چگونه بازی Packman را روی اسکرچ بسازیم؟+در ۱۳ گام

بازی اسکرچ packman
آموزش برنامه‌نویسی
مدت زمان مطالعه : دقیقه
  • 0 نفر پسندیدند
  • ذخیره کردن
  • 2929
فهرست
  •  نحوه ساخت بازی اسکرچ packman
  • سخن پایانی

چگونه بازی Packman را روی اسکرچ بسازیم؟+در ۱۳ گام

در این مقاله آموزشی، شما را به صورت گام به گام با نحوه ساخت بازی اسکرچ Packman راهنمایی می کنیم. با ایجاد این بازی، هم محیط و هم پیچ و خم را خود شما طراحی خواهید کرد. برنامه نویسی می‌تواند بسیار پیچیده باشد، اما اتمام طراحی بازی اسکرچ packman بسیار لذت بخش است!

بازی اسکرچ Packman یک بازی اسکرچ با گذرگاه طاقدار و پیچ ​​و خم است که در آن بازیکن Packman را کنترل می کند، که باید تمام نقاط روی پیچ و خم محصور را بخورد و در حالی که از ارواح فرار کند.

بازی اسکرچ Packman به عنوان یکی از جالب ترین و مهم‌ترین بازی‌ها شناخته می‌شود و معمولاً یکی از بهترین بازی‌های ویدیویی در تمام مقاطع بازی اسکرچ Packman معرفی می‌شود.

اگر از ایجاد بازی‌ها در اسکرچ لذت می‌برید، حتماً کلاس‌های برنامه نویسی اسکرچ( Scratch) برای کودکان ونوجوانان مجموعه آموزشی نابغه ساز را مشاهده کنید.

 نحوه ساخت بازی اسکرچ packman

بیایید شروع به ساخت بازی اسکرچ packman که بازی ویدیویی شگفت انگیز کنیم.

۱ – با پس زمینه خود شروع کنید.

اولین کاری که باید برای بازی اسکرچ Packman انجام دهید این است که پس زمینه خود را ایجاد کنید. به طور پیش فرض، اسکرچ (Scratch) یک پس زمینه خالی ارائه می دهد. بیایید با کشیدن یک پیچ و خم روی پس زمینه شما شروع کنیم. در سمت راست صفحه، نماد کوه گرد را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.

one

گزینه رنگ را انتخاب کنید و هر نوع پیچ و خم را بکشید. فقط مطمئن شوید که به جای استفاده از قلم مو، گزینه خط را برای کشیدن پیچ و خم خود انتخاب کنید.

tow

در مرحله بعد بازی اسکرچ packman، باید یک پس زمینه دیگر برای پایان بازی طراحی کنیم. برای پس‌زمینه پایانی خود، می‌توانید هر پس‌زمینه‌ای را با متن GAME OVER روی آن انتخاب کنید.

three

۲ – اسپرایت ها را بکشید.

اکنون که بک‌ دراپ‌ها را آماده کرده‌اید، وقت آن است که شروع به کشیدن اسپرایت کنید. ارواح ما شامل Packman، تمام نقاط و همه ارواح خواهد بود.

برای شروع، روی نماد گربه رنگ آبی گرد در گوشه پایین سمت راست کلیک کنید تا یک اسپرایت جدید بکشید. در آنجا، می توانید هر رنگ و شکلی را که می خواهید برای ایجاد اسپریت های خود انتخاب کنید.

اسپریت های گرد یا رنگی مربعی رنگی را بکشید و آنها را چندین بار کپی کنید. آن ارواح های تکراری را در سراسر پیچ و خم پخش کنید، به عنوان امتیازهایی که باید به ثمر برسند.

four

 

five

 

six

۳ – یک متغیر برای حفظ امتیاز و زندگی بسازید.

سومین کاری که باید برای بازی اسکرچ Packman انجام دهید این است که به بلوک های متغیر بروید و یک متغیر با نام score (نمره) ایجاد کنید تا امتیاز و متغیر دیگری به نام life (جون) ذخیره شود.

