پرورش فرزند نابغه +۸ علامت و نشانه که یک کودک نابغه دارد

پرورش فرزند نابغه
کودکان و نوجوانان
مدت زمان مطالعه : [rt_reading_time]
  • 0 نفر پسندیدند
  • ذخیره کردن
  • 296
فهرست
  •  چگونگی پرورش فرزند نابغه
  • پرورش فرزند نابغه از نظر روانشناسی
  • هدف پرورش فرزند نابغه
  • سخن پایانی

پرورش فرزند نابغه +۸ علامت و نشانه که یک کودک نابغه دارد

یکی از ویژگی های پرورش فرزند نابغه به طور معمول این است که به همه چیز دقت می کند. به هر اتفاقی که ممکن است هنگام غذا خوردن یا هر صدایی که بشنود برایش پیش بیاید. اینکه اسباب بازی اش از چند قطعه ریز و درشت تشکیل شده و … در مورد خود و مورد کل جهان کنجکاو است و دوست دارد، بسیار بداند.

آنها معمولا در یک حیطه خاص تخصص و دانش خاصی پیدا می کنند ولی در مورد جهان پیرامون خود نیز به کشفیات خودشان می پردازند به عنوان مثال درباره تحولاتی که در پیش آمدن شب و روز رخ می‌دهد چگونه شب می شود و چگونه روز فرا می رسد!

کودک هر انسانی، منحصر به فرد است  و می تواند مانند یک فرزند نابغه بدرخشد. اگر با  عشق از او حمایت شود و باورش کنید، هرگز دچار احساس کمبود و حقارت که مانع موفقیت اوست، نخواهد شد. در عوض خود دوستی و اعتماد به نفس در وی تقویت خواهد شد که هر دو از لوازم آزاد کردن آن توان بالقوه بسیار مهم یعنی نبوغ درون است که هنوز دست نخورده است.

ویژگی های پرورش فرزند نابغه

اگر شما فرزندتان را باور داشته باشید، او نیز خود را باور خواهد کرد. فرزندتان از همین حالا هم از تیز هوشی فطری برخوردار است. چون استعداد داشتن قدرت ذهنی خارق العاده بالقوه در مغز وجود دارد. کودک شما از توان بالایی برای اختراع کردن برخوردارست و موهبت داشتن ذهنی با تخیلات و خلاقیت های رنگی و قوی به او عطا شده است. اعتماد، حمایت، داده های ذهنی، اعتقاد شما به فرزندتان این امکان را می دهد همه این ویژگی ها را با موفقیت نشان دهد.

یکی از مهارت های ضروری که باید کودکان فرا بگیرند، یادداشت برداری است. به گونه ای که بتوانند از نکات مهم و ضروری موضوعات، برای خود یادداشت برداشته و به افکار خود نیز نظم دهند.

 چگونگی پرورش فرزند نابغه

یکی از موارد پرورش فرزند نابغه این است که اگر فرزند شما این ویژگی ها را از خود به نمایش بگذارد، می توانید به طور جدی استعداد آن را افزایش دهید! آیا کودک شما فقط باهوش است یا یکی از نخبگان فکری می باشد؟ والدین می خواهند باور کنند که فرزندانشان ویژه و منحصر به فرد هستند و البته که هستند! اما برخی از کودکان متفکران بزرگی هستند. چگونه می توانید بگویید که کودک کوچک شما یک فرد بیش از اندازه باهوش و در حد افرادی مثل انشتین و موتزارت و ماری کوری است؟

پرورش فرزند نابغه از نظر روانشناسی

بسیاری از پدر و مادران فرزندان خود را فرزند نابغه می دانند و کوچک ترین رفتارهای او را از نبوغ و هوش بالای وی می دانند. درحالی که نمی توان گفت هر کودک یا نوزادی که حرکت ها یا فعالیت های جالب یا جذاب دارد قطعا نابغه است! نوزادان نابغه معمولا عکس العمل های بیشتر و هیجانی تر نسبت به دیگر نوزادان دارند. همچنین نوزادان نابغه، از پنج ماهگی لحن پدر مادر خود را می شناسند و تشخیص میدهند که او ناراحت و غمگین است یا خوشحال یا آرام. همچنین در ۹ ماهگی سعی به تقلید از دیگران دارند و مانند آنها رفتار کنند این نوزادان حرکات دیگران را به شدت رصد می کنند تا بتوانند مانند آنها رفتار کنند.

۸ علامت و نشانه پرورش فرزند نابغه

دامنه لغات پیشرفته

دامنه لغات پیشرفته

این که کودک زود به حرف بیاید به تنهایی نمی تواند نشانه نبوغ و استعداد او باشد، اما اگر او از لغات و جملات پیشرفته استفاده کند، احتمالا به همان باهوشی است که فکرش را می کنید. یک کودک ۲ ساله معمولی می تواند جمله ای مانند «یک سگ آنجاست» را به زبان بیاورد اما یک کودک نابغه این جمله را می گوید: «یک سگ قهوه ای در حیاط پشتی است و دارد گل ها را بو می کند.»

دانش دقیق و یا علاقه به موضوع مورد علاقه خود

دانش دقیق و یا علاقه به موضوع مورد علاقه خود

کودکان با استعداد اغلب دانش عمیق در یک تخصص خاص یا یک زمینه مورد علاقه، دارند که به این معنی است که آنها می توانند که نام علمی هر دایناسور را بیابند یا کار داخلی موتور خودرو را توضیح بدهند به عنوان یک مقاله در Science Daily توضیح می دهد؛ یک اعجوبه کسی است که در سن حدودا ۱۱ سالگی، مهارت های تخصصی و یا درک عمیق مبانی در زمینه های که معمولا تنها برخی از بزرگسالان می توانند انجام دهند، را به نمایش میگذارند.

