آموزش طراحی سایت به کودکان (html برای کودکان) + ۳ سایت رایگان

آموزش طراحی سایت به کودکان+3 سایت رایگان
مقالات برنامه نویسی
مدت زمان مطالعه : دقیقه
 • 0 نفر پسندیدند
 • ذخیره کردن
 • 880
فهرست
 • آیا آموزش طراحی سایت به کودکان محدودیت سنی دارد؟
 • چگونه یک کودک می تواند طراحی سایت انجام دهد؟
 • ۴ نکته کاربردی برای والدین غیرمتخصص در طراحی سایت کودکان
 • در وب سایت ساز برای طراحی سایت کودکان چه چیزی را باید جستجو کرد؟
 • بهترین ابزارها، برنامه ها و پلتفرم های آموزش طراحی سایت به کودکان
 • آموزش طراحی سایت به کودکان در نابغه ساز
 • سخن پایانی

آموزش طراحی سایت به کودکان (html برای کودکان) + ۳ سایت رایگان

شاید این سوال در ذهن شما هم جرقه خورده باشد که آموزش طراحی سایت به کودکان، چرا و چگونه انجام می شود؟ امروزه با پیشرفت تکنولوژی، کودکان به سادگی قادر به ساخت بازی های برنده جایزه _که درآمد واقعی ایجاد می کنند!_ با استفاده از ابزارهایی همچون Roblox  و Roblox Studio هستند. آن ها همچنین می توانند تغییرات کاری را برای بازی های کامپیوتری موجود کدنویسی نمایند.

بنابراین، جای شگفتی نیست که کودکان، اگر بخواهند می توانند وب سایت های خود را طراحی نمایند. کودکان بسیار فراتر از آنچه ما به آن ها اعتبار می ‌دهیم، به کامپیوتر مسلط هستند. در واقع، بسیاری از والدین اغلب از دیدن اینکه چقدر فرزندانشان به سادگی مفاهیم فنی را فرا می گیرند و آن ها را در زمان واقعی به کار می برند، شگفت زده می شوند. به خصوص که آموزش برنامه نویسی به کودکان در دنیای امروز، متفاوت از کلاس های کسل کننده ی گذشته است و آموزش بازی سازی و برنامه نویسی کودکان همراه با فعالیت های جذاب و در قالب بازی های کامپیوتری مهیج و کلاس های پرنشاط صورت می‌گیرد.

 

آیا آموزش طراحی سایت به کودکان محدودیت سنی دارد؟

ایجاد یک وب سایت، یک فعالیت نسبتا بی ضرر است. در واقع، بسیاری از مدارس آموزش طراحی سایت به کودکان را در برنامه درسی علوم کامپیوتر خود قرار می دهند. زیرا این روشی فوق العاده عملی برای تمرین خلاقانه برنامه نویسی است. بنابراین، پاسخ فنی به این سوال این است که، هر فردی – صرف نظر از سن – می ‌تواند یک وبسایت ایجاد کند، البته در صورتی  که از علم و دانش و مهارت کافی این کار  برخوردار باشد.

در واقع بزرگ ترین دلواپسی در آموزش طراحی سایت به کودکان حفظ حریم خصوصی است. قانون حفاظت از حریم خصوصی آنلاین کودکان (COPPA) به والدین درباره اطلاعاتی که وب‌ سایت‌ ها درمورد کودکان کمتر از ۱۳ سال جمع ‌آوری می ‌کنند، هشدار می دهد. این در واقع بدین معنا خواهد بود که کودکان ۱۲ ساله و کمتر نباید اطلاعات خصوصی خود را در صورت درخواست در اختیار فرد حقیقی یا حقوقی قرار دهند.

بر طبق این مورد، وب ‌سایت ‌ها و سرویس ‌های برخطی که برای کودکان کمتر از ۱۳ سال هدایت می‌ شوند، باید خط مشی های حفظ حریم خصوصی و روش های اطلاعاتی خود را به والدین ارائه نمایند؛ همچون وب ‌سایت ‌های کانال‌ های کودکان یا وب ‌سایت‌ های آموزشی.