۴ – به بازیکن اجازه دهید تا Packman را به حرکت درآورد و جهت را تغییر دهد.

در مرحله چهارم بازی اسکرچ packman بیایید شروع به کدنویسی کنیم! اولین کار این است که وقتی از کلیدهای جهت نما استفاده می کنیم، Packman خود را به حرکت در آوریم.  ما باید برای هر جهت ممکن برنامه ریزی کنیم.

روی Packman sprite کلیک کنید. به بلوک های رویداد خود بروید و بلوک وقتی پرچم کلیک شد را بیرون بکشید. سپس بلوک Forever و چهار بلوک If را از بلوک های کنترل اضافه کنید. برای هر بلوک If، قرار دادن وضعیت بلوک ?key____pressed  است. سپس، باید دو بلوک را در داخل هر If اضافه کنیم. در زیر بلوک‌های سنجش، بلوک  ___Point in direction  و بلوک Move _ Steps را پیدا کنید.

بعد، مسیرها و مراحل را در جاهای خالی پر کنید. ما همیشه حرکت Packman را ۵ پله خواهیم داشت. جهت ما خواهد بود: ۰، ۱۸۰، ۹۰، و -۹۰

seven

۵ – کاری کنید که Packman شما بخورد.

در مرحله بعد بازی اسکرچ packman ، برای اینکه Packman غذا بخورد، لباس‌های Packman را در حین حرکت عوض می‌کنیم.  برای کدنویسی، با بلوک When flag clicked کلیک شده از بلوک های Event و بلوک Forever از زیر بلوک های Control شروع کنید.  در Forever،  سه تا   ____ Switch costume to از بلوک های Look اضافه کنید.  در بین هر یک از این سه بلوک یک بلوک Wait 0.2 Seconds از زیر بلوک‌های Control اضافه کنید.

eightt

۶ – مطمئن شوید که Packman از دیوار پیچ و خم شما پرش نمی کند.

در مرحله ششم از بازی اسکرچ packman ، برای اینکه مطمئن شویم Packman به پیچ و خم زیبایی که شما طراحی کرده اید احترام می گذارد، باید تشخیص دهیم که Packman چه زمانی رنگ سیاه را لمس می کند.

این پشته را با افزودن بلوک When Flag Clicked از بلوک های Event شروع کنید. سپس یک بلوک Forever و یک بلوک If را از زیر بلوک‌های Control اضافه کنید.  در شرایط بلوک If، Touching Color (black)  را قرار دهید؟ بلوک از بلوک های سنجش.  در داخل بلوک If، یک بلوک Move -5 Steps از بلوک‌های Motion اضافه کنید.

nine

۷ – به Packman چیزی برای خوردن بدهید و امتیاز بگیرید.

ما مربع های قرمز رنگی در پیچ و خم خود داریم که Packman قرار است آنها را بخورد و امتیاز کسب کند. بنابراین، بررسی خواهیم کرد که آیا Packman هنگام حرکت رنگ قرمز را لمس می کند یا خیر. اگر پاسخ مثبت است، اسپرایت رنگ قرمز را مخفی می کنیم و یکی را در متغیر امتیاز اضافه می کنیم.

این پشته را با افزودن بلوک When Flag Clicked از بلوک های Event شروع کنید. سپس بلوک Forever و یک بلوک If را از بلوک های Control اضافه کنید. در شرط بلوک اگر، رنگ لمسی (قرمز) را اضافه کنید؟ بلوک از بلوک های حسگر. و در داخل بلوک If، بلوک Wait 0.2 seconds را از بلوک‌های Control، و Change score by 1 block را از بلوک‌های متغیر اضافه کنید.

