تاثیر برنامه نویسی در تکنولوژی حمل و نقل

برنامه نویسی در تکنولوژی حمل و نقل
مقالات برنامه نویسی
مدت زمان مطالعه : [rt_reading_time]
 • 0 نفر پسندیدند
 • ذخیره کردن
 • 298
فهرست
 • چند مورد کاربرد های برنامه نویسی در تکنولوژی حمل و نقل
 • چالش های تکنولوژیکی و برنامه نویسی در سیستم حمل و نقل
 • نگرانی ها در کاربرد برنامه نویسی در تکنولوژی حمل و نقل
 • سیستم حمل و نقل هوشمند
 • کاربرد اطلاعات و فناوری های ارتباطی در حمل و نقل
 • سخن پایانی

تاثیر برنامه نویسی در تکنولوژی حمل و نقل

ما میخواهیم در این مقاله به بررسی برنامه نویسی در تکنولوژی حمل و نقل بپردازیم. همانطور که میدانید برنامه نویسی تاثیر زیادی در زندگی بشر امروزی داشته است و توانسته زندگی او را به طور چشمگیری راحت‌تر کند. صنعت حمل و نقل یا همان تکنولوژی حمل و نقل نیز یکی از موضوعاتی است که برنامه نویسی در آن مهم بوده و باعث شده که این صنعت حمل و نقل از این طریق پیشرفت قابل توجهی کند.

امروزه یکی از مشکلات زندگی بشر ازدحام جمعیت و عدم توانایی زیرساخت های شهری در پاسخگویی به نیاز آنها می باشد. ازجمله زیرساخت های مهمی که تحت تأثیر این مهم قرار می گیرد زیرساخت صنعت حمل و نقل می باشد. امروزه استفاده از تکنولوژی حمل و نقل جدید امری اجتناب‌پذیر گشته است. ابزارهای گوناگونی جهت بهنیه سازی و مدیریت صحیح سامانه حمل و نقل و ترافیک وجود دارد.

فناوری کامپیوتری پیشرفته تقریباً غیرقابل درک است. اگر چه دامنه، اهداف و مقاصد ابتدایی جامعه حمل و نقل وجود ندارد اما آن ها به طور قابل توجهی تغییر کرده است و چالش های تکنولوژی امروز بیشتر از هر زمان دیگری است. در طی یک نسل کامپیوترها وظایف روزمره نیروی کار را متحول کرده اند.

استفاده از رایانه تقریباً در همه جا نفوذ کرده است. قابلیت مدیریت داده ها را دارند و مدیریت منابع را تا حد زیادی افزایش داده اند. با این حال، اثرات مثبتی را به همراه دارند. در این مقاله ما به تاثیر برنامه نویسی در تکنولوژی حمل و نقل یا همان صنعت حمل و نقل می پردازیم.

چند مورد کاربرد های برنامه نویسی در تکنولوژی حمل و نقل

خودرو

خودرو

تعداد زیادی از افراد در صنعت خودرو، آینده ای را برای خودرو پیش بینی می کنند که در آن فناوری IoT اتومبیل ها را “هوشمند” می کند. IoT بهبود زیادی در وسایل نقلیه شخصی ارائه نمی دهد. بیش تر محاسن آن برای کنترل بهتر زیرساخت های مربوطه و معایب ذاتی در حمل و نقل خودرو حاصل می شود. IoT وسایل نقلیه شخصی را به عنوان فضاهای شخصی بهبود می بخشد. IoT پیشرفت های مشابه و سفارشی سازی را در وسیله نقلیه مانند یک خانه به وجود می آورد.

جاده

جاده

برنامه نویسی در حمل ونقل حتی توانسته برای جاده ها نیز موثر باشد. مواردی که ترافیک را به چالش می کشد عبارتند از مدیریت تراکم، کاهش تصادفات و پارکینگ. IoT به ما اجازه می دهد که جریان ترافیک را از طریق دستگاه ها در تمام نقاط مشاهده و تحلیل کنیم. این امر در پارکینگ ها کمک می کند که جریان پارک به طور واضح مشخص باشد در صورتی که روش های موجود اطلاعات کمی را ارائه می دهند.

