اینترنت کودک و نوجوان چیست؟

اینترنت کودک و نوجوان
کودکان و نوجوانان
مدت زمان مطالعه : [rt_reading_time]
  • 0 نفر پسندیدند
  • ذخیره کردن
  • 272
فهرست
  • گذشته اینترنت فرزندان
  • ابتکار امروز ایمن سازی اینترنت
  • راه های تهیه اینترنت کودک و نوجوان
  • رونمایی از بخش های جدید
  • توسعه طرح ایمن سازی اینترنت به کشور های اروپایی

اینترنت کودک و نوجوان چیست؟

اینترنت کودک و نوجوان یا همان “اینترنت امن برای کودکان و نوجوانان”، به ارائه یک محیط امن و مناسب برای کودکان و نوجوانان در فضای آنلاین اشاره دارد. این مفهوم برای محافظت از فضای اینترنت کودک و نوجوان ما در برابر محتواهای نامناسب، آسیب‌های آنلاین و فعالیت‌های خطرناک در اینترنت توسعه داده شده است.

اینترنت کودک و نوجوان به دنبال ارائه یک فضای مجازی است که محتواها، وبسایت‌ها، برنامه‌ها و سرویس‌های آنلاین مخصوص کودکان و نوجوانان باشند. این محتواها باید مناسب سن، توسعه و عقلانیت آنان باشند و به رشد سالم و آموزش مناسب کودک و نوجوان کمک کنند.

اینترنت کودکان و نوجوانان

به منظور ارائه بیشتر امنیت اینترنت کودک و نوجوان ، برخی از راهکارها و تدابیر زیر می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند:

۱- فیلترها و نرم‌افزارهای کنترل والدین: این ابزارها به والدین اجازه می‌دهند تا محتواهایی که کودک و نوجوان می‌توانند مشاهده کنند، محدود کنند و محتواهای نامناسب را فیلتر کنند.

۲ – پلتفرم‌های آموزشی آنلاین: استفاده از پلتفرم‌های آموزشی آنلاین که محتواهای آموزشی مناسب و منظمی در اینترنت کودک و نوجوان ارائه می‌دهند، می‌تواند مفید باشد.

۳ – تعاملات آنلاین مدرسه و سازمان‌های مرتبط: برخی از مدارس و سازمان‌ها اقداماتی را برای ایجاد محتواها و فعالیت‌های آموزشی برای جامعه کودک و نوجوان فراهم نموده تا اخبار و اطلاعات با نظم و دقت بیشتری به دست انها رسیده تا بتوانند در زمان مناسب از آن استفاده کنند.

فضای امن و مناسب برای کودکان و نوجوانان در فضای آنلاین

به طور کلی، اینترنت کودک و نوجوان در نظر دارد یک فضای امن و مناسب برای کودکان و نوجوانان در فضای آنلاین فراهم کند. این مفهوم به منظور حفاظت از کودکان در مقابل محتواهای نامناسب، خطرات آنلاین و فعالیت‌های خطرناک در اینترنت توسعه یافته است

گذشته اینترنت فرزندان

اگر نگاهی  به گذشته ی نه چندان دور بیندازیم  در میابیم که اینترنت نقش چندانی در زندگی کودک و نوجوان ما  نداشته و زندگی انان را تحت تاثیر قرار نداده بوده  و از کسب و کار گرفته تا آموزش و علم کودک و نوجوان ما هیچ گونه وابستگی به اینترنت نداشته است

اما امروزه با پیشرفت دنیای علم و دانش بشری فضایی فراهم آمده تا کودک و نوجوان ما با فضای اینترنت انس بیشتری بگیرند  و از آن چه در جهت سرگرمی و جه در جهت اموزش از آن استفاده کنند  که حتی امروزه کوچک ترین فرد یک خانواده هم در حال استفاده از اینترنت است  که بدون شک  مزایا و معایب زیادی را بدنبال دارد . این موضوع با توجه به گسترده شدن فضای مجازی و اینترنت نگرانی هایی را برای خانواده ها بدنبال داشته است

ابتکار امروز ایمن سازی اینترنت

اما امروزه با ابتکارات جدید وزارت ارتباطات فضایی فراهم آمده تا کودک و نوجوان ما در محیط ایمن تری از اینترنت استفاده کنند و فرصت مناسبی برای کسانی است که ممکن است کودک یا نوجوان آنها درک درستی از اینترنت نداشته باشد  و این درک نادرست داشتن ممکن است موجب سو استفاده برخی کاربران قرار گیرد.

