اهمیت ورزش در سلامتی کودکان

اهمیت ورزش در سلامتی کودکان
کودکان و نوجوانان
مدت زمان مطالعه : [rt_reading_time]
 • 0 نفر پسندیدند
 • ذخیره کردن
 • 293
فهرست
 • اثرات اهمیت ورزش در سلامتی کودکان
 • فعالیت های مبتنی بر بازی
 • سن مناسب برای ورزش در کودکان
 • ورزش های استقامتی مناسب کودکان
 •  ورزش های هوازی مناسب کودکان
 • ورزش هایی که موجب افزایش قدرت در کودکان می شود
 • ورزش های انعطاف پذیر مناسب کودکان
 • سخن پایانی

اهمیت ورزش در سلامتی کودکان

اهمیت ورزش در سلامتی کودکان به معنای قهرمانی نیست. باید به دنبال راهی بود که فرزندانتان را از بی تحرکی در پشت میز رایانه  یا تبلت و یا موبایل به محیطی برای بازی هدایت کنید.یکی از مشکلات اکثر کودکان چاقی آنهاست. امروزه با زیاده روی در خوردن غذاهای فست فودی ، غذاهای چرب و پرکالری بیشتر بچه ها ازچاقی رنج می برند. ورزش درکودکان می تواند یک راهی برای لاغری و حفظ اندام آنها باشد.البته ورزش منظم همراه با رژیم غذایی سالم می تواند به کاهش وزن کودک کمک کند

در ۳۰ سال اخیر درصد اضافه وزن و چاقی در میان کودکان و نوجوانان بیشتر از ۲ برابر افزایش یافته است. اگرچه عوامل بسیاری در این جریان نقش دارند و کودکان را به سوی بی تحرکی سوق می دهند. وقتی به آمار بیماری های مرتبط با چاقیدر سال های اخیر کشور نگاه می کنیم اهمیت ورزش برای کودکان از همیشه بیشتر احساس می شود.

بر طبق گزارشات منتشر شده افراد ۸ تا ۱۸ سال تقریباً ۴ تا ۵ ساعت در روز تلویزیون تماشا می کنند. کودکان زیر ۸ سال در حدود ۷ ساعت مشغول تلویزیون نگاه کردن و بازی های کامپیوتری هستند.

یکی از بهترین روش‌ها برای آنکه کودکان فعال‌تر شوند، محدود کردن زمانی‌ است که بچه‌ها بی‌تحرک هستند. آکادمی کودکان آمریکا پیشنهاد می‌کند که: بچه‌های زیر ۲ سال به هیچ وجه نباید تلویزیون تماشا کنند. همچنین بچه‌های که بیشتر از ۲ سال دارند باید ۱-۲ ساعت در روز و آن هم تنها برنامه‌های با کیفیت ومناسب سن خودشان را تماشا کنند.

اثرات اهمیت ورزش در سلامتی کودکان

سلامت قلب

۱) بهبود سلامت قلب و عروق

یکی دیگر از دلایل اهمیت ورزش در سلامتی کودکان، بهبود بخشیدن به سلامت قلب است. مهمترین عضله بدن که در طول فعالیت بدنی تمرین می کند، قلب است. با ورزش در کودکان به طور منظم و تغذیه مناسب می‌توانند عوامل خطر بیماری های قلبی و عروقی مانند کلسترول بالا، فشار خون بالا، دیابت و چاقی را کم کنند.

تعادل

۲) بهبود بخشیدن تعادل و انعطاف پذیری

یکی دیگر از دلایل اهمیت ورزش در سلامتی کودکان بهبود بخشیدن تعادل است. مهارت های تعادل و هماهنگی برای زندگی وکارهای روزمره لازم می باشد. کودکان با انجام ورزش منظم می توانند قدرت عضلانی و انعطاف پذیری خود را ارتقا دهند و باعث سلامتی و آمادگی جسمانی خود شوند که یکی دیگر از عوامل اهمیت ورزش در سلامتی کودکان میباشد.

مهارت های حرکتی

۳) توسعه مهارت های حرکتی

یکی دیگر از دلایل اهمیت ورزش در سلامتی کودکان، توسعه مهارت های حرکتی می باشد. از جمله مهارت های حرکتی که باید توسعه یابد ماهیچه های دست به خصوص در انگشتان دست است که در نوشتن، تغذیه و پوشاندن لباس مهم می باشد.بهبود این مهارت در دویدن و راه رفتن کودک هم بسیار مهم است چون اگر کودک وضعیت بدی داشته باشد و مهارت های حرکتی او رشدنکرده باشدمی تواند باعث خستگی، درد پشت و گردن و سردرد در کودک شود.