برای پنهان کردن اسپرایت رنگ قرمز، روی اسپرایت کلیک کنید و با برداشتن بلوک When flag clicked بلوک از بلوک‌های رویداد، یک پشته را شروع کنید. سپس بلوک Show را از بلوک‌های Looks اضافه کنید. در زیر آن یک بلوک Forever و یک بلوک If از بلوک های Control اضافه کنید. در شرط اگر Touching Packman را اضافه کنید؟ بلوک از بلوک های حسگر. در داخل If، بلوک hide  از بلوک های  Looks را اضافه کنید.

ten

۸ – کاری کنید که روح رنگش را تغییر دهد.

برای اینکه روح شما رنگش را تغییر دهد، لباس‌های روح را در حین حرکت عوض می‌کنیم. ما با بلوک When flag clicked  از بلوک های رویداد شروع می کنیم. سپس بلوک Show را از بلوک‌های Looks اضافه کنید.  سپس بلوک Forever را از بلوک های کنترل اضافه کنید.  در مرحله بعد، بلوک costume to___  Switch را سه بار از بلوک‌های Looks اضافه کنید. در نهایت، بین این سه بلوک، بلوک Wait 0.2 seconds را از بلوک‌های کنترل اضافه کنید.

Eleven

۹ – روح را به حرکت درآورید.

در مرحله بعد بازی اسکرچ packman، باید روح ارواح خود را در مسیر خاصی حرکت دهیم. ما با بلوک clicked When flag از بلوک های رویداد برای هرروح شروع می کنیم (ما سه مورد را انجام خواهیم داد). سپس سه بلوک Forever را از بلوک های کنترل اضافه کنید.

اکنون  __:Glide 1 sec to x:__&y  بلوک را به از بلوک‌های Motion چندین بار اضافه کنید تا مطمئن شوید که روح در یک مسیر ثابت حرکت می‌کند. هنگامی که بلوک ها را بیرون می آورید، مقادیر x و y شما به طور خودکار وجود خواهند داشت، زیرا آنها مختصات مکان فعلی روح شما هستند.  مقادیر نمونه را می توان در تصاویر کد زیر یافت. در حال حاضر ما برای هر روح جداگانه برنامه نویسی می کنیم تا مسیر منحصر به فرد خود را ایجاد کنیم.

twelve

۱۰-کاری کنید که Packman وقتی توسط یک روح گرفتار شود بمیرد

اکنون زمان برنامه ریزی برای Packman sprite است.  اگر Packman به هر یک از ارواح ما دست بزند، Packman یک زندگی را از دست خواهد داد.  در کل Packman فقط سه زندگی خواهد داشت.

Packman sprite خود را انتخاب کنید و بلوک When flag clicked را از بلوک های رویداد اضافه کنید تا شروع شود. سپس یک بلوک Forever و یک بلوک If را از بلوک های Control اضافه کنید.

برای داخل شرط If، ۲ بلوک Or را از بلوک های اپراتورها بگیرید. یک بلوک یا بلوک را در دیگری قرار دهید و در داخل شرط عبارت ?_____Touching  را اضافه کنید.

داخل بلوک If یک بلوک  __:Go to x:__ &y و از بلوک‌های Motion اضافه کنید تا اسپرایت به موقعیت شروع خود ارسال شود.  (فقط مطمئن شوید که sprite را به موقعیتی که می‌خواهید از آن شروع کنید کشیده‌اید، سپس مقادیر x و y به‌طور خودکار در بلوک نشان داده می‌شوند.) تغییر زندگی‌ها را به بلوک -۱ از بلوک‌های متغیر اضافه کنید، زیرا او در حال خورده شدن است. سپس، یک نقطه در جهت ۹۰ بلوک از بلوک های حرکت اضافه کنید.  و اگر می‌خواهید وقتی Packman با یک روح برخورد می‌کند، صدایی ایجاد شود، یک بلوک صدا اضافه کنید.

Thirteen

۱۱ – بازی تمام شد.

بازی زمانی به پایان می رسد که متغیر Lives(جون) شما به ۰ تبدیل شود. در آن زمان شما باید همه چیز را متوقف کنید و همه روح های دیگر خود را پنهان کنید.