معمولا تصادفات ناشی از عوامل متعددی می باشد، با این حال، مدیریت ترافیک بر تکرار تصادفات تاثیر می گذارد. پایگاه های ساخت و ساز، تغییر مسیر ضعیف و کمبود اطلاعات در مورد وضعیت ترافیک، همه مسائلی هستند که منجر به حوادث می شوند. IoT راه حل هایی را در قالب اشتراک گذاری بهتر اطلاعات با عموم مردم و بین جمعیت های مختلف که به طور مستقیم بر ترافیک جاده تاثیر می گذارند، فراهم می کند.

حمل و نقل تجاری

حمل و نقل تجاری

بهبود بخش حمل و نقل  باعث پیشرفت کسب و کار و تولید می شود. این امر دلیل کاهش و حذف مشکلات مربوط به مدیریت ناوگان ضعیف از طریق تجزیه و تحلیل بهتر و کنترل مانند نظارت بر معطل ماندن، مصرف سوخت، شرایط سفر و زمان سفر بین نقاط مختلف می شود.  همه این نتایج در حمل و نقل باعث می شود که حمل و نقل بیش تر شبیه یک سرویس هماهنگ شده و کمتر مانند مجموعه ای از خدمات قراردادی در نظر گرفته شود.

حمل و نقل عمومی و ریلی

حمل و نقل عمومی و ریلی

سیستم های فعلی یکپارچه سازی و عملکرد پیچیده را ارائه می دهند، با این وجود، آن ها از تکنولوژی قدیمی تر و  رویکردهای MRT استفاده می کنند. (MRT مخفف اصطلاح Mass Rapid Transit و به معنای حمل و نقل سریع و انبوه است که در حقیقت به عبور و مرور عمومی بر می گردد.) پیشرفت هایی که IoT به ارمغان می آورد، کنترل و نظارت کامل تری را موجب می شود. این امر منجر به مدیریت بهتر عملکرد کلی، مسائل مربوط به نگه داری، تعمیر و نگه داری و بهسازی می شود.

گزینه های حمل و نقل عمومی بیش از MRT استاندارد از عدم یکپارچگی لازم برای تبدیل آن ها از یک گزینه به یک سرویس اختصاص داده شده، رنج می برند. IOT راهی ارزان و پیشرفته برای بهینه سازی عملکرد و ارائه ویژگی های MRT به سایر گزینه های حمل و نقل مانند اتوبوس را فراهم می کند.

این امر باعث بهبود خدمات و ارائه خدمات در زمینه های برنامه ریزی، بهینه سازی زمان حمل و نقل، قابلیت اطمینان، مدیریت مسائل مربوط به تجهیزات و پاسخ به نیازهای مشتری می شود.

چالش های تکنولوژیکی و برنامه نویسی در سیستم حمل و نقل  در موارد زیر وجود دارد

چالش های تکنولوژیکی و برنامه نویسی در سیستم حمل و نقل

 • بکارگیری سیستم های اطلاعاتی و فناوری در زمینه حمل و نقل
 • استفاده از رابط های سیستم-کاربر (به عنوان مثال، گرافیک های تعاملی) و همچنین داده ها
 • مدیریت و به اشتراک گذاری داده ها
 • استفاده از فناوری های وب (اینترنت، اینترانت و اکسترانت) در حمل و نقل
 • اولویت بندی برنامه های تحقیق، توسعه و نمایش برای تقویت کار
 • تشویق به استفاده از سیستم اطلاعاتی مشترک و فناوری اطلاعات
 • معناشناسی و استانداردها در زمینه حمل و نقل
 • تسهیل و نظارت بر انتقال فناوری به عنوان “حامی کاربر” در میان سازمان های حمل و نقل، فروشندگان، و دانشگاه ها و…
 • ارزیابی تأثیر فناوری های رایانه ای بر سازمان های حمل و نقل، از جمله افزایش بهره وری

نگرانی ها در کاربرد برنامه نویسی در تکنولوژی حمل و نقل

 • آی تی
 • مدیریت
 • به اشتراک گذاری داده ها و قابلیت همکاری
 • برنامه های کاربردی حمل و نقل، و
 • انتشار اطلاعات.