ابتکار امروز ایمن سازی اینترنت

برای حل این مسئله  وزیر اطلاعات و فناوری در جلسه ای از یک پلن جدید با عنوان ۴۵۶ رونمایی کردند که با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت ارشاد شکل گرفته شده است و به منظور حفاظت از کودکان در برابر آسیب های فضای مجازی و اینترنت شکل گرفته است که در این جلسه :

اقای عیسی زارع پور این طرح را نقطه عطفی در تاریخ کشور در برابر موضوع  حفاظت از کودک و نوجوان خواندند و بیان کردند تلاش های صورت گرفته برای محافظت از کودکان در فضای مجازی مصوبه سال گذشته بوده است و خرداد ماه پارسال سند طرح صیانت از کودکان در فضای مجازی به تصویب رسید. در این سند به علت تقسیم کار بسیار خوبی که صورت گرفته برای هر واحد وظیفه خاصی در نظر گرفته شده تا با تکیه بر آن بتوان عقب ماندگی های قبل را جبران کرد.  برای کسب اطلاعات بیشتر با موضوع چگونگی هک گوشی و مراقبت فرزندانمان اینجا کلیک کنید.

البته گفته شده این طرح اجباری نیست و هر خانواده بنا به تمایل خویش میتوانند از آن استفده کند . می توان گفت این طرح به گونه ایست که دسترسی به اینترنت را کامل از بین نمی برد بلکه فقط دسترسی را محدود تر میکند.

فقط سایت هایی که  در لیست سفید هستند برای کودکان قابلیت دسترسی دارند؟

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اعلام کرد در حال حاضرلیست سفیدی که توسط وزارت ارشاد و سایر نهاد ها تهیه شده در اختیار اپراتور ها قرار گرفته است که بر مبنای این لیست سرویس اینترنت کودک و نوجوان  فعال میشود.

امکانی که تعبیه شده این است که اگر خانواده ای علاقه مند باشد که بخشی به این لیست اضافه یا کم بشود می توانند در سامانه های اعلام شده اینترنت کودک و نوجوان درخواست بدهند که این پیام بلافاصله به تیم های محتوایی اینترنت کودک و نوجوان  ارسال شود سپس این پیام بررسی میشود چنانچه درخواستشان متناسب همه خانواده ها باشد به لیست اضافه میشود  و در غیر این صورت پدر و مادر میتوانند این دسترسی را فقط برای فرزند خود باز کنند.

فعالسازی اینترنت کودک بر روی مودم ثابت خانگی و PC

ایشان درابره نحوه فعال سازی اینترنت کودک و نوجوان  بر روی مودم های ثابت (خانگی) و دستگاه مودم موجود ( device) افزود: این قابلیت همچنین  بر روی  pc  وجود دارد و میتوان اینترنت کودک و نوجوان  را از این طریق فعال کرد . فقط تنها مشکل بر سر این بود که لیست سفید را ارائه کنیم که آن هم به زودی (چند روزآینده) بر روی سایت وزارت ارتباطات و وزارت ارشاد قرار خواهد گرفت . البته در حال حاظر نیز یک لیست اولیه وجود دارد اما به علت بررسی مجدد توسط متخصصان حوزه تربیتی کودک و نوجوان و حجم بالای محتوا نیاز به زمان بیشتری دارد و در دست نهایی شدن است.

سنخنگوی وزارت ارتباطات بیان کرد : علاوه بر آن کسانی که تمایل دارند اینترنت کودک و نوجوان را بر روی دستگاه کامپیوتر خود نصب کنند اپلیکیشن های جداگانه و مخصوصی برای این منظور تهیه و تعریف شده و زمانی که افراد وارد این اپ شوند و آن را فعال کنند میتوانند یک سیستم امن در اختیار فرزنددانشان قرار دهند .

