سبک زندگی برنامه نویس چگونه باید باشد؟ ۱۵ نکته کلیدی

سبک زندگی برنامه نویس
مطالب کاربردی
مدت زمان مطالعه : [rt_reading_time]
 • 0 نفر پسندیدند
 • ذخیره کردن
 • 287
فهرست
 • سبک زندگی برنامه نویس
 • ۱) ورزش
 • ۲)کافئین
 • ۳) آب کافی
 • ۶) چشم را دریاب
 • ۷) بهداشت فردی
 • ۱۲) مواظب گردن باشید
 • ۱۳) خواب کافی داشته باشید
 • ۱۴) در محیطی با نور مناسب کد بزنید
 • سخن پایانی

سبک زندگی برنامه نویس چگونه باید باشد؟ ۱۵ نکته کلیدی

باید به این نکته توجه داشت که زندگی برنامه نویس دست خود اوست و هرطور که دوست دارد می تواند رفتار و عمل کند ولی بعضی نکات، پیشنهادات عالی ای هستند و اگر به آنها عمل کنیم خیلی از مشکلات پیش نمی آید و بهتر بگویم سالم تر زندگی می کنیم. در حقیقت سبک زندگی  برنامه نویس باید طوری باشد که هم از برنامه نویسی لذت ببرد و خسته نشود و هم روحیات خودش را حفظ کند و به خودش اسیب جسمی و روحی نرساند.

سبک زندگی برنامه نویس

ورزش

۱) ورزش

در سبک زندگی برنامه نویس باید حداقل هفته ای ۳ جلسه ورزش را در برنامه هفتگی خود قرار بدهد،

یک ورزش که تحرک داشته باشد را انتخاب کنید که به شادابی و سلامتی شما کمک میکند.

کافئین

۲)کافئین

اگر دنبال یک سبک زندگی سالم و درست می گردید سعی کنید کافئین زیاد مصرف نکنید. در سبک زندگی برنامه نویس باید مصرف کافئین و چای و نسکافه محدود شود. خیلی از برنامه نویسان، حتی برنامه نویسانی که حرفه ای هستند به شدت از قهوه، نسکافه و چیزی هایی که کافئین دارند استفاده می کنند. اگر از قهوه زیاد استفاده کنید، قهوه، به مرور قابلیت ضد خواب آلودگی خود را  از دست می دهد و باید مقدار خیلی بیشتری مصرف کنید.

سعی کنید در این مورد تعادل داشته باشید. اگر واقعا نیاز دارید که  از چیزهایی که کافئین دارند استفاده کنید کم و به صورت متعادل مصرف نمایید و یا نوشیدنی هایی که کافئین ملایم تری دارند را جایگزین نمایید تا دچار مشکل نشوید.

آب کافی

۳) آب کافی

بیش از ۶۰ درصد بدن ما را آب تشکیل داده است و همه ی ما حداقل باید روزی ۸ لیوان آب مصرف کنیم. البته افراد مختلف با اندازه و مقدار وزن خودشان در فصل مورد نظر، باید میزان آبی که باید مصرف کنند را مشخص نمایند. عزیزان برنامه نویس، اگر شما مقدار مناسب آب، مصرف نکنید، دچار دهیدراسیون (کم آبی بدن) و یا هیدراسیون بیش از اندازه خواهید شد. در سبک زندگی، برنامه نویس باید مقدار آب بیشتری مصرف کند چون اغلب آب نمی نوشند و همین امر باعث ایجاد مشکلاتی می شود.

از لحاظ بدنی افت شدید می کنند، معمولا کم آب خوردن باعث مشکلات زیاد در آینده می شود، از مشکل کلیه گرفته تا پیری زودرس پوست که به شدت روی روحیه برنامه نویس ها تاثیر گذار هست و باید حتما این موضوع رو در دستور کار خودشان قرار دهند.

