نقش برنامه نویسی در تقویت ریاضی کودکان+۹ مزایا

تاثیر ریاضی در برنامه نویسی
مطالب کاربردی
مدت زمان مطالعه : دقیقه
 • 0 نفر پسندیدند
 • ذخیره کردن
 • 939
فهرست
 • کدنویسی مهارت های حل مسئله را بهبود می بخشد
 • برنامه نویسی به استدلال منطقی کودکان کمک می کند
 • تاثیر ریاضی در برنامه نویسی و تقویت حافظه
 • ریاضیات و برنامه نویس خلاق
 • کشف کاربردهای واقعی مفاهیم ریاضی توسط کودکان
 • سخن پایانی

نقش برنامه نویسی در تقویت ریاضی کودکان+۹ مزایا

تاثیر ریاضی در برنامه نویسی چگونه است؟ یکی از باورها و اعتقاداتی که همواره رواج داشته، این بوده است که افرادی که به برنامه نویسی علاقه مند هستند، باید از مهارت های قوی ریاضی برخوردار باشند و افرادی که در ریاضیات موفق هستند، اغلب در برنامه نویسی موفق هستند. اما جالب است بدانید، عکس این مسئله نیز می تواند صادق باشد، در واقع برنامه نویسی می تواند کمک موثری در تقویت ریاضی کودکان و همچنین هوش ریاضی آنها کرده و در نتیجه یادگیری ریاضی را برای آنها سرگرم کننده تر و جذاب تر نماید.

از طرفی ریاضیات به عنوان “سخت ترین درس” در مدرسه توسط اکثر دانش آموزان یاد می‌شود. این موضوع باعث نگرانی والدین و همچنین مایه ناامیدی و گاهی نفرت کودکان و نوجوانان از این درس شده است. حال وظیفه ما چیست؟

ما باید کودکان را با ریاضیات خلاق آشنا کرده تا به آنها کمک کنیم از این فرآیند لذت برده و گامی موثر در جهت تقویت ریاضی کودکان برداریم. در ادامه مطلب با تاثیر ریاضی در برنامه نویسی بیشتر آشنا خواهیم شد.

کدنویسی مهارت های حل مسئله را بهبود می بخشد

کدنویسی مهارت های حل مسئله را بهبود می بخشد

تاثیر ریاضی در برنامه نویسی، حل مسائل حسابی بر پایه چارچوب قانون یا اصول خاص است. کدنویسی هم دقیقاً همین است، اما به روشی عملی تر. تقویت ریاضی با برنامه نویسی سبب می‌شود تا کودکان، مهارت‌های حل مسئله ریاضی خود را از چند روش بهسازی نمایند. و تاثیر ریاضی در برنامه نویسی به همین صورت می باشد

شناسایی الگو باعث تقویت ریاضی کودکان می شود

در حین برنامه نویسی کودکان می‌آموزند که چگونه الگوها را در یک کد خاص شناسایی نمایند. این مهارت در حل مسائل ریاضی نیز بسیار ضروری است. با این حال، توسعه این مهارت به کمک کتاب ها، به دلیل گرایش نظری آنها، دشوار خواهد بود.

تفکر انتقادی 

توانایی های تفکر انتقادی کودک، از طریق برنامه نویسی افزایش می‌یابد. زمانی که او با مشکلی روبرو شود، متوجه می‌شود که باید آن چالش را تجزیه و تحلیل کرده، سپس به تمام راه حل های ممکن فکرکند. برای آزمایش این راه‌حل‌ها، دستورالعمل‌هایی را به رایانه می‌دهد تا متوجه گردد کدام راه‌حل‌ بهترین روش است.

توجه به جزییات

حال، ممکن است این سوال برایتان پیش آید که توانایی های تفکر انتقادی، می‌تواند در کلاس درس نیز به خوبی رشد کند؟ تفاوت اصلی در توجه به جزئیات است. گرچه احتمالا کودک پاسخ را بداند، با این حال، از آنجایی که کودک باید به رایانه دستور دهد تا آن را حل کند، آنها باید به جزئیات دقت کنند. آنها ممکن است این جزئیات را در کلاس درس از دست بدهند.