بنابراین اگر فرزندی دارید که زیر ۱۳ سال است و به طراحی سایت علاقه دارد، شما به عنوان والدین (یا معلم) مسئولیت و وظایفی دارید که باید آن را بر عهده بگیرید. این نظارت به معنی ایجاد حساب کاربری، از ابتدا تا انتها و رسیدگی به همه جنبه های فنی/حقوقی همراه با آن است. در صورتی که خود تجربه ای در این زمینه ندارید و می‌خواهید از امنیت کودکتان اطمینان یابید می توانید آموزش طراحی سایت را به مجموعه های با تجربه و متخصص بسپارید.

چگونه یک کودک می تواند طراحی سایت انجام دهد؟

طراحی سایت کاربردی در زمینه کودک، حتی برای کودکان ماهر در برنامه نویسی کاری خارق العاده است. کدنویسی به تنهایی ممکن است چندین روز، هفته و گاهی ماه‌ها به طول انجامد. ضمن اینکه باید مواردی همچون مدیریت رسانه، تولید محتوا و اجرای مداوم و اشکال زدایی(باگ) و ماه ها کار را مد نظر قرار داد.

خوشبختانه، با پیشرفت فناوری و اینترنت نیازی به مهارت چندانی در زمینه توسعه وب یا کدنویسی برای آموزش طراحی سایت به کودکان نیست. در واقع، طراحان وب سایت بسیار خوبی در زمینه آموزش طراحی سایت به کودکان وجود دارند که میتوانید با خیالی اسوده برای آموزش طراحی سایت کودکتان این کار به آنها بسپارید.

والدین غیرمتخصص در طراحی سایت کودکان

۴ نکته کاربردی برای والدین غیرمتخصص در طراحی سایت کودکان

اگر تاکید دارید آموزش برنامه نویسی توسط خودتان صورت بگیرد، حتما در راه آموزش طراحی سایت به کودک تان، ۴ نکته ی زیر را مدنظر قرار دهید:

 • یک وب سایت ساز، به گونه ‌ای طراحی شده که حتی مبتدیان کاملا بی ‌اطلاع نیز می ‌توانند یک وب‌ سایت اساسی – اما کاملا کاربردی – را تنها با چند کلیک راه‌اندازی کنند. به این ترتیب کودکان قادر خواهند بود طراحی سایت کودکان را انجام دهند.
 • وب ‌سایت ساز، اساسا ابزارها یا پلتفرم‌ های DIY آنلاین هستند که به کاربران اجازه می ‌دهند وب‌ سایت ‌هایی را بدون ویرایش دستی کد از طریق استفاده از قالب‌ های از پیش تولید شده ایجاد و میزبانی کنند. تنها کاری که کاربر واقعا باید انجام دهد این است که قالب را (با استفاده از ابزارهای ارائه شده توسط سازنده وب سایت) طبق سلیقه خود سفارشی نمایند.
 • استفاده از سازنده وب سایت بهترین راه برای آموزش اصول ساخت یک وب ‌سایت، به کودک می‌باشد. بدون اینکه او را در معرض استرس کدنویسی مناسب قرار دهد. بدون داشتن کدی برای نگرانی، کودک می ‌تواند روی فرایند افزودن، ویرایش و (گاهی) کدگذاری عناصر مختلف وب ‌سایت تمرکز کند.
 • خبر خوب این است که در واقع تعداد زیادی از سازندگان وب سایت وجود دارند که تا حدودی برای کودکان مناسب هستند!

