برنامه های جذاب و جالب پایتون + ۱۰ کد

مطالب کاربردی
مدت زمان مطالعه : [rt_reading_time]
 • 0 نفر پسندیدند
 • ذخیره کردن
 • 410
فهرست
 • ۱- برنامه تولید کننده اطلاعات ساختگی با پایتون
 • ۲- برنامه خاموش کردن کامپیوتر با پایتون
 • ۳- برنامه رسم نمودار دایره‌ای با پایتون
 • ۴- برنامه تبدیل متن به صوت با پایتون
 • ۵- برنامه بررسی سرعت اینترنت با پایتون
 • ۶-برنامه تولید تصویر متن دست‌نوشته با پایتون
 • ۷- برنامه چاپ تقویم با پایتون
 • ۸- برنامه پنجره هشدار با پایتون
 • ۹- برنامه گرفتن اسکرین‌شات با پایتون
 • ۱۰- برنامه تولید تصاویر گرافیکی با پایتون

برنامه های جذاب و جالب پایتون + ۱۰ کد

برنامه های جذاب و جالب پایتون دارای ماژول‌ها و بسته‌های بسیاری هستند که امکان برنامه نویسی کارآمد را فراهم می‌کنند. درک این ماژول‌ها و استفاده درست از آن‌ها بسیار مهم است. در این مقاله، ۱۰ برنامه های جذاب و جالب پایتون به همراه کدهای آن‌ها با تعدادی از ماژول‌ها و پکیج‌های این زبان برنامه نویسی ارائه شده‌اند تا بدین وسیله آشنایی با برخی از این ماژول‌ها و پکیج‌ها حاصل شود.

۱- برنامه تولید کننده اطلاعات ساختگی با پایتون

یک تولید کننده اطلاعات ساختگی (Fake) برنامه‌ای برای تولید داده‌های ساختگی مثل نام، ایمیل یا پروفایل‌هایی ساختگی حاوی تمام اطلاعات مربوط به یک شخص است. Faker یک پکیج پایتون است که می‌توان آن را با وارد کردن دستور «pip install Faker» در خط فرمان، نصب کرد. هر بار که این برنامه تولید کننده اطلاعات ساختگی اجرا شود، نتیجه خروجی داده‌های تصادفی متفاوتی خواهد بود :

تصویر خروجی کدهای فوق به صورت زیر است :

برنامه با پایتون

می‌توان با استفاده از دستور «dir(Faker())» تمام متُدها و توابع پکیج Faker را ملاحظه کرد. متدهای جالب بسیاری در این پکیج وجود دارند. برای مثال، می‌توان از متد «Fake Text» یا متد مربوط به ایجاد شماره‌های کارت اعتباری جعلی و بسیاری از موارد دیگر استفاده کرد.

۲- برنامه خاموش کردن کامپیوتر با پایتون

در این بخش از معرفی ۱۰ برنامه های جذاب و جالب پایتون ، یک برنامه پایتون برای خاموش کردن کامپیوتر ارائه شده است. برای این برنامه از کتابخانه OS استفاده شده است. می‌توان این کتابخانه را با دستور «pip install os» نصب کرد. با استفاده از این بسته می‌توان کامپیوتر را بازنشانی (ری‌استارت) یا خاموش کرد. حتی امکان تنظیم یک زمان‌بندی برای خاموش یا ری‌استارت کردن دستگاه نیز با استفاده از این پکیج وجود دارد.

پیش از اجرای این برنامه، باید از ذخیره کردن اسناد و برنامه‌ها اطمینان حاصل کرد و از آن‌ها خارج شد. زیرا پس از اجرای این برنامه، کامپیوتر خاموش می‌شود و ممکن است داده‌های ذخیره نشده از بین بروند.

۳- برنامه رسم نمودار دایره‌ای با پایتون

سومین برنامه از ۱۰ برنامه های جذاب و جالب پایتون، به نمایش مخارج ماهانه به صورت یک نمودار دایره‌ای با میزان درصد آن‌ها اختصاص دارد. در این برنامه، برای نمایش نمودار دایره‌ای از کتابخانه «Matplotlib» استفاده شده است. می‌توان با استفاده از دستور «pip install matplotlib» این کتابخانه را نصب و به پایتون اضافه کرد. با استفاده از این ماژول، بسیاری از تصاویر ثابت و انیمیشن‌های تعاملی قابل برنامه نویسی در پایتون هستند.

تصویر خروجی برنامه بالا در ادامه ملاحظه می‌شود :

ترفند پایتون

۴- برنامه تبدیل متن به صوت با پایتون

در این برنامه، سعی شده است تا متن به صدا تبدیل شود. برای تبدیل متن به صوت ، باید ماژولی با دستور «pip install pyttsx3» نصب شود. این کتابخانه دارای متدهای بسیاری است که می‌توان با استفاده از آن‌ها صدا، بلندی صدا و میزان سرعت صوت را تغییر داد.