 

پیاده روی

۴) پیاده روی

سبک زندگی برنامه نویس باید طوری باشد که بتوانند سالیان سال برنامه نویسی کنند. یکی از کارهایی که باید به آن توجه ویژه داشته باشید پیاده روی هست، نه فقط برای برنامه نویس ها، بلکه برای همه پیاده روی لازم هست. اگر با تاکسی و یا اتوبوس سر کار می روید مقداری از مسیر را پیاده روی کنید. شاید بعضی از برنامه نویس ها در خانه کار می کنند یا فریلنسر هستند این دوستان سعی کنندصبح زود یا زمان عصر، پیاده روی کنند. اگر ورزش نمی کنید روزی ۳۰ تا ۴۰ دقیقه پیاده روی داشته باشید که مقداری از آن تند باشد و

اگر ورزش هفتگی دارید روزی ۲۰ دقیقه پیاده روی برای شما کافی است و می تواند نیاز شما را برطرف کند.

پیاده روی فقط برای سلامتی جسمی نیست. برای سلامتی روحی و روانی هم بسیار تاثیر گذار هست و خیلی به شما کمک می کند. پس باید در سبک زندگی برنامه نویس، پیاده روی هم گنجانده شود.

تغذیه مناسب

۵) تغذیه مناسب

سبک زندگی برنامه نویسی به این شکل  است که بیشتر تمایل به غذاهای فست فودی دارد. و این غذاها برای آنها مضر است و اگر واقعا می خواهید در آینده دچار مشکل نشوید و سالیان سال برنامه نویسی را انجام دهید باید به فکر تغذیه خودتان باشید. اگر به غذاهای فست فودی علاقه مند هستید حداکثر ماهی یک یا دوبار می توانید آن را در رژیم غذایی خود بگذارید. میوه و سبزیجات را به سبد غذایی اضافه کنید.

چیز دیگری که به شدت بین برنامه نویس ها رایج شده است، استفاده بیش از از حد از چای و نوشابه هست، دوستان عزیز اگر می توانید کلا نوشابه را حذف کنید، زیرا گاز و قند موجود در آن به شدت برای بدن مضر است. شاید در لحظه حس خوبی به ما منتقل کنند ولی در دراز مدت بدن تاثیرات آن بر بدن را می بینید.

چشم را دریاب

۶) چشم را دریاب

وقتی از سبک زندگی یک برنامه نویس صحبت می کنیم بسیاری فکر می کنند، فقط بحث ما تغذیه هست، یکی از مهمترین نکاتی که برنامه نویس ها باید به آن توجه ویژه داشته باشند مواظبت از چشم ها است. به طور معمول یک برنامه نویس روزی حداقل ۷ یا ۸ ساعت برنامه نویسی می کند و روزی حداقلم ۲ ساعت با گوشی و سیستمش کارهای دیگر را انجام می دهد.

یعنی حداقل روزی ۱۰ ساعت یک برنامه نویس با رایانه ها سر و کار دارد که به مرور و با محافظت نکردن از آنها دچار بیماری های چشمی می شود. برای محافظت از بینایی تان، سعی کنید هر ۶۰ تا ۹۰ دقیقه کار، ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به چشماتون استراحت بدید و اصلا به صفحه نمایش نگاه نکنید. تا حد امکان از گوشی کمتر استفاده کنید چون یکی از دلایلی که چشم آسیب می بیند، گوشی موبایل است. اگر می تونید روزانه یک لیوان آب هویچ استفاده کنید. آب هویچ باید تازه باشد و به هیچ عنوان از آب هویچ های که قبلا گرفته شده و داخل یخچال است استفاده نکنید.

بهداشت فردی

۷) بهداشت فردی

بهداشت فردی یکی از مهمترین چیزهایی در سبک زندگی برنامه نویس، باید توجه ویژه شود چون هم از لحاظ سلامتی تاثیر گذار هست و هم از لحاظ روحی، سعی کنید دوش های مدوام بگیرید. در حد امکان هفتگی آرایشگاه برید (چون از لحاظ بهداشتی و شادابی روحی تاثیر خواهد داشت). چه آقایان چه خانم ها سعی کنند از ژل های بهداشتی استفاده کنند، ناخن ها رو مرتب بگیرید. مسواک و نخ دندان فراموش نشود، چون بعضی از دوستان برنامه نویس وقتی درگیر برنامه نویسی هستند، ممکن است فراموش کنند تا مسواک بزنند.