 

در وب سایت ساز برای طراحی سایت کودکان چه چیزی را باید جستجو کرد؟

گرچه سازندگان و پلتفرم‌های مختلف وب‌سایت، مزایای منحصر به فرد خود را دارند، اما بهترین راه این است که در جست وجوی یکی باشید، که برای کودکان مناسب باشد. ما می دانیم که برخی از کودکان و نوجوانان، ممکن است دانش فنی (و مهارت های) لازم برای مانور ماهرانه برخی از پلتفرم های پیشرفته تر را داشته باشند، اما آن ها معمولا استثنا هستند.

اما چه معیار هایی برای انتخاب سازنده وب سایت کودکان را باید مد نظر داشت؟

هزینه

ابتدا توصیه می کنیم برای آموزش طراحی سایت به کودکان پلتفرمی را انتخاب کنید که طرح های رایگان یا قیمت مقرون به صرفه را ارائه می‌دهد. برای مواردی که نیاز به پرداخت دارند، باید در هر زمانی گزینه لغو را داشته باشند. دلیلی برای سرمایه گذاری بیش از ۵ یا ۱۰ دلار در وب سایت فرزند شما وجود ندارد. مگر اینکه او واقعا برای ایجاد یک وب سایت برای اهداف تجاری یا پولی برنامه ریزی کند (که به احتمال زیاد اینطور نیست).

اگر کودکان طراحی سایت را تنها جهت یک پروژه مدرسه، به عنوان یک سرگرمی یا به عنوان راهی برای تمرین برنامه نویسی خود می سازند، احتمالا به همه آلارم هایی که با برنامه های معمولی با قیمت بالا ارائه می شوند، نیاز نخواهید داشت.

امکانات

هنگامی که ایده خوبی از قیمت به دست آوردید، به ویژگی ها نگاهی بیندازید. یکی از مناسب‌ ترین ویژگی‌ هایی که سازنده وب ‌سایت می‌ تواند داشته باشد، قالب ‌ها هستند. قالب ها بسیار ساده تر از شروع از ابتدا هستند.

تنها کاری که کودک شما باید انجام دهد این است که رسانه ها و محتواهای مختلف (مانند متن، عکس، فیلم، صدا و غیره) را در هر کجا که مناسب باشد، وصل کند. بدون اینکه نیاز به پیش طراحی و اشکال زدایی متعدد داشته باشد. برای زبان ‌آموزان پیشرفته ‌تر، الگوها به عنوان پایه یا الهام‌ بخش تم و طرح ‌بندی خودشان هستند.

اگر سازنده، تغییر عناصرِ «کشیدن و رها کردن» یا «نقطه و کلیک» را به کاربران بدهد. این دو نوع تعامل، تغییر آزادانه ظاهر، سبک و محتوای طراحی سایت کودکان را بدون به هم ریختن کد منبع، برای بچه ها بسیار آسان می کند.

راحتی در استفاده

این برنامه چقدر کاربرپسند است؟ این چیز دیگری است که باید به دقت در آموزش طراحی سایت به کودکان در نظر گرفت. آیا آموزش ها داخل سایت وجود دارد؟ آیا مسیریابی واضح و قابل درک است؟ آیا بخش پرسش ‌های متداول یا راهنمایی های نحوه انجام آن‌ ها واقعا مفید هستند؟

این ها فقط انتظارات اساسی هستند. اگر فرزند شما قرار است از این سازنده استفاده کند، باید به منحنی یادگیری او نیز فکر کنید. به عنوان مثال، رنگ ‌های روشن و خطوط واضح و مشخص برای کودکان ۷ یا ۸ ساله مفید خواهد بود. اصطلاحات ساده و گزینه ‌های حداقل ابزار نیز برای کودکان زیر ۱۲ سال ایده ‌آل خواهند بود.

همانطور که در آموزش طراحی سایت به کودکان انتظار می رود، کودکان نیز ترجیحات خود را خواهند داشت. بنابراین اگر به نظر می رسد که فرزند شما خسته شده است یا (از طرف دیگر) با سازنده ای که انتخاب کرده اید درگیر است، ناامید نشوید. به بررسی گزینه های خود ادامه دهید تا زمانی که پلتفرمی را پیدا کنید که فرزندتان بتواند در آن پیشرفت کند.