این طرح اینترنت کودک و نوجوان بدان صورت است که وی پی ان ها در این حالت بسته میشود و اجازه سترسی به سایت های نامناسب گرفته خواهد شد و خانواده ها هر زمان که بخواهند میتوانند از این اپلیکیشن خارج شوند.

خرید سیم کارت کودک

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه از گذشته سیم کارت کودک در بازار وجود داشته و در حال حاضر نیز امکان خرید آن وجود دارد افزود : نسخه اندرویدی اینترنت کودک و نوجوان هم آماده شده و طی یکی دو هفته آینده با حضور مسئولان مربوطه از این طرح جدید رونمایی خواهد شد.

راه های تهیه اینترنت کودک و نوجوان

امروزه اپراطور های مطرح زیادی نظیر همراه اول – ایرانسل و… نیز با طرح اینترنت کودک و نوجوان همراه شدند و والدین بدون نگرانی میتوانند اینترنت یکی از این اپراطور هارا خریداری کنند و در دسترس فرزندانشان قرار دهند.

این طرح بگونه ایست که خانواده ها میتوانند قبل از فعالسازی تعیین کنند چه برنامه ها – چه سرویس ها و چه سایت هایی برای فرزندانشان نمایش داده شود و چه برنامه هایی ممنوعیت استفاده داشته باشد.

نحوه تهیه اینترنت امن برای کودکان

اقای زارع پور برای راه اندازی سرویس اینترنت کودک و نوجوان بیان کردند :

خانواده هایی که قصد تعریف و مدیریت شرایط اینترنت کودک و نوجوان را برای فرزندانشان را دارند میتوانند به سه شیوه اقدام کنند.

روش اول: شماره گیری کد دستوری  #۴۵۶*

روش دوم : اقدام از طریق سایت

روش سوم: اقدام از طریق اپلیکیشن ۴۵۶

به منظور مدیریت چهار سطح دسترسی تعریف شده است که در چهار قالب سبز -سفید – زرد و نارنجی تعریف شده که فعلا فقط رنگ سبز (مربوط به کودکان زیر ۵ سال ) در اپراتور ها فعال شده و به زودی سایر دسترسی های لازم نیز فعال خواهد شد .

رونمایی از بخش های جدید

در این جلسه از نظام رتبه بندی محتواهای فضای مجازی که تهیه شده توسط وزارت فرهنگ و ارشاد بود رونمایی به عمل امد که خروجی ان قرار است در سرویس های اینترنت کودک و نوجوان مورد استفاده قرار گیرد.

و همچنین از بخش کودک و نوجوان سامانه تلوبیون که به تازگی تهیه شده پرده برداشته شد که طبق سخن نماینده این بخش به جذاب ترین بخش محتوایی  برای  کودک و نوجوان تبدیل خواهد شد.

 

با فراگیر شدن  کرونا در کشور و نگرانی حضور کودکان و خانواده ها در برنامه های خارجی و دریافت خدمات از انها پس از جلسات پی در پی چند راهکار ارائه شد که در پایان مرکز ملی فضای مجازی مصوب کرد تا نظام آموزشی کشور نسبت به راه اندازی یک برنامه متمرکز اقدام کرده و تمام نظام آموزشی کشور  بر روی ان پیاده سازی شود که بعدا بر اساس ان  اپچلیکیشن شاد در کشور راه اندازی شد که در لیست افتخارات جمهوری اسلامی به دلیل پیاده سازی آن در مدت زمان کوتاه با قابلیت های بسیارقرار دارد.

 

توسعه طرح ایمن سازی اینترنت به کشور های اروپایی

در بسیاری از کشور های اروپایی این طرح به اجرا دراورده شده و امنیت فضای دسترسی کودکان را چند برابر کرده است که به واسطه آن کودکان هر مقدار هم از اینترنت استفاده داشته باشند و به بازی و…  بپردازند خطری انها را تهدید نمیکند و بدون نگرانی و با خیال آسوده میتوانند از آن استفاده کنند.

 

چه امتیازی به این مقاله میدهید

جالب نبود

متوسط

خوب

خیلی خوب

خیلی عالیه

محمدحسین میرجلیلی

نویسنده

محمدحسین میرجلیلی

دیدگاه ها
0 دیدگاه