در حد امکان حداقل وقتی از خواب بیدار می شوید و وقتی که به رخت خوابتان می روید، مسواک بزنید و بسیاری از نکات دیگر که اگر به آنها توجه شود، علاوه بر اینکه حس خوبی پیدا می کنیم از لحاظ بهداشتی هم تاثیر گذار هستند.

روابط اجتماعی

۸) روابط اجتماعی

شاید یکی از ویژگی های برنامه نویس ها گوشه گیر بودن و در انزوا بودن آنها باشد، اما این بدترین کار ممکن برای یک برنامه نویس است ک روابط اجتماعی قوی ندارد. برنامه نویسان قوی کسانی هستند که روابط اجتماعی بالایی دارند و به واسطه همین روابط اجتماعی خوب، پروژه ها و کارهای زیادی قبول می کنند.

برنامه نویس باید علاوه بر ایجاد ارتباط با هم صنف های خودشان، با دیگر افراد نیز روابط خوبی داشته باشند. زیرا هم از لحاظ روحی تاثیرگذار است و هم از لحاظ کاری.

برنامه نویس گوشه گیر و منزوی شانسش برای موفقیت به شدت کاهش پیدا می کند. درنتیجه در سبک زندگی یک برنامه نویس، روابط اجتماعی هم باید خوب و عالی باشد.

نرمش دست ها

۹) نرمش دست ها

در سبک زندگی برنامه نویس یا کسانی که با کامپیوتر کار می کنند به دلیل استفاده زیاد از مچ ها و دست ها، باید توجه ویژه و خاصی به آن داشته باشند.  اگر به دست و مچ توجه نکنید بعد از مدتی دچار درد های شدید مچ می شوید و بعد از مدتی به دلیل عدم توجه، باید کارخود را رها کنید. قرار نیست روزی یک ساعت وقت بگذارید برای دست و مچ، کافیست روزی فقط چند دقیقه (۳ تا ۵ دقیقه) برای این عضو مهم وقت بگذارید.

توجه به روح و روان

۱۰) توجه به روح و روان

متاسفانه نه فقط در بین برنامه نویس ها، بلکه بین اکثریت جامعه هیچ توجه ای به روح و روان نمی شود. اغلب، فکر می کنند چیز مهمی نیست و شخص باید توجه اصلی خود را به جسم معطوف کند، اما باید توجه داشت روح و روان به مراتب مهمتر از جسم است. متاسفانه در چند سال اخیر بسیاری از برنامه نویس ها دچار افسردگی و گوشه گیری شده اند که دلیل اصلی آن عدم توجه به خودشان بوده است زیرا زمانی که پشت سیستم کد میزنیم، کمتر با افراد صحبت می کنیم، ما باید بتوانیم روی این بخش از خودمان هم کار کنیم.

قرار نیست کار خاصی انجام دهید کافییست روابط اجتماعی خوبی داشته باشید، برای ورزش وقت بذارید و چند کار کوچک دیگر تا از سلامت کامل روحی و روانی برخوردار شوید. بنابراین در سبک زندگی یک برنامه نویسی این عامل هم دخیل است.

ترک سیگار و قلیان

۱۱) ترک سیگار و قلیان

در حد امکان سعی کنید سیگار و قلیان نکشید، مخصوصا قلیان که مضرات زیادی دارد. اگر می خواید یک جسم سالم داشته باشید باید سیگار و قلیان را ترک کنید.

متاسفانه در چند سال اخیر میزان استفاده از سیگار بین برنامه نویس ها رواج پیدا کرده است. اگر دنبال یک سبک زندگی برنامه نویس حرفه ای هستید باید این دو تا عامل را از زندگی خود دور کرده تا یک زندگی خوب و جسمی سالم داشته باشید.

مواظب گردن باشید

۱۲) مواظب گردن باشید

در سبک زندگی برنامه نویس یکی از چیزهایی که به آن اصلا توجه نمی شود گردن است، زمانی که برنامه نویس ها، برنامه نویسی می کنند

بخصوص زمان رفع باگ، گردن خود را خم می کنند، که همین موضوع باعث می شود صدمات جبران ناپذیری به گردن در دراز مدت وارد شود چون فشار زیادی به گردن وارد می شود. به صورت عادی باید سر و گردن در یک راستا باشند.

