کودک ایرانی، مهارت جهانی
کودک ایرانی، مهارت جهانی

وبلاگ

ساخت بازی با اسکرچ و بازسازی ۴بازی معروف با اسکرچ

یکی از هدف‌های اصلی زبان برنامه‌نویسی تصویری اسکرچ، ساخت بازی است؛ زیرا بازی‌سازی برای کودکان و نوجوانان بسیار جذاب است و برای انجام آن باید از بیشتر بلاک‌های اسکرچ در بازی خود استفاده کرده تا بتوانند آن را جذاب کنند. شما می‌توانید با مطالعه‌ی بیشتر به مقاله‌ی کتاب برنامه نویسی اسکرچ مراجعه نمایید.

ما با همین مقدمه و با توجه به اینکه بازی‌های در دنیای برنامه‌نویسی و اسکرچ از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند؛ در ادامه‌ی این مقاله به آموزش ساخت چند بازی که قابلیت بازسازی آنها با اسکرچ وجود دارد، میپردازیم.

بازی‌سازی

 

ساخت بازی با اسکرچ: آموزش نحوه‌ی ساخت بازی ماز در اسکرچ

برای ساخت این بازی در اسکرچ در مرحله اول باید یک صفحه یا پس زمینه ماز از گوگل دانلود کنید. در مرحله‌ی بعد آن را در قسمت پس زمینه بارگذاری کرده و کاراکتر مورد نظر خود را انتخاب می‌کنیم تا از بین موانع عبور کند و به مقصد نهایی برسد. در این بین، از از مبداء تا مقصد، شما می‌توانید برای کاراکتر خود جان تعریف کنید.

همچنین از چند کاراکتر دیگر به عنوان مانع فرعی استفاده کنید تا در مسیر در حال حرکت باشند و هر دفعه به کاراکتر اصلی برخورد کردند، یکی از جان‌های کاراکتر اصلی کم شود. 

برای پایان‌بندی بازی می‌توان شرط گذاشت که اگر جان‌های کاراکتر اصلی از حد اولیه کمتر شود، پیام “تو باختی!” نمایش داده شود و اگر توانست به مقصد نهایی برسد؛ “تو برنده شدی!” نمایش داده شود و همچنین یک صفحه‌ی جدید باز شود و در این صفحه می‌توان برای ایجاد جذابیت بیشتر شکلک هایی قرار داد تا فضای پیروزی و برد را منتقل کنند، یا اینکه با نمایش یک پیام، صعود شما را به مرحله‌ی بعد بازی اطلاع داده شود.(تبریک. ساخت بازی با اسکرچ انجام شد)

ساخت بازی با اسکرچ:آموزش نحوه‌ی ساخت بازی ریاضی در اسکرچ

جذاب‌ترین برنامه قابل برنامه‌نویسی با استفاده از بخش عملگرها، بازی ریاضی است که میتوانید به مدل های مختلفی آن را در اسکرچ  طراحی و پیاده‌سازی کنید.

برنامه‌ی بازی ریاضی به طوری انجام می‌شود که از شما جمع دو یا چند عدد را می‌پرسد؛ حال شما می‌توانید ادامه‌ی بازی را به صورتی طراحی کنید که اگر جواب شما درست بود، با نمایش یک شکلک (تیک صحیح یا …) یا پیام “آفرین”، به شما اعلام کند و در صورتیکه پاسخ شما غلط باشد، شکلک ضربدر و یا پیام “اشتباه” ظاهر شود.

 همچنین می‌توانید با استفاده از ویژگی متغیر برای بازی امتیاز تعریف کنید؛ به این صورت که اگر پاسخ درست دادید به میزان دلخواه شما به امتیازات افزوده شود و اگر پاسخ اشتباه بود از شما امتیازات کاسته شود.

در نهایت اگر مجموع امتیازات بازیکن از حد مجاز بیشتر بود، در این بازی برنده می‌گردد؛ اما اگر از حد مجاز کمتر باشد، بازیکن می‌بازد و می‌بایست مجدد بازی را انجام دهد.

عملیات جمع یکی از عملیات‌های قسمت برنامه بازی ریاضی است. شما می‌توانید به این برنامه عملیات‌های تفریق، ضرب و تقسیم را نیز اضافه کنید.برای انجان این کار می‌توانید روی هرکدام کلیک کنید و به بخشی وارد شوید که اعداد برحسب آن عملگر نشان داده شود و شما جواب را محاسبه و وارد نمایید.

(تبریک. ساخت بازی با اسکرچ انجام شد)

بازی ریاضی

 

ساخت بازی با اسکرچ:آموزش نحوه‌ی ساخت ماشین حساب در اسکرچ

یکی دیگر از برنامه های جذاب، ماشین حساب است. بخش عمده‌ی طراحی آن، استفاده از کدهای بخش عملگر است که با کد های بخش دیگر ترکیب می‌شود.

این برنامه به روش‌های مختلف برنامه‌نویسی می‌شود و یکی از آنها روش زیر است:

در این برنامه شما باید دقیقا تمام کلیدهای موجود در ماشین حساب مانند جمع، تفریق، ضرب، تقسیم، گرد شده‌ی عدد، سینوس، کسینوس و … را به عنوان شکلک  وارد نمایید؛ به صورتیکه در مرحله اول نوع عمل خودتان را انتخاب می‌کنید.

مثلا برای انجام عملیات ضرب، ابتدا این عملگر را انتخاب کرده و در مراحل بعدی اعداد مورد نظر را وارد می‌کنید.(مثلا عدد اول ۲ و عدد دوم ۴) در نهایت پاسخ صحیح را محاسبه شده و به شما نمایش داده خواهد شد.

برای زیباتر شدن برنامه می‌توانید از سایت‌های جستجو مانند گوگل تصویر ماشین حساب را دانلود کنید و به عنوان شکلک یا پس‌زمینه در صفحه‌ی اول برنامه‌ی خود قرار دهید.

(تبریک. ساخت بازی با اسکرچ انجام شد)

ماشین حساب

 

ساخت بازی با اسکرچ:آموزش نحوه‌ی ساخت بازی فوتبال در اسکرچ

در ساخت بازی با اسکرچ، از بازی‌های محبوب به ویژه برای پسران، بازی فوتبال است. برای ساخت بازی فوتبال به آسانی می‌توان از پس‌زمینه‌های مربوط به زمین بازی و دروازه‌ی فوتبال که در اسکرچ بهصورت آماده قرار گرفته است، استفاده کرد.

ما می‌توانیم صفحه‌ی دلخواه خود را انتخاب کنیم و دو کاراکتر بازیکن و دروازه‌بان و یک توپ قرار بدهیم. سپس باید بازیکن به همراه توپ به سمت دروازه حرکت کرده و به سمت دروازه شوت کند. اگر توپ به دروازه برخورد کرد، بازیکن برنده می‌شود.

همچنین می‌توانیم برای بازی داور انتخاب کنیم و هنگامی‌که او اعلام کرد و سوت زد بازیکن بازی را شروع کند.

(تبریک. ساخت بازی با اسکرچ انجام شد)

برای آشنایی با ۲۵ بازی پرطرفدار ساخته شده با اسکرچ اینجا را کلیک کنید.

فوتبال

در بالا ۴ بازی محبوب بچه‌ها که در اسکرچ قابلیت بازسازی را دارد، به شما معرفی کردیم.

امیدواریم از این مقاله بهره‌ی کافی را ببرید و بتوانید بازی خود را بسازید. اگر شما هم دوست دارید خودتون این بازی ها رو با اسکرچ درست کنید اینجا کلیک کنید.