مسابقه از طریق نقاط عطف

مسابقه از طریق نقاط عطف

یکی از اولین نشانه هایی که ممکن است نبوغ شما را بالا ببرد و به زودی در زندگی کودک شما ظاهر شود،راه رسیدن به نقاط عطف رشد قبل از پیش بینی می باشد.که میتواند نشانه ای که برای کودک شما آماده است باشد تا به چالش کشیده شود. ا Eboni hollirt عضو هئیت مدیره گواهی شده در کودکان و نوجوانان توسعه یافته و رفتاری میگوید؛بسیاری از والدین کودکان با استعداد پیشرفت هایی را در دوران اولیه آنها پیش بینی می کنند.به خصوص مهارت های زبان که به صورت خاصی قابل مشاهده هستند.که بیشتر کودکان با استعداد اغلب از واژگان سخت و پیچیده ای استفاده می کنند.

شناسایی الگوهای اولیه

نابغه های بزرگ، در سن خیلی کم، تشخیص و تکرار را شروع می کنند. ولی منظور فقط رنگ های ساده و الگوهای شکل و … نیست. نورانجانردی،دارای دکترای Super baby نشان می دهد کودکان باهوش نه تنها الگوها و اشکال را بازی ها و فعالیت ها متوجه می شوند، بلکه می توانند رفتارهای تکراری، اقدامات و فعالیت ها را راحت تر از همتایان خود ببینند.

استعداد در زمینه هنر و موسیقی

استعداد در زمینه هنر و موسیقی

کودکانی که استعداد غیرعادی در زمینه هنر و موسیقی از خود نشان می دهند اغلب با استعداد و نابغه هستند. پرورش فرزند نابغه کودکان خردسالی که با رعایت پرسپکتیو (تناسب دور و نزدیک) نقاشی می کشند، کارشان عالی است یا درک بالایی از رشته های گوناگون هنری دارند، در زمره کودکان با استعداد قرار می گیرند.

کنجکاوی در مورد جهان

پرورش فرزند نابغه با کنجکاوی در مورد جهان

بچه های باهوش علاقمند هستند که در مورد جهان و اطرافشان بدانند اما نابغه های واقعی، یک کنجکاوی بی نظیر دارند تا بتوانند در مورد چیزهایی که میبیند و کارایی آنها کنجکاوی کنند و گاهی حتی به نتیجه و جواب هم برسند.یکی دیگر از روش های پرورش فرزند نابغه است.

ترجیح دادن افراد بالغ یا همسالان بزرگتر

کودکان با استعداد معمولا در ارتباط با همسالان خود که دارای توانایی ها و علاقمندی های مختلفی هستند، دچار مشکل و اختلال می شوند. کودکان بسیار باهوش، اغلب در کلاس احساس خستگی و کسلی می کنند به این خاطر که این کارها برای آنها خیلی آسان است و علاقه دارند که گفتگوهایی با بزرگسالان داشته باشند. شما می توانید فرزندانتان را با دوستان و اطرافیان خود، در تمام سنین، با آموزش و مهارت های اجتماعی، همدل و به آنها کمک کنید. این یکی از روش های پرورش فرزند نابغه است.

تمرکز بالا و طولانی مدت

پرورش فرزند نابغه با تمرکز بالا و طولانی مدت

کودکان را با بی دقتی و بی توجهی می شناسند اما گروه نابغه می توانند به مدت طولانی تمرکز خود را حفظ کنند.

هدف پرورش فرزند نابغه

واقعیت این است که مادران و  پدران در عصری که هرروز با منابع جدیدی از اطلاعات بمباران می شود و تکنولوژی لحظه به لحظه رو به پیشرفت است نگران تربیت فرزند خود به شیوه ای است، که بتواند با دانش روز همگام باشد، از رشد باز نماند و بهترین زندگی را برای خود رقم بزند.
درواقع والدین، خود را در برابر سرنوشت فرزندان خود مسئول می دانند، اما این که چه راهی را انتخاب می کنند، تا حدی به ناکامی آن ها از زندگی گذشته آن ها بستگی دارد و یا طرر فکر آن ها این است، که باید فرزندان خود را به انواع مهارت های اجتماعی و فردی مجهز کنند.و هدف پرورش فرزند نابغه هم این چنین است.

سخن پایانی

پرورش فرزند نابغه یکی از اهداف بسیار مهم و مورد توجه برای والدین است. اما باید توجه داشت که هر فرزند دارای استعدادها و توانایی‌های خود است و نباید آن را به زور و با فشار به سمت نابغگی هدایت کرد.

پایان‌ نامۀ پرورش فرزند نابغه این است که همچنان باید به خلاقیت، خودباوری و پشتکار فرزند خود اعتقاد داشته باشید. همچنین، باید به او اجازۀ خطا کردن را بدهید و در زمان‌های دشوار پشتیبان او باشید.

 

منبع : parentmap.com

 

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

زهرا حیدری

نویسنده

زهرا حیدری

دیدگاه ها
2 دیدگاه
  • محمد

    سلام پسر من کلاس سوم دبستانه و به ریاضی خیلی علاقه داره به طوریکه دراین سن تا حدودی جذر و توان و معادلات درجه یک دو مجهولی رو حل میکنه و همچنین در مورد مسائل نجوم مثل سیاه چاله ها و کرم چاله ها و نظیر ریسمان اطلاعت خوب و مطالعه داره من چطوری میتونم در شکوفا شدن استعدادش کمکش کنم ممنون لطفا راهنمایی کنید