 

بهترین ابزارها، برنامه ها و پلتفرم های آموزش طراحی سایت به کودکان

بر اساس آنچه که گفته شد، در اینجا ۳ سازنده وب سایت برتر برای کودکان آورده شده است :wix

۱. Wix در آموزش طراحی سایت به کودکان

اگر در حدود ده سال گذشته، در جریان رسانه های اجتماعی بوده اید، ممکن است نام Wix به گوش تان خورده باشد. آنها صادقانه با بازاریابی خود، کار باکیفیت انجام می دهند و محصول عالی برای راه اندازی دارند!

Wix اساسا یک ابزار فراگیر است که به کاربران کمک می کند تا وب سایت خود را ایجاد و طراحی کرده و میزبانی نمایند. آن ها گزینه هایی برای هر سطح مهارت و ابزارهای زیادی دارند که آزادی خلاقانه را امکان پذیر می کند. با Wix، می توانید انواع وب سایت ها را ایجاد کنید. مانند وب سایت های تجاری، وبلاگ ها و صفحات تجارت الکترونیک.

هزینه

Wix، برنامه های رایگان و برنامه های پولی برای طراحی وب سایت از جمله طراحی سایت به کودکان ارائه می دهد. برنامه های پولی اولیه آن ها کاملا مقرون به صرفه است. طرح رایگان آن ها نوع «رایگان دائمی» است که در آن مجبور نیستید پس از اتمام دوره آزمایشی خود، اشتراک بخرید. تنها محدودیت طرح رایگان فضای ذخیره سازی است که حداکثر ۵۰۰ مگابایت است. این فضا برای یک وب سایت بسیار منطقی است.

امکانات

از میان تمام سازندگان موجود برای آموزش طراحی سایت به کودکان در این لیست، Wix به راحتی در انتخاب ها، گسترده ترین است. این سازنده بیش از ۹۰۰ قالب را برای کاربران ارائه می دهد که می توانند از بین آن ها انتخاب کنند. همه آن ها به دسته های کاملا برچسب گذاری شده تقسیم می شوند. قالب ها فوق العاده بصری و بسیار قابل تنظیم هستند.

هنگامی که کودک شما یک الگو را انتخاب می کند، در تغییر رنگ ها، فونت ها، متن، تصاویر و موارد دیگر مشکل بسیار کمی خواهد داشت. اگر کودکان در طراحی سایت واقعا می خواهند سایت خود را شخصی سازی نمایند، می توانند از گالری Wix برای آپلود و مدیریت عکس های خود برای استفاده در صفحه خود استفاده کنند.

Wix همچنین دارای Wix ADI (هوش طراحی مصنوعی) است. این یک برنامه هوشمند مصنوعی می باشد که قادر است وب سایت مورد نظر شما را بر اساس پاسخ شما به چند سوال ساده ایجاد کند. حتی یک پالت رنگ برای شما ایجاد می کند! در حالی که این برنامه دقیقا به بچه ها یاد نمی دهد که چگونه یک وب سایت را کدنویسی یا طراحی کنند، اما در صرفه جویی زمان بسیار خوب است. و درست مانند الگوها، به کودک شما پایه ای برای چیدمانش می دهد.

weebly

۲. Weebly در اموزش طراحی سایت به کودکان

weebly چیزی شبیه به یک غول در دنیای سازنده وب سایت/ هاست وب است. Weebly که به دلیل طراحی زیبای قالب و سهولت استفاده اش شناخته شده است، بیش از ۴۰ میلیون کاربر در سراسر جهان دارد. بسیاری از مردم می گویند که این یکی از بهترین انتخاب ها برای صاحبان مشاغل کوچک و سئوکاران است. زیرا ابزارهای اساسی و قالب های بسیار قابل تنظیم دارد.