برای کدنویسی، با کلیک کردن روی Packman sprite و اضافه کردن بلوک When flag clicked از بلوک‌های Event شروع کنید.  سپس بلوک Forever و یک بلوک If را از بلوک‌های Control اضافه کنید.  برای این شرط، یک بلوک رنگ سبز شش ضلعی “=” از بلوک های اپراتور دریافت کنید.  در یک طرف متغیر Lives را از بلوک‌های متغیر قرار دهید و در طرف دیگر فقط ۰ را بنویسید. درون بلوک If یک بلوک Stop all از بلوک‌های رویداد و یک بلوک Hide از بلوک‌های Look اضافه کنید.

fourteen

۱۲ – پس زمینه را تغییر دهید و GAME OVER را نشان دهید.

اکنون زمان پایان نمایش است!  روی پس زمینه ماز خود کلیک کنید. اکنون می‌خواهیم مطمئن شویم که وقتی بلوک Lives از بلوک‌های متغیرها ۰ است، پس‌زمینه را تغییر می‌دهیم.

پشته خود را با بلوک  when flag clickedشد از بلوک های رویداد شروع کنید. در زیر بلوک Forever و یک بلوک If از بلوک‌های Control اضافه کنید. برای شرط یک عملگر “=” بگیرید و در سمت دیگر متغیر Lives را از بلوک های متغیر قرار دهید. در طرف دیگر فقط ۰ را بنویسید. در داخل بلوک If، پس زمینه __Switch backdrop to

را به بلوک های Looks اضافه کنید.Fifteen

 

۱۳ – زمین بازی ماز خود را بازنشانی کنید.

اکنون زمان آن است که پیچ و خم خود را دوباره تنظیم کنید، بنابراین می توانید هر تعداد بازی که می خواهید انجام دهید.  با بلوک When flag clicked شد از بلوک های رویداد شروع کنید. برای بازگشت به پس‌زمینه قبلی، یک پس‌زمینه  را بهSwitch backdrop to _____ and show اضافه کنید و بلوک‌ها را از بلوک‌های Looks نشان دهید.

بلوک  :__Go to x:_ & y را بیرون بکشید و از بلوک‌های Motion در جهت ۹۰ قرار دهید. (دوباره اعداد x و y شما به طور خودکار نشان داده می شوند و موقعیت فعلی اسپرایت شما را منعکس می کنند.)

با افزودن متغیر Set به _، هر دو متغیر (Lives) و (Scores) را تنظیم کنید.  برای ورودی Lives 3 و برای ورودی امتیاز ۰.

Sixteenth

آری  شما یک بازی اسکرچ Packman ایجاد کردید!  در اینجا چند راه وجود دارد که می توانید بازی اسکرچ Packman را حتی بیشتر سفارشی کنید تا واقعاً آن را متعلق به خودتان کنید :

سعی کنید یک یا دو سطح دیگر اضافه کنید.

بسته‌های قدرتی را اضافه کنید که به Packman قدرت می‌دهد تا ارواح را برای مدت زمان مشخصی بخورد.

یا هر ایده دیگری که ممکن است تصور کنید اضافه کنید!

به هر حال، در اینجا پروژه اسکرچ (Scratch) است اگر می خواهید آن را کپی کنید و آن را متعلق به خود کنید.

از بهترین آموزش بازی اسکرچ Packman لذت ببرید!

اکنون که یک بازی اسکرچ Packman ساخته اید، دریابید که چگونه می توانید بازی های سرگرم کننده تری را با کدنویسی اسکرچ ( Scratch )ایجاد کنید.

سخن پایانی

و در پایان مقاله بازی اسکرچ packman، اسکرچ و بازی‌های آموزشی، یک راه موثر و سرگرم‌کننده برای یادگیری مهارت‌های برنامه نویسی و تفکر الگوریتمی هستند. امیدوارم که این مقاله به شما دوستان کمک کند تا بازی اسکرچ packman را بهتر فهمیده و از آن لذت ببرید.

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

مدیر سایت

نویسنده

مدیر سایت

دیدگاه ها
0 دیدگاه