راهکار این هست که خوب بنشینید و سرتان را صاف نگه دارید، اگر این کار را انجام نمی دهید، چند حرکت ورزشی استاندارد برای گردن را می توانید در دستور کار خود قرار دهید.

خواب کافی داشته باشید

۱۳) خواب کافی داشته باشید

بسیاری از برنامه نویسان ترجیح می‌‎دهند زمانی که بقیه خواب هستند کارشان را شروع کنند تاحداقل میزان حواس پرتی را داشته باشند.

البته طبق معمول باید بگوییم که این مورد هم نسبی بوده و همه برنامه نویس‌ها شب زنده دار نیستند. مخصوصا اگر برنامه نویس در یک شرکت به صورت حضوری و تمام وقت مشغول باشد،

معمولا باید صبح زود از خواب بیدار شود که شب بیدار ماندن مشکلاتی به وجود می‌آورد.

متاسفانه خیلی از برنامه نویس ها شب و نیمه شب  اقدام به برنامه نویسی می کنند و یا یکسره کار می کنند و خواب کافی را ندارند. سبک زندگی برنامه نویس حرفه ای اینگونه است که شب ها زود می خوابند و صبح زود بیدار می شوند. بعضی از برنامه نویس ها هم برای اینکه پروژه را زودتر از موعد به اتمام برسانند،در طول شبانه روز ۴ الی ۵ ساعت برای خواب خود زمان می گذارند تا اتلاف وقت نشود، اما این کار ضریب اشتباه را به شدت افزایش می دهد و باعث کاهش کیفیت برنامه نویسی شما می شود و به بدن ضرر وارد میکند.

در محیطی با نور مناسب کد بزنید

۱۴) در محیطی با نور مناسب کد بزنید

در چند سال اخیر در سبک زندگی برنامه نویس، موضوعی که بیشتر به آن توجه می شود، وجود نور کافی است. زمانی‌ که در اتاق‌های کم‌نور به صفحه مانیتور خیره می‌شویم، نور نسبتاً زیادی از یک منبع (صفحه مانیتور) به سمت چشمان‌مان روانه می‌شود و همین مسأله منجر می‌شود تا چشم‌ها آسیب ببینند.

اگر شما در یک اتاق کم نور کدنویسی می کنید و نمی توانید نور را تنظیم کنید، حداقل نور مانیتور را با بر اساس نور اتاق تنظیم کنید و حتما از نرم افزار f.lux استفاده نماید. این نرم افزار خیلی به شما کمک می کند.

لپ‌تاپ را روی پای خود نگذارید

۱۵) لپ‌تاپ را روی پای خود نگذارید (مخصوصا خانم ها)

وقتی در مورد سبک زندگی برنامه نویس صحبت می کنیم یعنی باید به همه چیز توجه داشته باشیم تا در آینده دچار مشکل نشویم. یکی از کارهایی که برنامه نویسان انجام می دهند قرار دادن لپ تاپ روی پا است. این کار را به هیچ عنوان انجام ندهید چون فن خنک‌کننده لپ‌تاپ در قسمت پایین قرار دارد و معمولا گرمای زیادی از داخل لپ‌تاپ را به خارج هدایت می‌کنند و همین امر در درازمدت روی ناباروری خانم ها در آینده تاثیر گذار است.

اگر بعضی مواقع مجبور به این کار هستید، سعی کنید زمان آن را کم کنید که زیاد تاثیر گذار نباشد. حداقل لپ تاپ را روی میز یا بالش قرار دهید و با خیال راحت و با آرامش کار کنید.

سخن پایانی

زمانی که از سبک زندگی برنامه نویس صحبت می کنیم، در واقع به تمامی نکاتی اشاره می کنیم که به غلط یا درست، در بعضی افراد، جزو روتین زندگی شده است و چه بهتر که اگر عاداتتان نامناسب است، آن را ترک کنید و سالم زندگی کنید. ما در این مقاله سبک زندگی سالم یک برنامه نویس را شرح دادیم. امیدواریم شما برنامه نویسان عزیز با خواندن این مطلب، سبک زندگی خود را بهینه کنید.

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

زهرا حیدری

نویسنده

زهرا حیدری

دیدگاه ها
0 دیدگاه