تست عملی محلول

کودکان ممکن است راه حل های متنوعی هم در ریاضی و هم در برنامه نویسی پیدا کنند. با این حال، کودکان از طریق آموزش برنامه نویسی این فرصت را پیدا می‌کنند که راه‌حل‌ها را آزمایش کنند و آنهایی را که کار نکردند کنار بگذارند. این ماهیت کاربردی به کودکان کمک می کند تا راه حل ها را به خوبی جذب کنند. آنها همچنین فرآیند فکری پشت همان را درک می کنند.

صبر و مهارت های تحلیلی

در زمان کدنویسی، ممکن است موقعیت‌هایی پیش‌آید که کد آنطور که انتظار می‌رود، اجرا ‌نشود. هنگامی که کودکان با چنین مشکلاتی مواجه می شوند، از مهارت های تحلیلی خود استفاده و کد را رفع اشکال می کنند. این جلسات رفع اشکال نیز به آنها کمک می کند تا صبر و استقامت داشته باشند. این ویژگی ها به عملکرد ریاضی آنها نیز کمک خواهد کرد.

برنامه نویسی به استدلال منطقی کودکان کمک می کند

برنامه نویسی به استدلال منطقی کودکان کمک می کند

استدلال منطقی مهارتی است که در همه جنبه های زندگی استفاده می شود. مهم است که به کودکان یک محیط مساعد برای تقویت این مهارت ها داده شود. کلاس های کدنویسی برای بچه ها این فرصت را برای بچه ها در اوایل زندگی فراهم می کند. در اینجا چند روش شگفت انگیز وجود دارد که در آنها ریاضیات و برنامه نویسی کودکان باعث می شود تا آنها مهارت های استدلال منطقی خود را تقویت کنند:

کاربرد عملی

کودکان در کلاس های ریاضی و علوم خود، چندین مفهوم را یاد می گیرند. کدگذاری، فضایی را برای اِعمال این مفاهیم در اختیار آنها قرار می دهد. همچنین درک آنها از این مفاهیم را بهبود می بخشد. همچنین قدرت یادآوری آنها را تقویت می کند و کودکان چندین روش مختلف برای به کار بردن یک مفهوم را یاد می گیرند. این به نوبه خود باعث تقویت ریاضی کودکان می شود.

درک مفاهیم را بهبود می بخشد

برنامه نویسی، کودکان را تشویق می کند که خارج از چارچوب فکر کنند. آنها را وادار می کند تا مراحل کاملاً تعریف شده را تجسم کنند، به دنبال شباهت ها و تفاوت ها باشند. این فرآیند، فکر آنها را به روشی دقیق‌تر شکل می‌دهد و به کودک کمک می کند تا ریاضیات و کدنویسی را برای یادگیری مفاهیم کنار هم بیاورد.

مهارت های ارتباطی

وقتی یک کودک کد می نویسد، مهم است که از دید کاربر، به محصول فکر کند. این کار، به آن‌ها کمک می‌کند که از دیدگاه طرف مقابل فکر کنند. مهارت های ارتباطی آنها و همچنین محصول نهایی را بهبود می بخشد. اکنون کودک می تواند مفاهیم آموخته شده در ریاضیات را زیر سوال ببرد. اینها عقل آنها را پرورش می دهند و به عنوان بزرگترین محرک برای مغزشان عمل می کنند. در نتیجه تاثیر ریاضی در برنامه نویسی کودکان خیلی مهم است.

