هوش منطقی _ ریاضی چیست و چه کاربردی دارد؟+ ۸ روش تقویت

هوش منطقی
مطالب کاربردی
مدت زمان مطالعه : [rt_reading_time]
  • 0 نفر پسندیدند
  • ذخیره کردن
  • 169
فهرست
  • هوش منطقی _ ریاضی چیست؟
  • راههای تقویت هوش منطقی _ ریاضی در کودکان
  • سخن پایانی

هوش منطقی _ ریاضی چیست و چه کاربردی دارد؟+ ۸ روش تقویت

هوش منطقی _ ریاضی چیست؟

همه‌ی انسان‌ها از بدو تولد دارای هوشهای مختلفی هستند که عبارتند از :

۱ _هوش منطقی– ریاضی (LM.I) : درکی که ما از مسائل مختلف و برداشت منطقی از چیزهای گوناگون می‌کنیم مربوط به این بخش است .

۲ _ هوش موسیقایی(M.I) : این هوش بیانگر درک ، ساخت ، اجرا ، و تبدیل کلمات به ملودی است .

۳ _ هوش فضایی  (S.I): این هوش ناظر بر درک عمیق از محیط ، فضا و مکان است .

۴ _ هوش زبانی (L.I) : این قسمت برای به کار بردن درست کلمات از نظر دستور و مفهوم است . این هوش در نوشتن و حتی زبان بدن هم تاثیر مستقیم می‌گذارد . از این هوش می توان برای بیان افکار و درک متقابل اندیشه ها و افکار دیگران بسیار استفاده کرد . هوش کلامی به فرزند ما امکان می دهد که به دریافت و تولید زبان شفاهی ، اشاراتی و یا نوشتاری بپردازد و از طریق آن با دنیای اطرافش به سازگاری برسد .

۵ _ هوش بدنی– حرکتی (BK.I) : این بخش به رابطه ذهن و جسم و کار‌های فیزیکی مثل حفظ تعادل ، چالاکی ، قدرت ، سرعت ، انعطاف پذیری و هماهنگی بین اعضای بدن دلالت دارد .

۶_ هوش بین فردی (Le.I) :این هوش به اجتماعی‌تر شدن ، صمیمی‌تر شدن ، درک حالات روحی و روانی ، انگیزه‌ها ، عقاید ، باورها ، احساسات ، عادات و نیازهای فرد کمک می‌کند.

۷ _ هوش درون‌فردی (La.I) : فرد با کمک این هوش میتواند به درک توانایی‌های خود برسد .

۸­ _ هوش طبیعت گرا(N.I) : این بخش از هوش برای درک بهتر محیط اطراف خود است .

این هشت هوش به ما در ارتباط برقرار کردن با محیط اطراف کمک بسیاری میکند مثلا هوش فضایی در امر نقاشی ، هوش جسمی _ حرکتی در ورزش،هوش منطقی _ ریاضی در درک مسأله‌های مختلف و … به ما کمک می کنند . حال میخواهیم در مورد هوش منطقی–ریاضی بیشتر بدانیم .

هوش منطقی–ریاضی به معنای تجزیه و تحلیل موقعیت‌ها یا مشکلات به‌صورت منطقی و با کمک تحقیقات علمی و عملیات منطقی است  .هنگامی که ما در زندگی به مسأله ای بر میخوریم این توانایی به کمک ما می‌اید تا بتوانیم سریع ان مشکل را برطرف کنیم . تقویت این هوش باعث ظهور افرادی مثل استیون هاوکینگ ، توماس ادیسون ، کپلر ، بیل گیتس و دانشمندان موفق دیگری شده‌است .

برای تشخیص اینکه ایا ما یا فرزندانمان از هوش منطقی–ریاضی بالایی برخورداریم یا نه  ، روش‌های مختلفی وجود دارد . امروزه ازمون‌ها و تست‌های مختلفی وجود دارد که میتوان با کمک انها بفهمیم که ایا هوش منطقی–ریاضی کودکانمان قوی است یا نه . راه دیگری که وجود دارد (که خیلی هم ساده است) این است که ما ببینیم فرزندمان به ریاضیات یا حل مسائل علاقه نشان می‌دهد یا خیر .

راههای تقویت هوش منطقی _ ریاضی در کودکان

اگر متوجه شدیم که فرزندمان در  این امر قوی بود باید جشن بگیریم ولی اگر خدایی نکرده فرزندمان از هوش منطقی–ریاضی ضعیفی برخوردار بود باید سعی کنیم انرا تقویت کنیم . اگر می‌خواهیم فرزندانمان در حل مسائل مختلف زندگی قوی باشنند و جا نزنند باید سعی کنیم در همان دوران هوششان را تقویت کنیم . در ادامه چند راه تقویت این هوش فوق العاده را می‌خوانیم .

چیدن پازل راهی سرگرم کننده برای افزایش هوش منطقی _ ریاضی برای کودکان 

حل کردن پازل برای کودکان در سنین پایین میتواند لذت بخش باشد . درست کردن پازل های مختلف هم بچه های را سرگرم می کند هم به تقویت هوش ریاضی انها بسیار کمک می کند . وقتی بچه‌ها تلاش میکنند که تکه‌های  پازل را در جای مناسب کنار هم قرار دهند باعث می‌شود که هوش منطقی انها فعال شود تا تکه‌ها را درست در کنار هم قرار دهند و پازل را کامل کنند . حل پازل باعث می‌شود که انها علاوه بر درک و تحلیل درست پازل احساس شادی هم بکنند .

