چه چیزی شما را به این سمت کشانده است و می‌خواهید به کجا برسید؟ شاید اهداف ساده ای داشته باشید مانند یادگیری زبان آینده و یا حتی اهداف بلند پروازانه و مهم نظیر اهداف مالی و شغلی.

هدف گذاری در افزایش انگیزه

هنگامی که بدانید چه می‌خواهید و مقصدتان کجاست، می‌توانید آن را به اهداف کوچکتر و قابل کنترل‌تری تقسیم کنید و گام به گام به سمت آن پیش بروید. اهداف کوچکتر را برای خودتان گوشه‌ای یادداشت کرده و هنگامی که انگیزه ندارید، آن را نگاه کنید. دیدن آن به شما یادآوری می‌کند که چقدر تا الان سخت تلاش کردید و این باعث افزایش انگیزه در برنامه نویسی می‌شود.

 1. با زمان خود واقع بین باشید.

یک تله‌ی مهم و پر خطر در برنامه نویسی وجود دارد و اکثر افرادی که تازه شروع به آموختن برنامه نویسی می‌کنند، گرفتار آن می‌شوند. داشتن انتظارات و انجام دادن کاری در چارچوب زمانی غیر واقعی و دست نیافتنی؛ فکر کردن به اینکه در مدت زمان کمی از فرد مبتدی به یک برنامه نویس موفق و حرفه ای تبدیل شوید، ممکن است شما را در معرض سقوط از پله‌هایی که به سمت بالا رفته اید، قرار دهد.

هیچ فرمول خاصی برای محاسبه‌ی مدت زمان لازم برای حرفه‌ای شدن وجود ندارد. هر فرد باید شرایط خود را بسنجد و نسبت به خودش، اهداف واقع بینانه‌ای را تعیین کند. اگر در کنار یادگیری، مشغول کار دیگر یا درس هستید، اصلا عجله نکنید! نسبت به شرایط خودتان در روز، دقایقی را صرف یادگیری کنید و همین دقایقِ هرچند کوتاه، باعث افزایش انگیزه در برنامه نویسی می‌شود.

 1. همراه با یک برنامه‌ی مشخص قدم بردار.

همانطور که گفته شد، بهتر است برای رسیدن به اهداف برنامه ریزی کرد. مسیر یادگیری اکثر افرادی که می‌خواهند برنامه نویسی را شروع کنند، یکسان است. کدام زبان و برنامه را انتخاب کنم؟ آیا این برنامه برای من مفید است و می‌تواند مرا به اهدافم نزدیک تر کند؟ منابع یادگیری چگونه خواهد بود؟

بعد از گذر از این سوالات، حال نوبت برنامه ریزی در رابطه با مسیری است که برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس باید بپیماید.

در برنامه‌ی خود باید مطالبی که می‌خواهیم آن ها را یاد بگیریم و ترتیب آن ها را یادداشت کنیم. قدم قدم جلو رفتن بهتر از پریدن به سمت جلو همراه با کلی ریسک و احتمال است. بهتر است در برنامه خود زمان رسیدن به اهداف را نیز مشخص کنید البته به طور واقع بینانه!

برنامه ریزی در راه یادگیری

در برنامه‌ی خود برای رویدادهای غیر منتظره وقت بگذارید و خود را برای آن آماده کنید، همچنین باید در نظر داشت که کارهای پیچیده را در ساعات اوج بهره‌وری خود برنامه ریزی کنید.

توجه داشته باشید که بهتر است کارهای خود را در ابتدای هر هفته و طبق شرایط هفته‌ی پیش رو برنامه ریزی کنید.

با داشتن یک برنامه‌ی مشخص برای برنامه نویسی نه تنها همراه با نظم و سرعت خوب به مقصد می‌رسید؛ بلکه باعث افزایش انگیزه در برنامه نویسی و حفظ آن می‌شود.

 1. مقایسه ممنوع!

برای افزایش انگیزه در برنامه نویسی باید مقایسه را به کل کنار بگذارید. گاهی اوقات غیرممکن است که با دیگران همگام شوید. هر فردی موقعیت خاص خود و سرعت یادگیری متفاوتی دارد، بنابراین هر کدام با سرعت‌ و در زمان‌های متفاوتی پیشرفت می‌کنند.

برخی از افراد بیشتر از شما باید زمان‌شان را صرف یادگیری مطالب جدید کنند؛ از سوی دیگر، برخی در کمترین زمان می‌توانند داده‌های زیادی را یاد بگیرند. هیچ کس بهتر از دیگری نیست.

تنها در یک صورت مجاز به مقایسه هستید. زمانی که می‌خواهید ببینید چگونه رشد کردید و چه مطالب جدیدی یاد گرفته‌اید، خودتان را با گذشته‌ی خود مقایسه کنید و آن گاه متوجه پیشرفت چشم گیر خود نسبت به قبل می‌شوید.

 1. شناسایی موانع و حل آنها

به طور یقین زمانی که شروع به کدنویسی می‌کنید با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنید یا زمانی که پروژه‌ی بزرگی را بر عهده می‌گیرید، قرار است با ایرادات بسیار و پیچیده بر بخورید. یک کمبود کوچک و یا حواس پرتی می‌تواند به کل تمرکز شما را بهم بریزد. از آنجایی که برای کد نویسی نیاز به تمرکز بالایی است، بهتر است تمام عوامل حواس پرتی یا موانعی را که سر راه‌تان هست، خاموش کنید. خاموش کردن و به فراموشی سپردن موانع می‌تواند باعث افزایش انگیزه در برنامه نویسی شود.

منابعی که از آن می‌آموزید و یا محیطی که در آن مشغول کدنویسی هستید، می‌توانند عواملی باشند که باعث کند شدن پیشرفت شما و بی انگیزگی شما شوند.