جامعه برنامه نویسی به ویژه در  صنعت  باید بر کاربردهای اینترنت، اینترانت، و اکسترانت ها در طراحی، ساخت و بهره برداری از تاسیسات  تکنولوژی حمل و نقل تاثیر داشته باشد که به طور خاص در زمینه های زیر می باشد که شامل موارد زیر است:

 • تبادل داده و ارتباط از طریق اینترنت یا شبکه های خارجی.
 • ادغام بین پلتفرمی منابع اطلاعاتی حمل و نقل.
 • تولید و ارائه پویا اطلاعات حمل و نقل در اینترنت.
 • انتشار و مدیریت اطلاعات با استفاده از شبکه های داخلی سازمان ها.
 • یکپارچه سازی پایگاه های داده حمل و نقل با اینترنت، اینترانت ها و اکسترانت ها.

سیستم حمل و نقل هوشمند

سیستم حمل و نقل هوشمند

اصطلاح “سیستم حمل و نقل هوشمند” برای نامگذاری یکپارچه سازی کنترل استفاده می شود.

فناوری اطلاعات و ارتباطات با زیرساخت های حمل و نقل ITS

تمام شیوه های برنامه نویسی در تکنواوژی حمل و نقل را پوشش می دهد و تعامل پویا همه را در نظر می گیرد.

اجزای سیستم حمل و نقل یک سیستم حمل و نقل زمانی می تواند مؤثر در نظر گرفته شود که بتواند همه منابع داده را در سیستم به هم پیوند دهد تا با ارزش تولید کند.

اطلاعات این اطلاعات مبنای تصمیمات کنترلی و مدیریتی است.

پتانسیل هوشمند که توسط کاربران و اپراتورهای حمل و نقل ساخته می شوند.

سیستم های حمل و نقل در طیف گسترده ای از کاربردهای آنها در حالت های مختلف نهفته است.

کاربرد اطلاعات و فناوری های ارتباطی در حمل و نقل

برنامه های کاربردی عبارتند از: سیستم های جمع آوری و انتشار اطلاعات ترافیک، کنترل شبکه و مدیریت ترافیک

استراتژی ها، کنترل وسیله نقلیه و کمک راننده، سیستم های جمع آوری هزینه (الکترونیکی یا غیره).

و به طور خاص برای حمل و نقل مدیریت منابع حمل و نقل. سیستم های اطلاعاتی و ارتباطی ترمینال و بندر، ردیابی و ردیابی بار و وسیله نقلیه، و سیستم های لجستیکی «جلو» یا «پشت آفیس».

امروزه گسترش پدیده شهرنشینی باعث پیچیده شدن مسائل شهری شده و مساله حمل و نقل شهری را به یکی ازمشکلات اصلی برنامه ریزان شهری تبدیل شده است. بنابراین ایجاد ساختارهای مناسب حمل و نقل، و ترغیب شهروندان به استفاده از انواع روشهای حمل و نقل، به یکی از چالش های مهم مدیران شهری تبدیل گردیده است.

شهر معاصر روز به روز خود را به صورت یک ارگانیسم پراکنده و چهل تکه معرفی می‌کند و از آنجایی که جابجایی، بخش جدا نشدنی اجتماع و یکی از عناصر زیربنایی شهرسازی معاصر است، لذا زیرساخت های شهری به ویژه شبکه حمل و نقل در شهر نقش بسیار مهمی در جابجایی افراد و کالا ایفا میکند. پیشرفت های حاصل در تکنولوژی حمل و نقل و توسعه سیستم های هوشمند حمل و نقل (ITS) باعث شده تا با تسهیل، تسریع و افزایش ایمنی در حمل و نقل راندمان بخش صنعت افزایش یابد.