افزایش تمرکز

۴) افزایش تمرکز کودکان و مهارت تفکر با انجام حرکات کششی

یکی از دلایل اهمیت ورزش در سلامتی کودکان ،افزایش مهارت تفکر با انجام حرکات کششی است. مطالعات اخیر نشان داده است که ورزش درکودکان در پیشرفت تحصیلی آنها هم تاثیر زیادی دارد. اهمیت ورزش در سلامتی کودکان بسیار مهم است چراکه کمک می کند مغز فرد برای کار با حداکثر ظرفیت آماده شود و تولید سلول های عصبی را زیاد کند.

اعتماد به نفس

 ۵) افزایش اعتماد به نفس

یکی دیگر از دلایل اهمیت ورزش در سلامتی کودکان، افزایش اعتماد به نفس در آنهاست. این ممکن است مربوط به ورزش و توانایی آن برای تقویت خلق و خوی، افزایش مثبت و تقویت ارزش خود باشد.

استرس

۶) کاهش استرس

یکی موارد مهم اهمیت ورزش در سلامتی کودکان کاهش استرس است. از بهترین روش های کاهش اضطراب و استرس، ورزش کردن کودکان میباشد. ممکن است برخی از کودکان از این مشکل رنج ببرند که با ورزش در کودکان می توانند آن را برطرف نمایند.

همچنین ورزش در کودکان میتواند کمک کند تا کودک خواب راحتی داشته باشد.

مهارت اجتماعی

۷) ایجاد فرصت برای توسعه مهارت های اجتماعی

یکی دیگر از دلایل اهمیت ورزش در سلامتی کودکان این است که ورزش باعث می شود فرصت هایی برای توسعه مهارت های اجتماعی ایجاد شود. با ورزش درکودکان برای گروه یا تیم، فرصتی برای آنها فراهم می شود تا دوستان جدیدی پیدا کنند و کار گروهی و تیمی انجام دهند.

ورزش هایی مثل ژیمناستیک، فوتبال، شنا و….

هوش کودک

۸) بالا رفتن هوش کودک

یکی  دیگر از دلایل اهمیت ورزش در سلامتی کودکان بالا رفتن هوش کودک است. از آنجایی که جریان خون و اکسیژن با ورزش در مغز بهبود می یابد، ورزش کردن برای شناخت مفید می باشد. همچنین در مطالعات نشان داده شده است که با زیاد شدن  سطوح نورآدرنالین و اندورفین ها، استرس کاهش می یابد و خلق و خو بهتر می شود و در نهایت با ورزش کردن، سلولهای عصبی جدیدی ایجاد می شود و ارتباط بین آنها بهبود می یابد.

همچنین در هنگام ورزش، سلول های عصبی پروتئین آزاد میکنند که به عنوان نوروئیدی شناخته شده است. به طور خاص، به عنوان فاکتور نوروپاتیک مغز (BDNF) اشاره می شود، که بسیاری از مواد شیمیایی دیگر که سلامت سلول های عصبی را تقویت می کنند، تأثیر مستقیم بر سلامت مغز و در نتیجه یادگیری دارند؛

فعالیت های مبتنی بر بازی و ساختار یافته، دو منبع مهم ورزش برای کودکان هستند؛ مهم است که فرم ورزش را تغییر دهید که می تواند شامل فعالیت هوازی، تمرین فاصله، تمرین قدرت، کشش و فعالیت های هسته ای باشد.

فعالیت های مبتنی بر بازی

فعالیت های مبتنی بر بازی برای کودکان در تمام سنین، مخصوصا در کودکان زیر ۵ سال مهم میباشند؛ بازی با توپ، رقصیدن با موسیقی یا ایروبیک کودکان، بازی در پارک و بازی هایی که تخیل کودک را تحریک می کنند، از جمله این موارد هستند. آموزش و یادگیری مبتنی بر بازی میتواند به یادگیری بهتر کودک کمک کند.

کودکان انرژی بالایی برای انجام فعالیت‌های بدنی دارند. با جنب و جوش فراوان در طول شبانه روز بدون اینکه لحظه‌ای خستگی سراغشان آید، به انجام بازی‌های مختلف می‌پردازند. با این وجود بیشتر والدین و خانواده‌ها سعی می‌کنند به این روند کودکان جهت دهند تا روزی به بهره‌برداری برایشان برسد.

سن مناسب

سن مناسب برای ورزش در کودکان

کودکان بهتر است فعالیت بدنی و بازیگوشی خود را روزانه داشته باشند. اما برای شروع ورزش در سلامتی کودکان بهتر است دقت کرد:

زودتر از سن ۱۲ الی ۱۳ سالگی نباید ورزش کردن در کودکان به شکل حرفه‌ای باشد، چرا که مهارت‌های لازم برای کنترل روحیه در مقابل شکست، مدیریت شرایط و توجه به امنیت ورزش در آنها شکل نگرفته است و جا نیافتاده است.

ورزش حرفه‌ای در سنین کم باعث دلزدگی و سرد شدن از ورزش را برای کودک به همراه دارد.

کودکان در سن کمتر از ۸ سال تنها بهتر است مهارت‌هایی مانند ضربه زدن به توپ، پرت کردن یاگرفتن دقیق، دویدن، بالا و پایین پریدن را داشته باشند.