خروجی کدهای فوق، صدایی با جنس مونث خواهد بود که متن وارد شده در برنامه را با صدای بلند می‌خواند.

۵- برنامه بررسی سرعت اینترنت با پایتون

هدف از ایجاد این برنامه، بررسی سرعت ارسال و دریافت اینترنت با پایتون است. در این برنامه، برای تست سرعت اینترنت از ماژول «speedtest» استفاده می‌شود. برای نصب این بسته، باید از دستور «pip install speedtest-cli» استفاده کرد.

خروجی برنامه فوق در تصویر زیر نشان داده شده است :

ترفند پایتون

۶-برنامه تولید تصویر متن دست‌نوشته با پایتون

در این بخش از مقاله « ۱۰ برنامه های جذاب و جالب پایتون» برنامه‌ای برای تبدیل متن ورودی به یادداشت‌های نوشته شده به صورت دستی (دست‌نوشته) ایجاد می‌شود. برای این کار از پکیج «pywhatkit» استفاده شده است. می‌توان این پکیج را با وارد کردن دستور «pip install pywhatkit» در خط فرمان، نصب کرد. امکانات و ویژگی‌های بسیاری در این پکیج وجود دارند. از جمله قابلیت‌های pywhatkit می‌توان به ارسال پیام‌های واتس‌اپ و جستجو در گوگل و یوتیوب اشاره کرد.

تصویر خروجی کدهای فوق به صورت زیر است :

ترفند پایتون

لازم به ذکر است که خروجی برنامه به عنوان یک فایل تصویری در محل فایل‌های پایتون ذخیره می‌شود.

۷- برنامه چاپ تقویم با پایتون

یکی دیگر از ۱۰ برنامه های جذاب و جالب پایتون، برنامه‌ای است که تقویمی از ماه و سال تعیین شده را در خروجی چاپ می‌کند. پایتون یک ماژول داخلی به نام «Calendar» دارد که دسترسی به بخش مورد نظر از تقویم را فراهم می‌سازد. متدهای بسیاری در ماژول Calender در دسترس است. در این برنامه، سعی بر این است که تقویم مربوط به ماه و سال وارد شده در خروجی چاپ شود.

خروجی برنامه فوق در ادامه مشاهده می‌شود :

ترفند پایتون

۸- برنامه پنجره هشدار با پایتون

خروجی هشتمین برنامه ارائه شده از مجموعه ۱۰ برنامه های جذاب و جالب پایتون ، پنجره هشداری حاوی یک پیام متنی است. در این برنامه از پکیج «pyautogui» برای نمایش پنجره هشدار استفاده شده است. این پکیج با دستور «pip install pyautogui» قابل نصب و افزوده شدن به پایتون است. این ماژول هم متدهای بسیاری دارد و همچنین به طور رایج برای کنترل ماوس و صفحه کلید در یک برنامه پایتون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خروجی کدهای فوق به صورت زیر است :

ترفند پایتون

باید به این نکته توجه داشت که در برنامه فوق پیام هشدار تنها زمانی نمایش داده می‌شود که عددی بر صفر تقسیم شود.

۹- برنامه گرفتن اسکرین‌شات با پایتون

نهمین برنامه از ۱۰ برنامه های جذاب و جالب پایتون که قصد معرفی آن در این بخش وجود دارد، برنامه‌ای است که با پایتون یک اسکرین‌شات از صفحه نمایش می‌گیرد. در این برنامه هم از «pyautogui» استفاده شده است. این ماژول کاربردهای بسیاری دارد. همان‌طور که ملاحظه شد، پیش‌تر در همین نوشته از آن برای نمایش یک پنجره هشدار استفاده شد.

فایل اسکرین‌شات خروجی کدهای فوق در فایل منبع پایتون ذخیره می‌شود. می‌توان با دستور نحوی «‎time.sleep()‎» اسکرین‌شات تاخیری هم گرفت.

۱۰- برنامه تولید تصاویر گرافیکی با پایتون

آخرین برنامه مفید پایتون ، برنامه‌ای است که در آن تصاویر گرافیکی مارپیچی ایجاد و در خروجی نمایش داده می‌شوند. در این برنامه از «Python Turtle» برای رسم یک دیاگرام مارپیچی استفاده شده است. برای نصب کتابخانه Turtle از دستور «pip install PythonTurtle» استفاده می‌شود. Python Turtle از تصاویر گرافیکی برای رسم هر شکل و طراحی به صورت رنگی استفاده می‌کند.

تصویر خروجی برنامه فوق در ادامه آمده است :

ترفند پایتون

منبع :fa.wikipedia.org

 

 

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

زهرا حیدری

نویسنده

زهرا حیدری

دیدگاه ها
0 دیدگاه