هزینه

درست مانند weebly،wix یک طرح «رایگان دائمی» برای ایجاد وب سایت اولیه، با حداکثر ۵۰۰ مگابایت فضای ذخیره سازی نیز ارائه می دهد. اگر امتیازات بیشتری برای آموزش طراحی سایت به کودکان می خواهید، می توانید به راحتی به برنامه ۸ دلاری آن ها ارتقا دهید. اما قطعا ۵۰۰ مگابایت برای طراحی و میزبانی یک یا دو وب سایت ساده کافی است.

امکانات

Weebly، ممکن است به اندازه Wix، قالب‌ ها و مضامین مختلف وب ‌سایت نداشته باشد، اما هنوز هم انتخاب بسیار مناسبی دارند. بر اساس آخرین شمارش بیش از ۱۰۰ الگوی مختلف دارند. آن ها همچنین دارای بسیاری از ویژگی های اضافی قابل کشیدن، رها کردن و قابل تعویض مانند ابزارک ها و ابزارهای وبلاگ نویسی هستند.

Weebly، یکی از بهترین سازندگان وب سایت برای اهداف آموزشی کودکان است. این به شما امکان می‌دهد مستقیما HTML و CSS هر موضوعی را که انتخاب می‌کنید، ویرایش کنید. بنابراین برای کودکانی که نحوه کدنویسی را یاد می‌گیرند، عالی است. ممکن است این برنامه اجازه تغییرات گسترده را ندهد، اما راهی عالی برای مقایسه نحوه تغییر کد قبل و بعد از کشیدن یک عنصر خاص یا تعویض یک ویجت خاص با عنصر دیگر است.

Weebly همچنین دارای یک ویژگی به نام Weebly for Education است. این یک نسخه ویژه از Weebly Website Builder است که به صورت ویژه، جهت استفاده در کلاس درس طراحی گردیده است. دانش‌آموزان به یک وب ‌سایتِ کلاسِ درس که معلم ایجاد کرده می ‌پیوندند و پس از ایجاد حساب کاربری، ابزارها و راهنمایی های لازم برای ایجاد حساب کاربری در اختیارشان قرار می‌گیرد.

راحتی در استفاده

Weebly از ویرایشگر کلاسیک – اما بسیار مفید – کشیدن و رها کردن (Drag & Drup ) استفاده می کند. قطعا یکی از ساده ‌ترین روش ‌ها برای کودکان در ایجاد و سفارشی کردن طراحی سایت است. برخلاف  Wix، Weebly گزینه ADI ندارد. با این حال، وجود ویرایشگر HTML و CSS موضوع آن ها سطح بیشتری از گزینه ‌های سفارشی‌ سازی را اضافه می‌ کند. این باعث می شود کدنویس ‌های با تجربه ‌تر از آن استقبال نمایند.

سایت ۱۲۳

۳. سایت ۱۲۳ در اموزش طراحی سایت به کودکان

هزینه

درست مانند Wix و Weebly، سایت ۱۲۳ دارای یک طرح «رایگان دائمی» بوده که به فرزند شما این امکان را می دهد تا طراحی سایت کودکان را انجام داده و آن را تا زمانی که می خواهد بدون هیچ هزینه اضافی میزبانی نماید. همچنین دارای محدودیت استاندارد ذخیره سازی ۵۰۰ مگابایتی است. با این حال، آنچه مورد ناراحتی و نارضایتی کاربر خواهد شد این است که دسترسی به تمام امکانات در طرح رایگان وجود ندارد و تنها چند گزینه سفارشی ‌سازی را ارائه می ‌کند. به عنوان مثال، کودکان نمی توانند پالت رنگ خود را در یک طرح رایگان انتخاب نمایند.