برنامه نویسی ریاضی و تقویت حافظه

تاثیر ریاضی در برنامه نویسی و تقویت حافظه

تاثیر ریاضی در برنامه نویسی چیست؟ در طول مراحل رشد کودکان، مهم است که به آنها تحرک ذهنی کافی داده شود. این تحرک ذهنی، برای رشد خوب مغز مهم است. در این سال ها کودکان، حافظه، توجه و سایر توانایی های شناختی خود را رشد می دهند. بیایید ببینیم که چگونه ریاضیات خلاقانه همراه با کدنویسی می تواند به کودکان کمک کند تا حافظه و دقت خود را افزایش دهند:

فعال شدن مراکز مغز

یکی دیگر از موارد تاثیر ریاضی در برنامه نویسی ،فعال شدن مراکز مغز می باشد.

وقتی بچه‌ها کد می‌نویسند، از چندین مهارت با هم استفاده می‌کنند. آنها از مهارت های حل مسئله ریاضی، راه حل های تست، تجزیه و تحلیل داده ها و موارد دیگر استفاده می کنند. این فعالیت ها، منجر به تحریک نواحی خاصی از مغز می شود. این مناطق از مغز، حافظه فعال و ادراک را پردازش می کنند.

حافظه را تقویت می کند

یکی از موارد تاثیر ریاضی در برنامه نویسی تقویت حافظه است. کدنویسی مستلزم یادگیری اصول برنامه نویسی زبان های مختلف است. استفاده منظم از این زبان ها، حافظه و استعداد شناختی فرد را افزایش می دهد که یکی دیگر از موارد تاثیر ریاضی در برنامه نویسی می باشد.

بهبود حافظه کاری

یکی از موارد دیگر تاثیر ریاضی در برنامه نویسی بهبود حافظه کاری است. چندین راه حل کلی در هنگام کدنویسی وجود دارد. اما تصمیمات و راه حل های خودجوش زیادی نیز وجود دارد که کودکان باید اتخاذ کنند. انجام این فرآیند همراه با حل مسئله متوسط، ​​باعث تقویت حافظه فعال در کودکان می شود.

ریاضیات و برنامه نویسی خلاق

ریاضیات و برنامه نویس خلاق

در اصل، کدنویسی، ریاضی است. کدنویسی، نسخه کاربردی تری از ریاضیات است که در کلاس ها تدریس می شود. با این حال، ریاضیات خلاقانه و کدنویسی ماهیت بسیار مشابهی دارند. کدنویسی نه تنها ریاضی را سرگرم کننده می کند، بلکه باعث تقویت ریاضی کودکان نیز می شود. بیایید ببینیم چگونه می توانیم به این هدف برسیم:

نمونه های زندگی واقعی

یکی از چالش های اصلی در کلاس درس این است که اکثر مسائل ریاضی با یک مسئله انتزاعی شروع می شوند. در اینجا، درک مشکل و حل آن برای کودکان دشوار می شود. اینجاست که برنامه نویسی و ریاضی با هم ترکیب می‌شوند و آن را برای کودکان، واقعی و قابل ارتباط می‌سازند.

آماده سازی بصری

کدنویسی ریاضی را بسیار بصری می کند. درک مفاهیم به صورت تصویری، مانند نمودارها و جهت ها و موارد دیگر برای کودکان آسان تر است. این تحریک بصری، درک مفاهیم ریاضی را برای کودکان آسان تر می کند و مناطق خاصی از مغز فعال می شود. اینها مناطقی هستند که به بهبود جذب و حفظ این مفاهیم کمک می کنند.

کمک به کودکان در تجسم مفاهیم انتزاعی

از آنجا که درک مفاهیم انتزاعی ریاضی، می تواند دغدغه بسیاری از کودکان باشد و باعث دور کردن کامل آنها از موضوع گردد، از این رو،  والدین، معلمان و کارشناسان فناوری، توصیه به استفاده از زبان برنامه نویسی جهت کمک به کودکان در تجسم مفاهیم انتزاعی ریاضی می کند.