از جمله این سیستم ها میتوان به سیستم های پیشرفته مدیریت ترافیک، اطلاع رسانی مسافران و کنترل وسیله نقلیه اشاره کرد. توسعه و ارتقا کیفی خدمات ترافیک در جامعه به موازات رشد سریع استفاده از IT در حمل و نقل، باعث ارتقا سطح زندگی مردم و بهبود ایمنی راه ها میشود.

هم اکنون با توجه به تاثیر برنامه نویسی در تکنولوژی حمل و نقل توانایی ITS برای ایجاد تحول در وضعیت حمل و نقل به اثبات رسیده است، اکثر کشورهای پیشرفته، توسعه ITS را در راس برنامه‌های حمل و نقل خود قرار داده‌اند. ITS تمامی عناصر سیستم حمل و نقل مانند وسیله نقلیه، زیر ساخت و راننده یا کاربر را مورد بررسی قرار میدهد.

با ایجاد زیر ساختهای درست و استفاده از فناوری نوین میتوان به سرعت و با صرف هزینه های بسیار پایینتر از آن چیزی که برای روانسازی ترافیک نیاز است، مشکلاتی همچون ترافیک سنگین، آلودگی- های زیست محیطی، به هدر رفتن انرژی، زمان و هزینه را برطرف کرد.

 

سخن پایانی

امروزه برنامه نویسی تاثیر زیادی روی انسان ها ایجاد کرده است. از جمله برنامه نویسی روی هوش بچه ها نیز تاثیر بسزایی داشته است. به همین علت تاثیرات برنامه نویسی را باید مهم دانست و آن ها را جدی گرفت چرا که امروزه برنامه نویسی با زندگی ما انسان ها عجین شده است.

برنامه نویسی در تکنولوژی حمل و نقل از نیازهای امروزی بشر بوده که به دلیل اهمیت و نقش بسیارش در طول سال های متوالی، انسان را به استفاده از جدیدترین فناوری‌ها وادار کرده است. امروزه نیز شاهد یکی دیگر از این تحولات هستیم که بر خلاف نمونه‌های قبلی، چندان به تغییرات فرم ارتباط پیدا نمیکند و بیشتر به محتوا میپردازد.

در سالهای گذشته برای افزایش مدیریت، کنترل، کیفیت، سرعت و ایمنی حمل و نقل، از قابلیت های سیستم های حمل و نقل هوشمند استفاده میشود. از مزیت های این سیستم میتوان به کاستن از تاخیرهای بی مورد، کاهش زمان سفر و جلب آرامش و رضایت مسافر، کاهش تصادفات و ایجاد موج سبز در شبکه… را نام برد.

ایجاد چنین سیستمی، همراه با اتصال آن به یک شبکه اطلاعاتی یا سایت اطلاع رسانی، به سادگی میتواند قبل از شروع سفر، مسافر را در انتخاب مسیر مطلوب یاری رسانده و در کاهش حجم ترافیک تأثیر بسزائی داشته باشد. اینگونه برنامه نویسی توانسته در سیستم حمل و نقل موثر باشد و پیشرفت چشمگیری در این صنعت داشته باشد.

 

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

زهرا حیدری

نویسنده

زهرا حیدری

دیدگاه ها
2 دیدگاه
 • احسان فردوسی

  با سلام
  میخواستم بدونم که برنامه نویسی در تکنولوژی حمل و نقل تا چه اندازه به برنامه نویسی وابسته هست؟

  • زهرا سادات ابریشم

   سلام ممنون از شما به خاطر اینکه مقاله مارو برای مطالعه انتخاب کردین
   ببینید به هر حال برنامه نویسی کار برد های زیادی داره و یکیش هم در صنعت حمل و نقل هست بطوری که برنامه نویسی تونسته خیلی از مشکلات این صنعت رو حل کنه و خیلی از کار ها رو توی این صنعت آسون کنه .امیدوارم تونسته باشم راهنماییتون کنم.