به کسی در مورد پروژه یا مشکلات خود بگویید. اگر دیگران در مورد آن بدانند و آگاهی داشته باشند، به شما پیشنهاد یا راهکارهای سازنده خواهند داد.

 1. خداحافظ با افکار منفی

با کلماتی همچون « نمی‌توانم »، « خسته شدم »، « دیر است »، خداحافظی کنید! برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس موفق باید از نظر ذهنی مثبت باشید.

شاید بهتر است برای افزایش انگیزه در برنامه نویسی برای خودتان پاداشی در نظر بگیرید. زمانی که به اهداف و آرزوهای هرچند کوچک خود می‌رسید، به خود پاداش بدهید. اگر بار اول شکست خوردید، خودتان را تنبیه نکنید! مشکلاتتان را بررسی کنید و دوباره امتحان کنید.

 1. کد نویسی را برای خود سرگرم کننده کنید.

به طور کلی کدنویسی همانقدر که جالب و هیجان انگیز است، حس خشک بودن را القا می‌کند. موضوعاتی را پیدا کنید که به نظرتان هیجان انگیز است. زمانی که خودتان به نتیجه علاقه مند باشید، برنامه نویسی برای شما آسان‌تر می‌شود.

آیا بعد از فکر کردن به خروجی یا دیدن کارکرد کدهایتان ذوق زده و خوشحال نمی‌شوید؟ این همان افزایش انگیزه در برنامه نویسی است که به آن احتیاج دارید.

 1. قرار گرفتن در یک محیط اجباری

یادگیری برنامه نویسی به صورت خودآموز زمان زیادی برای مطالعه می‌خواهد. خودآموزی بد نیست، اما اگر در یادگیری وقفه‌ای ایجاد شود، برگشتن به همان انگیزه کار بسیار سختی است. به اندازه هر یک روزی که یادگیری را به تعویق می‌اندازید، رسیدن به رویای برنامه نویسی به همان اندازه یا حتی بیشتر به تاخیر می‌افتد. تعیین اهداف و مقاصد و همچنین آماده سازی یک محیط یادگیری در افزایش انگیزه در برنامه نویسی بیسار موثر و مهم است.

 1. متمرکز بمانید

آیا در محیط‌های شلوغ و پر سر و صدا قادر به فکر کردن و تحلیل کدها هستید؟ بهترین کار برای تمرکز داشتن این است که گوشی خود را روی حالت پرواز قرار دهید، تمام پنجره و صفحات اضافی سیستم‌تان را ببندید و سعی کنید سمت مرورگر نروید یا اگر می‌توانید آن را قفل کنید. در کل می‌توان اینگونه گفت تمام برنامه‌های غیرضروری نباید در دسترس باشند.

در مدت زمانی که در حال کدنویسی هستید، شبکه‌های اجتماعی را کنار بگذارید؛ چراکه باعث کند شدن و همچنین حواس پرتی شما می‌شوند. اگر به فکر تمرکز و افزایش انگیزه در برنامه نویسی هستید، بهتر است گوش دادن به موسیقی هنگام کدنویسی را از افکارتان دور بریزید، اگر دوست دارید هنگام نوشتن به موسیقی گوش دهید، بهتر است از آهنگ‌های بی‌کلام استفاده کنید.

 1. صبوری کلید موفقیت

مهم ترین عامل افزایش انگیزه در برنامه نویسی، پشتکار و صبور بودن است. برای رسیدن به موفقیت باید شکست خورد. هیچ کس در اولین تلاشش موفق نمی‌شود. همیشه سعی کنید به خودتان باور داشته باشید که می‌توانید و قرار است در این مسیر به بهترین ورژن خودتان برسید.

 1. لازم نیست تنها پیش بروید

به دنبال افرادی باشید که در مسیر یادگیری برنامه نویسی شما را همراهی می‌کنند. در دنیای کنونی با وجود نرم افزار‌ها و دوره‌های زیاد پیدا کردن یک هم مسیر اصلا سخت نیست.

تنها پیش نرفتنبا دیگر فراگیران در مورد چالش‌های رایج در یادگیری برنامه نویسی صحبت کنید و استراتژی‌هایی در مورد چگونگی غلبه بر آنها به اشتراک بگذارید. گروه‌ها و انجمن‌های مربوط به برنامه نویسی را بررسی کنید و در جلسات آنها شرکت کنید و با دیگران تعامل داشته باشید و از افکار آنها نیز اطلاع داشته باشید و در صورت نزدیک بودن اهداف و افکارتان باهم در ارتباط باشید و به یکدیگر برای رسیدن به مقصد نهایی‌تان کمک کنید. همین امر موجب افزایش انگیزه در برنامه نویسی می‌شود.

سخن پایانی

برنامه نویسی یک دوی ماراتن است نه دوی سرعت. اگر می‌خواهید به هر سطحی از موفقیت دست یابید، باید وقت خود را صرف کنید و به طور مداوم مطالعه کنید. برای رسیدن به هدف خود انگیزه داشته باشید و آن را تقویت کنید. نکاتی که در مقاله مورد بحث قرار گرفت، شانس شما را برای رسیدن به اهدافتان به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد و باعث افزایش انگیزه در برنامه نویسی می‌شود.

 

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

4.4 از 5 رای
زهرا حیدری

نویسنده

زهرا حیدری

دیدگاه ها
1 دیدگاه
 • سینا طاهری

  سلام اینکه نوشتید یکی از راه های افزایش انگیزه در برنامه نویسی در ارتباط بودن با جامعه برنامه نویسان است یعنی چی؟ چطوری میشه با بقیه برنامه نویس ها در ارتباط بود؟