به گفته یکی از معلمان علوم کامپیوتر “از متداول ترین مزیت های برنامه نویسی کودکان، می توان به تقویت هوش ریاضی اشاره نمود. هنگامی که آنها مجبور به تمرکز و کار کردن بر روی یک عبارت تقسیم طولانی هستند، آن وقت راحت تر می توانند اعداد را تجسم کنند. آنها با مجسم کردن معادله، بهترین راه حل را برای آن پیدا خواهند کرد.” همچنین زبان برنامه نویسی، قادر به ارائه نمونه‌ای ملموس از قدرت ارقام اعشاری به کودکان می باشد.

کشف کاربردهای واقعی مفاهیم ریاضی توسط کودکان

کشف کاربردهای واقعی مفاهیم ریاضی توسط کودکان

مهارت های ریاضی کودکان، هنگام استفاده از مفاهیم در دنیای واقعی قوی تر خواهد شد: «تفکر محاسباتی که در برنامه نویسی کودکان درگیر می شود، شامل منطق، تجزیه و تحلیل و سازماندهی داده ها و همچنین تقسیم یک مسئله به بخش های کوچکتر و قابل مدیریت تر خواهد بود. خیلی از این موارد جهت حل مسائل ریاضی لازم است!

امکان استفاده از ریاضی در پروژه های برنامه نویسی خلاقانه

کودکانی که اقدام به استفاده از یک زبان برنامه نویسی همچون Scratch می‌کنند، متوجه خواهند شد که ریاضی چقدر می تواند با خلاقیت همراه باشد.

آموزش مهارت های حل مسئله با برنامه نویسی

برنامه نویسی، یک روش واقعی جهت آموزش تفکر ریاضی محسوب می شود. هنگامی که دانش آموزان به خلق یا اشکال زدایی برنامه ای می پردازند، در واقع حل مسئله را تمرین می کنند. همچنین معلمان ریاضی متوجه شده اند که درس های مقدماتی یک زبان برنامه نویسی می تواند جهت آموزش شناسایی الگو نیز، یک روش عالی به شمار آید.

افزایش جنبه سرگرمی ریاضی با برنامه نویسی

کودکان پس از فراگیری برنامه نویسی تمایل دارند به دلیل لذت زیادی که از آن می برند، برنامه نویسی کنند. آنها به سراغ  شناسایی ویژگی‌ها و گروه بندی متغیرها رفته و منطق شرطی را اعمال می‌کنند، همچنین توابع الگوریتمی را توسعه داده و به محاسبه زوایای اشکال هندسی می پردازند. اما بیش از همه این موارد، آنها فرضیه هایی را جهت حل مسئله با صبر و حوصله بیان کرده و شجاعانه استفاده از تست آزمون و خطا و استراتژی هایی که مورد نیاز هر رشته تحصیلی است را در پیش می گیرند.

اگر کودکان، متوجه استفاده از ریاضیات در برنامه نویسی شوند، میزان اعتماد به نفس آنها در ریاضی افزایش یافته و تفکر ریاضی برایشان جالب به نظر خواهد رسید و این خود باعث تقویت ریاضی کودکان میگردد.

سخن پایانی

در پایان مقاله تاثیر ریاضی در برنامه نویسی، ما روش‌های مختلفی را دیدیم که در تاثیر ریاضی در برنامه نویسی نقش داشته اند که می‌تواند باعث تقویت ریاضی کودکان شود و به معنای حل مسئله باشد. ریاضی و برنامه نویسی به کودکان این فرصت را می دهد که سبک های مختلف یادگیری را کشف کنند. این به آنها کمک می کند، رشد کنند و مفاهیم جدید را درک کنند. برنامه نویسی کودکان باعث می‌شود تا آنها مهارت‌های حل مسئله ریاضی را توسعه دهند. ما به خوبی می توانیم خلاصه کنیم که چگونه برنامه نویسی رویکرد عصر جدید برای یادگیری ریاضی به روشی سرگرم کننده است.

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

مدیر سایت

نویسنده

مدیر سایت

دیدگاه ها
1 دیدگاه
 • Sara

  مطالب عالی بود فرزندم ریاضی ضعیفی داره برای تقویت ریاضی شرکت در کلاس های برنامه نویسی میتونه این ضعف رو تقویت کنه؟