وقتی بچه‌ها را در حال بازی در پارک و یا در حیاط مدرسه می‌بینید، تمام اجزای آمادگی جسمانی در آنها فعال است که مهم ترین این اجزاء شامل موارد زیر می باشند :

 • استقامت
 • قدرت
 • انعطاف‌پذیری

والدین باید فرزندانشان را تشویق کنند که فعالیت‌های متنوعی را اجرا کنند. فواید و اهمیت ورزش در سلامتی کودکان وقتی کامل مشخص می شود که فرزند شما با ورزش تمام اجزاء آمادگی جسمانی را به‌کار گیرد.

ورزش های استقامتی

ورزش های استقامتی مناسب کودکان

زمانیکه بچه‌ها به طور منظم در فعالیت‌های هوازی فعالیت میکنند استقامت در آنها در حال افزایش یافتن است. تمرینات استقامت نقش مهمی در اهمیت ورزش در سلامتی کودکان ایفا می‌کند.

در زمان اجرای فعالیت‌های هوازی، ضربان قلب و تنفس سریع‌تر می‌شود. گردش خون افزایش پیدا می کند. در نتیجه به عضلات و ارگان های فعال خون رسانی و اکسیژن بیشتری منتقل می شود. بدن از کربوهیدرات و چربی های ذخیره شده به عنوان سوخت استفاده می کند.

در نتیجه با ورزش های استقامتی خطر بیماری های قلبی، دیابت، کلسترول، چربی بد و اضافه وزن کاهش می یابد.

ورزش های هوازی

 ورزش های هوازی مناسب کودکان

ورزش هوازی در کودکان باید به طور منظم در برنامۀ هفتگی آنها جای گیرد. در نتیجه ورزش هوازی باعث می‌شود که کودکان قلبی قوی‌تر داشته باشند و همچنین توانایی اکسیژن‌رسانی به سلول‌ها در آنها افزایش یابد.

ورزش های هوازی برای کودکان شامل موارد زیر می باشد:

 • دویدن
 • شنا
 • دوچرخه‌سواری
 • فوتبال
 • اسکیت
 • بسکتبال

این ورزش‌ها در هر کدام تعریف خود را دارند. برای مثال در فرد بزرگسال ورزش بسکتبال یک فعالیت هوازی محسوب نمی شود. اما هدف از ورزش در کودکان چون تحرک و بازی است هر فعالیتی ممکن است هوازی باشد.

ورزش هایی که موجب افزایش قدرت در کودکان می شود

اما به هر حال برای افزایش قدرت کودکان همیشه نیازی به باشگاه‌های بدنسازی نیست. شنا روی زمین، بارفیکس، درازو نشست و… می‌تواند عضلات بدن کودکان را قوی کند.

تمرینات قدرتی به منظور قوی شدن مفاصل و عضلات موجب پیشگیری از بیماری های اسکلتی عضلانی در سنین بالاتر در کودکان شما میشود.

ورزش هایی که موجب افزایش انعطاف پذیری در کودکان می شود، چیست؟

ورزش مناسب کودکان

ورزش های انعطاف پذیر مناسب کودکان

ورزش در سلامتی کودکان که به منظور افزایش انعطاف‌پذیری اجرا میشود، شامل تمرینات کششی است. ورزش هایی مثل ژیمیناستیک و یوگا برای کودکان بسیار مناسب هستند. از اهمیت ورزش در سلامتی کودکان باید به این نکته اشاره کنم که کودکی که از سن کم فعالیت و ورزش می کند کارهای روزانه اش را راحت تر انجام می دهد. داشتن انعطاف پذیری بیشتر نیز بهتر شدن کارایی عضلات و مفاصل را به همراه دارد. همچنین مانع از آسیب های مفصلی در آینده می شود.

سخن پایانی

اهمیت ورزش در سلامتی کودکان به حدی زیاد است که نادیده گرفتن آن خطرات جبران ناپذیری در آینده برای فرزندانتان به همراه دارد. به دنبال یک رشته ورزشی خاص و یا سن دقیقی برای شروع ورزش نباشید. هر ورزشی و هر سنی می تواند برای شروع عالی باشد.

مقاله ای که خواندید درباره “اهمیت ورزش در سلامتی کودکان” بود برای دیدن مقالات بیشتر به سایت نابغه ساز مراجعه نمایید .

 

منبع : verywellfamily.com

 

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

زهرا حیدری

نویسنده

زهرا حیدری

دیدگاه ها
2 دیدگاه
 • سارا

  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم ایا ورزش در کودکان ۲ساله مناسب است ؟ورزش در کودکان باعث رشدقدی و جسمی کودک تاثیر دارد ؟

  • مطهره سادات کافی رنجبر

   بله ورزش درکودکان میتواند روی سلامتی در بزرگسالی موثر باشد .
   ورزش هایی مثل بسکتبال ،والیبال، تکواندو و… میتواند باعث رشد کودکانتان بشود.