بازی با کودکان  در اشپزخانه راهی برای افزایش هوش منطقی _ ریاضی

شاید در نگاه اول بگویید که خب اگر فرزندانمان را در اشپزخانه به حال خودشان رها کنیم انها دست به وسایل خطرناک میزنند . اما منظور از بازی در اشپزخانه بازی با خود وسایل نیست بلکه بازی با تعداد انهاست . برای مثال از فرزندانمان تعداد میوه های مختلف را از او بپرسیم و بعد از او بخواهیم انهارا با هم جمع کند . حالا دیدید که خیلی هم خطرناک و بد نبود .

محاسبه با اعداد ساده راهی اسان برای پرورش هوش منطقی _ ریاضی کودکان

می‌توانیم از انها بخواهیم اعداد یک رقمی را باهم جمع یا از هم کم کنند . البته ممکن است چند بار اشتباه کند که خب امری طبیعی است . میتوانیم به انها پیشنهاد کنیم که برای راحتی کار از انگشتان دستشان استفاده کنند .

ساخت اشکال هندسی با اسباب‌بازی راهی جذاب برای تقویت هوش منطقی _ ریاضی کودکان 

اول خودمان با اسباب‌بازی‌هایشان چند شکل هندسی مانند سه‌گوش ، چهارگوش و … بسازیم و از انها بخواهیم که حدس بزنند چه اشکالی ساخته ایم . بعد به انها بگوییم ” حالا نوبت شماست. درست کنید تا ما حدس بزنیم . امیدوارم اشتباه حدس نزنید”

شمردن اقلام در مغازه همراه کودکان روشی ارام برای افزایش هوش منطقی _ ریاضی

اکثرا بچه‌ها هنگام خرید خیلی بهانه گیری میکنند و خوراکی یا اسباب‌بازی های مختلفی از ما میخواهند . در این مواقع از بچه‌ها بخواهید کالاهای که در سبد است را بشمارند و باهم جمع کنند . اینگونه شما با یک تیر دو نشان زده اید ، هم انها را سرگرم کرده اید هم باعث تقویت هوش منطقی–ریاضی انها شده‌اید حتی می‌توانید به انها قیمت کالا ها را بگویید و از انها بخواهید قیمت کل انهارا حساب کنند .

حل معماهای مختلف راهی هیجانی برای تقویت هوش منطقی _ ریاضی کودکان 

از فرزندانمان سوال های ساده بپرسیم یا برای انها معماهای مختلف طرح کنیم . البته توجه داشته باشیم که انها مانند شرلوک نیستتند و نمی توانند همه نوع معمایی حل کنند . معماهایی در سطح های پایین طرح کنید تا بتوانند سریع جواب دهند که هم خوشحال باشند که جواب داده اند هم هوششان تقویت شود .

حل روبیک‌های ساده شیوه‌ای جذاب برای پرورش هوش منطقی _ ریاضی کودکان

خب به قسمت مورد علاقه خودم رسیدیم . روبیک یک سرگرمی فوق‌العاده است که به ما کمک میکند حرکت دست‌هایمان را با مغزمان هماهنگ کنیم و باعث میشود چند هوش همزمان تقویت شود . امروزه میبینید که در سراسر دنیا مردم به این سرگرمی علاقه نشان میدهند و سعی در حل ان دارند . جالب است بدانید افرادی که در سنین پایین‌ بتوانند حل انرا یاد بگیرند در اینده در درس‌هایی مانند ریاضی و هندسه موفق‌تراند .

کودکان را به کامپیوتر و برنامه نویسی ترغیب کنیم تا هوش منطقی _ ریاضی‌ شان بیشتر تقویت شود 

امروزه بسیاری از امور وابسته به کامپیوتر و فضای مجازی است . همانطور که میدانید دنیای تکنولوژی و فناوری با سرعت بسیاری در حال رشد است . حال اگر بتوانیم فرزندانمان را به این سمت سوق دهیم ( البته که نباید بر خلاف میل انها باشد )  و انها را تشویق کنیم که با این فضا اشنا شوند انها را به قول معروف بروزرسانی کرده‌ایم . میتوانیم انها را  به کلاس های مختلف کامپیوتر مثل ورد و پاورپوینت ، اکسل و بهتر از همه‌ی انها برنامه نویسی بفرستیم . با این کار هم اوقات‌فراغتشان را پر کرده‌ایم هم باعث تقویت هوششان شده‌ایم . بهترین زبان برای یادگیری کودکان زبان اسکرچ و برای نوجونان پایتون است چرا که این دو زبان هردو ساده و پر کاربرد هستند.

شاید در نگاه اول این کارها بسیار سطحی و بی‌فایده باشند اما به مرور زمان این تمرین‌ها می‌توانند به تقویت این هوش و هوش های دیگر کمک کنند . هوش های دیگر ؟!! بله درست خواندید این تمرین ها تمرکز اصلی‌شان روی هوش منطقی _ ریاضی است اما به تقویت بعضی هوش های دیگر هم کمک میکنند .

سخن پایانی

هوش منطقی _ ریاضی یکی از انواع هوش هشتگانه است که لازم است هر فرد درباره ان بداند و انرا در خود تقویت کند . همانطور که دریافتید تقویت درست این هوش میتواند از یک انسان معمولی ، فردی باهوش یا حتی نابغه بسازد . البته که تنها تقویت این هوش کافی نیست و باید در همه زمینه‌ها انرا تقویت کنیم تا فردی موفق هم در درسها و هم در زندگی شویم .

 

 

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

نخعی الهه

نویسنده

نخعی الهه

دیدگاه ها
0 دیدگاه