امکانات

قالب‌های SITE123 را می‌توان ساده توصیف کرد. در واقع، بسیاری از آنها از نظر طراحی بسیار مشابه هم می‌باشند. این در حالی است که بعضی از کودکان ممکن است گزینه‌های بلندتر و رنگارنگ‌تر را ترجیح دهند، سادگی قالب‌های SITE123 بوم تازه‌تر و تمیزتری را در اختیار کودکان قرار می‌دهد تا وب‌سایت خود را با آن ایجاد نمایند .  الگوهای فراوانی برای انتخاب وجود ندارد، اما این تنها بدین معنا است که کودکان هنگام انتخاب یک طرح اولیه احساس نارضایتی نمی کنند.

از دیگر ویژگی های SITE123 برای آموزش طراحی سایت به کودکان می توان به وبلاگ نویسی آسان و مدیریت گالری، تصویر/ویدئو اشاره نمود. کودکان به سادگی قادر خواهند بود یک پست جدید در وب سایت خود ایجاد کرده، هر آنچه را که می خواهند بنویسند و منتشر کنند. ضمن اینکه آن ها می توانند عکس ها و فیلم های خود را در گالری SITE123 آپلود نمایند. گزینه های مختلف نمایش (مانند چرخ فلک یا نمایش اسلاید) نیز در دسترس آنها خواهد بود.

راحتی در استفاده

میتوان گفت اکنون، SITE123 یکی از ساده ترین سازندگان وب سایت برای یادگیری است. حداقل قالب ها، ابزارها و گزینه های ویرایش، کاوش را آسان تر و بدون مانع در اختیار کاربر قرار می‌دهد. ایجاد وب ‌سایت واقعی، ساده ‌تر و بی دغدغه ‌تر است. همچنین به کودکان اجازه می‌دهد تا به جای سردرگمی، روی فرایند طراحی و ساخت یک وب ‌سایت تمرکز نمایند.

ویرایشگر SITE123 یک نوع کشیدن و رها کردن نیست، اما به همان میزان بصری و آسان برای استفاده است . اساسا کاربر روی عنصری که می خواهد در وب سایت خود اضافه یا ویرایش کند، کلیک می کند تا آن را در صفحه قرار دهد. ویرایشگر SITE123 از آنچه به عنوان یک ویرایشگر نوع «نقطه و کلیک» شناخته می شود، استفاده می کند.

نابغه ساز

آموزش طراحی سایت به کودکان در نابغه ساز

در بین نمونه های ایرانی آموزش برنامه نویسی، بازی سازی و آموزش طراحی سایت به کودکان، نابغه ساز مجموعه ای است که با برگزاری کلاس های آنلاین و با تلفیق آموزش عمومی و خصوصی، کودکان را با سطوح مختلف برنامه نویسی آشنا می کند.
در دوره های آموزش طراحی سایت به کودکان آنها می آموزند، چگونه به طراحی وب سایت اختصاصی خود بپردازند و ایده های خود را در وب سایت اختصاصی خودشان پیاده سازی نمایند. آموزش css و html برای کودکان از مبانی آموزش طراحی سایت به کودکان است و همچنین آموزش wordpress نیر به کودکان در این مسیر کمک می کند.

سخن پایانی

در پایان، آموزش طراحی سایت به کودکان می‌تواند تأثیرات بسیار مثبتی بر رشد و توسعه آن‌ها داشته باشد. این آموزش نه تنها به کودکان امکان می‌دهد تا مهارت‌های فنی لازم برای طراحی وب را یاد بگیرند، بلکه همچنین به آن‌ها اجازه می‌دهد تا خلاقیت خود را در حوزه دیجیتال، به نمایش بگذارند.

طراحی سایت، چالش‌برانگیز و همچنین همکاری و تعامل با دستگاه‌های فنّاوری است که در جامعۀ اطلاعات و دانش قرار دارند. این آموزش به کودکان این امکان را می‌دهد تا با فضای دیجیتال آشنا شوند و در عصر فنّاوری اطلاعات قابل رقابت باقی بمانند.

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

مدیر سایت

نویسنده

مدیر سایت

دیدگاه ها
0 دیدگاه